Nitecore NB10000 Ultra Lightweight Energy Brick GEN2 или накратко енергийна банка, или външна батерия Nitecore NB10000 втора генерация, за по-кратко.
Мисля всеки сериозен фотограф има в чантата си запас от допълнителна енергия. Може да е протеиново блокче, но по-вероятно да е външна батерия, която да спаси момент, в който основните батерии на техниката свършват.
Аз поне винаги съм се старал да имам спасяваща батерия, която да помага в случай на нужда.
Nitecore NB10000 е външна батерия, която ми дава голям запас от енергия в компактен лек размер. За мен е важно, защото като дебел човек предпочитам да ходя натоварен с малко техника, както се казва аз си тежа сам достатъчно.
Думата „тухла“ в името е може би е леко намигване към други батерии с подобен капацитет, но далече от наистина малкия размер на батерията. Сравнявайки я с досегашната ми батерия, която ползвам от две години и е с идентичен капацитет, Nitecore NB10000 е почти два пъти по-тънка. Да малко по-дълга е, но това, че е по-тънка я прави по-лесно носима в джоб на дънки да речем, или в някой от малките джобове на фото чантата (раница).
Дизайн
Да, като дизайн си е тухла, макар и микро тухла. Четвъртита с остри ръбове. Основната част от корпуса е от карбонови плочи, което хем олекотява батерията, хем я прави по-здрава. По спецификации теглото на батерията е 150 грама, аз я измерих 151.
Има степен за защита от вода IPX5, което означава, че би издържала на слаб дъжд да речем. Тоест добре е да я съхраняваме в защитен джоб, ако върху нас се сипе силен дъжд. По отношение защита от прах… по-скоро няма данни.
Два USB изхода: тип А и тип С. И двата може да се използват като изход за енергия, но само през USB-С може да презареждате батерията. Също така USB-C е PD (Power Delivery) изход, за случаите в които се нуждаете от тази опция. В комплекта на батерията идва кабел USB A към USB-C, с който може да зареждате батерията, или да давате енергия на друга батерия. Ако искате да използвате С към С порт, трябва да си вземете допълнителен кабел.
4 светодиодни индикатора – 3 синьото показващо състояние на батерията и един бял, за случаите, в които се използва режим с по-слабо подаване на енергия. Този режим се активира с натискане и задържане на бутон.
Употреба
Обичам да снимам градски пейзаж. Това означава доста ходене в търсене на интересни обекти. Често, когато съм в чужбина излизам сутринта и се прибирам след мръкване. Налага се честа употреба на GPS, а той има навика да яде батерията на смартфона, както аз ям торта гараш… лакомо.
Nitecore NB10000 позволява едно пълно зареждане на моя iPhone 14 pro Max от 1 до 100% плюс още едно зареждане от 1 до около 63%. На теория би трябвало да може да го зареди точно два пъти с оглед, че батерията на телефона е около 5 000 mAh, а Nitecore NB10000 е 10 000, но реално външните батерии никога не отдават пълният си капацитет.
Така или иначе за един ден обикаляне тази възможност за заряд е напълно достатъчна.
Ще спомена, че от 1% до 80% телефона се зарежда много интензивно в рамките на около час, като това загрява външната батерия, затова е добре двете устройства да не се притиска едно в друго. След като премине 80% интензивността спада и дозареждането до 100% (ако го искате) става може би в рамките на около още 30 минути.
Накратко докато обядвате спокойно може да натъпчете телефона си с енергия.
Снимам с безогледална фотокамера Fujifilm X-Pro3. Тя също не щади батерията, затова имам резервна. Разполагам със зарядно на Nitecore за две батерии, което се зарежда през USB порт. Това означава, че докато снимам с едната батерия, изхабената мога да я включа към зарядното, а него към външната батерия и за около 90 мин да имам пълна батерия. Не съм мерил за колко пъти ще ми стигне Nitecore NB10000, но при две заредени батерии за камерата все още светеха два индикатора за капацитет…
Камерата ми Theta за 360 градусови снимки е следващото устройство, което има животоспасяваща нужда за батерията си. За около час свършва (за мое съжаление) и единственият начин е да я презареждам с външна батерия.
Сега… духалката Nitecore, която често нося в себе си не се нуждае толкова често от презареждане, но все пак и тя може да се възползва, ако се наложи.
И накрая в случаите, в които използвам служебната камера Canon EOS R6, за която поне за сега не съм инвестирал във втора батерия. За редовните читатели знаят, че почти всяка нова безогледалка от среден и висок клас може да се зарежда през USB-C порта, но с условието, че източника трябва да е PD тип. Спокойно мога да заредя батерията на Canon-a, но поради сравнително ниската изходна мощност на Nitecore NB10000 не мога да използвам външната батерия по време на снимане. Само за зареждане.
Изходната мощност на Nitecore NB10000 е около 18W, което стига за зареждане, но за снимане на видео например ни трябват поне 35W от външната батерия. Голямата изходна мощност е жертвана за сметка на малките и леки размери на батерията.
Така нареченият нисък режим на заряд… по принцип в описанието пише, че е за слушалки в кутийки, каквито доста от нас имат. Бавният заряд отнема повече време, но щади батерията от прегряване и така може би удължава животът ѝ. Признавам че не съм го тествал, но тези дни като ми се разреди отново телефона, ще пробвам в нисък режим за колко време ще го зареди и ако има разлика ще допиша статията.
Финално
Nitecore NB10000 GEN2 е ценен помощник за тези, които все не им стига енергията. Лека, компактна, няма да я усетите в чантата си. Може да зарежда по две устройства наведнъж ако се наложи и се справя добре.
Може да я изберете, както в класическо черно, така и в сребрист цвят.
Единствено не ми харесва това, че има само 3 диода показващи капацитета, по които трудно се ориентирам. С 4 бих се оправил по-добре, а място има…