С напредване на технологиите все по-лесно става да създаваш видео материали, в които да споделяш мнение по различни социални, политически или технически въпроси.
Хората неуморно тракащи по клавиатурата, създавайки писмено съдържание наричани блогъри, постепенно биват изместени от други хора създаващи видео съдържание и съответно наречено влогъри. Като закачка е интересна дума в българския език, защото под влог, ние българите си представяме друго.
Докато да си блогър е сравнително лесно с оглед на това, че ти трябва просто една система за писане и управление на сайт, тоест всеки смартфон, таблет, дори компютър на 20 години, то за влогърите е нужно далеч повече техника… ако искат качествено видео разбира се.
Разбира се качественото видео не винаги значи качествено съдържание, но все пак видео с добър звук и образ, ще бъде по-лесно консумирано от зрителите.
Мисля, че доста сме говорили за създаване на качествен звук на страниците на Photo Cafe, а днес ще акцентираме на подобряване на картинката на видеото.
Тези дни имах удоволствието да тествам компактни и мощни светлинни панели, изградени от актуалните в момента светодиоди, или LED.
Те са на Quadralite и са модел MiLED
Заснех едно не чак толкова кратко видео, в което има и забавни моменти, когато Quadralite RGB 198 започва да си сменя цветовете, но какво да се прави, още не съм достигнал мощта на Холивуд в специалните ефекти.
Гледайте, а под видеото ще добавя техническите спецификации и някоя и друга дума в допълнение.
Quadralite Bi-Color 180 и Quadralite RGB 198 имат сходен размер, като както казах на модела 180 повече ми харесва дизайна. Батериите са идентични Li-PO – 4040 mAh. Модел 180 е 11 вата, а 198 – 13 вата, макар да имат идентично светоотдаване.
Съответно модел 180 батерията стига за около 106-7 минути, а на 198 за около 90-2 минути – лично съм ги тествал по 3 пъти и са при 5600 келвина, тоест с работа на белите диоди и пълна яркост.
Индикаторите за живот на батерията мога да кажа, че са по-скоро ориентировъчни. Quadralite Bi-Color 180 показва че може да свети 1,9 часа което би следвало да е около 115 минути, но свети малко по-малко, а индикатора се колебае в процеса на работа.
Трябва да знаете, че тези цифри са при току що заредени батерии – ако са преседели няколко дни е възможно да светят по-кратко време.
Важно! Quadralite Bi-Color 180 се зарежда през микро USB порта, не през USB-C, който се използва само за случаите, в които ще използвате панела като зарядна банка.
При Quadralite RGB 198 порта е само един – USB-C и той може да се използва, и в двете посоки.
Диодите на панелите са с висок цветен коефициент CRI>96, което означава, че са подходящи и за професионална употреба.
Предимство на Quadralite Bi-Color 180 е фактът, че дифузьора може да се поставя допълнително, макар разликата с и без дифуьзор да е около 1/3 диафрагма.
Светлинният поток и на двата панела на дистанция от 50 сантиметра, на която често работят влогърите, или новинари (когато е ограничено мястото), е при 100 ISO, скорост 1/50, диафрагмата е около 4,5 за 180 модела без дифузьор и 4, когато сложите дифузьор и при модела 198, при който дифузьора не може да се свали.
Отдалечавайки се на метър, логично ще паднете на диафрагма 2, но пък имате достатъчно ISO за вдигане (например на 400 за да запазите диафрагма 4… ако искате).
Удобството на този тип панели е фактът, че могат да бъдат във фото чантата ви ежедневно. Размерът им е колкото на смартфон, а ако закъсате стават и за енергийна банка.
Светят силно и светлинният спектър е на високо ниво като в зависимост от обстановката може да измерете подходящата цветна температура и така да се слеете с околната светлина.