Тема: Лицето на труда
Кога: 04.06 – 11.06.2014 (Откриване: 17:00 ч.)
Събитие: Пътуваща изложба на селекция от фотоконкурс на тема „Лицето на труда“
Къде: Сграда на КНСБ
Националният фотоконкурс на тема „Лицето на труда“ се организира за втора поредна година от Сдружение „Младежки форум 21 век“. Конкурсът е посветен на 1-ви Май – Международен ден на труда, и в него участват любители и професионални фотографи на възраст от 16 до 35 години, които през младежкия си поглед са успели да уловят и запечатат на лентата своето усещане за труда, за работата – мечта, както и за условията, при които младите хора работят в България.
Класиране:
- Първа награда: Фотоесе „В часовникарското ателие”, автор: Гергана Курукювлиева, 24 г.
- Втора награда: Фотоесе „Българската армия” („Духов оркестър, 6 май”), автор: Десислава Масова, 25 г.
- Втора награда: Фотоесе „Българската армия” („Войници, 6 май”), автор: Десислава Масова, 25 г.
- Втора награда и награда „ATERA Design”: Фотоесе „Българската армия” („Уморени криле”), автор: Десислава Масова, 25 г.
- Трета награда: Фотоесе „Сватба на фокус”, автор: Илиян Маринов, 18 г.
- Награда „Българска Фотографска Академия – Янка Кюркчиева”: „Такава бях…”, автор: Карина Вутова, 16 г.
Тема: Свобода – мобилна фотография
Кога: 04.06 – 30.06.2014 (Откриване: 18:00 ч.)
Участници: Диди Андреева, Иван Георгиев, Ирена Анева, Любомир Василев /lava/, Надежда Павлова, Петя Василева, Яна Копчева
Къде: Уникредит Студио
За свободата, която ни предоставя технологията от самата себе си. За лекотата да снимаме дори когато се движим. Мобилната фотография предоставя възможност за изразяване на моментната емоция, усещане, преживяване, бидейки винаги подръка и вече с едно завидно качество на крайния артистичен продукт. Фотографът е зрител, зрителят е фотограф. Техническите подробности (настройки, реализация) отстъпват на емоцията и съпреживяването, възможността да запечатаме и споделим картината, минала пред очите ни за секунда. Този проект цели да обедини няколко български автори и да представи техните виждания и интерпретации, реализирани със средствата на мобилната фотография. Индивидуални, но и обединени от емоцията на мига, усещането, свободата на изразяване и непосредствеността на съпреживяното. Мобилната фотография далеч не е единственото поле на изява на авторите. Тук те намират свободата на изява и екперимент, характерни и за другите им търсения в необятната страна Фотография.
Куратор: Любомир Василев.
Ars Poetica
Кога: 04.06 – 30.08.2014 (Откриване: 19:00 ч.)
Събитие: изложба на Янош Ейферт
Къде: Унгарски културен институт
Янош Ейферт (1943-) е един от най-известните представители на унгарското и международно фотографско изкуство. Танцовите и актовите му фотографии, пейзажните и приложните му снимки свидетелстват за неговия многостранен талант. Участвал е в 200 самостоятелни и 700 групови изложби. Със снимките си е спечелил 170 награди, първи награди, специални отличия и дипломи. Снимал е в 40 държави по света. Снимките, фоторепортажите и трудовете му редовно излизат в специализираната литература, в унгарски и международни списания, в книги, издания, в електронните медии. Учебникът му „Идеография – Фотоакадемия” (Изд. „Кошут”, Будапеща,2012) е обобщение на десетилетната му преподавателска и изпълнителска дейност. От 2002 до 2008 г. преподава фотография в Училището по танци и изобразително изкуство в Дьор, в Средно специалното училище с двуезиково обучение в Будапеща, както и в Унгарската академия по танцово изкуство. Фотографиите му често са използвани във филми и телевизионни предавания като зрелищен елемент, декор. През 2005 и 2006 г. в програмата си „Избери знанието” Унгарската телевия излъчва 30 епизода от серията му „Да гледаш – Да виждаш”. Изложбата отбелязва и неговия седемдесет годишен юбилей.