Продължавам с акцента на тази година LED осветлението. След като преди няколко седмици си поговорихме за Zhiyun-Tech MOLUS X100 Bi-Color Pocket COB Monolight, днес е ред на по-малкият и по-скоро стационарен модел – Zhiyun-Tech MOLUS G60 Bi-Color Pocket COB Monolight. Всъщност стационарно осветление с опция за мобилно, докато MOLUS X100 бе мобилно с опция за стационарно.
Разбира се пак се уредих с „комбо“ комплект, тоест с доста аксесоари, като тук липсата на батерия (а те са скъпи) бе компенсирана със софтбокс и дифузна полусфера, а да и адаптера за Bowens аксесоари. Също и мини статив тип ръкохватка.
ЛамБата, рефлектора, полусферата и адаптера за ток бяха събрани в удобна чанта за пренасяне, а софтбокса и адаптера Bowens идва в кутии и ако ще ги пренасяте трябва да им измислите друга чанта.
Освен че свети, MOLUS G60 определено има доста разлики с MOLUS X100 и мисля, че е време да си поговорим за тях, като започвам традиционно с:
Дизайн
Разликата между двата модела е… нямат нищо общо освен микро LED панела в предната си част и байонета за аксесоари на Zhiyun-Tech.
MOLUS G60 е компактно кубче. Корпусът е пластмасов, може би, за да е по-лек, но пък с оглед, че е предимно за стационарни цели един метален корпус хем щеше да го прави по-висок клас, хем и да го охлажда по-добре. Да, вентилатор има, безшумен е, а и мощността на осветлението не е голяма. Все пак като дизайн е добре направен с атрактивен страничен панел и интересно управление.
Осветлението има метална скоба с променлив ъгъл, благодарение на която може да се постави на статив за осветление, или да се завие стативчето – ръкохватка, което идва в комплекта. Трябва да се има предвид, че скобата има резба ¼ инч, тоест статива за осветление, трябва да е с пешперлик с добавена ¼ инч резба.
В предната част се намира микро LED панела подобен като размер на MOLUS X100, но с по-малка мощност, а около него е байонетът за аксесоари. В задната част може да се види дисплей и два потенциометър като интересното е това, че са с различен дизайн и може да се ориентирате с опипване, без да ги гледате.
Захранване
Два варианта. Адаптера, с който идва в комплекта или през USB-C порта, който може да откриете на корпуса. Нещото което е леко недогледано е липсата на кука или ухо с което да закачите адаптера на някой от болтовете на статива за осветление. Когато вдигнете осветлението нагоре адаптера увисва, а това по някакъв начин оказва напрежение на гнездото за захранване на осветлението…
Иначе захранващия кабел към адаптера е мисля около 3 метра, което е ок.
В случаите, в които искате да използвате MOLUS G60 като мобилно осветление, трябва да се снабдите с енергийна банка, или казано още външна батерия. Условието е да е тип PD (Power Delivery) и да има изходяща мощност от минимум 18W и максимум 100W. Това последното е постижимо по-скоро с зарядно устройство.
По-мощна батерия, повече време светлина. Аз нямам добра сертифицирана енергийна банка. Имам някаква, каквато ми върши работа за телефона, ако закъсам, но понеже не снимам видео, затова не съм се снабдил и с хубав модел, с който да тествам, колко би издържал прожектора.
За сега Zhiyun-Tech не продават отделно X100 Grip Battery – която идва в комплект с MOLUS X100, а тя с оглед на мощността на MOLUS G60 би изкарала може би около 50 минути.
Идеята е както казах по-горе е, ако желаете да използвате MOLUS G60 като осветление за видео камера, стабилизатор (някъде по самия стабилизатор) или да я скриете някъде на място, до където трудно би стигнало захранване, или няма такова. За да го закачите на камера трябва да си закупите допълнително мини ябълковидна глава с основа за гнездо за светкавица и сте „в джаза“.
Качество и сила на светлината
Zhiyun-Tech MOLUS G60 Bi-Color Pocket COB Monolight, както подсказва цялото име е с мощност от 60 вата и покрива диапазона на топло и дневно осветление, който е в диапазона 2700 до 6500 градуса по Kelvin.
Може да увеличавате яркостта през 1% от 0 до 100. Потенциометър, който се грижи за тази работа има и възможността, ако се натисне като бутон, да превключи на 50 или 100% директно. Направих си своите замервания, които както винаги се различават от заводските.
Използвани уреди: Sekonic Spectrometer C-800 и Lumu Power 2. С колориметъра събрах данни за качеството, а с флашметъра за количеството на светлината.
Разстоянието между прожектора и уредът е един метър и не съм използвал рефлектор, за да имам чисти резултати. Записах данните при 100% яркост, но разбира се съм премерил и при 50, както и при 10% за да видя има ли отклонения от цветната температура. Тествах двете крайности на диапазона 2700К и 6500К, както и най-често използваните класически 3200К и 5500К.
Резултатите за качество на светлината CRI, както и силата на светене като луксове при различните цветни температури може да видите в галерията, която следва.
Тъй като производителя на микро LED панелът е идентичен (предполагам) резултатите с MOLUS X100 са сходни. Най-добър CRI резултат е при 2700К, а най-силно MOLUS G60 свети при 5500К, но пък там CRI е най-ниско за целия диапазон.
Ако снимате хора бих препоръчал работа в диапазона 2700-3200К, ако разбира се няма влияние на дневна светлина. Белия баланс на съвременните дигиталки лесно може да се настрои към тези диапазони, а и класическата сива карта винаги помага.
Има леко разминаване със зададената от потенциометър цветна температура и измерената. В рамките на стандартното отклонение е, но принципно при MOLUS X100 отклонението е много по-минимално.
В следващата галерия може да видите силата на светене и промяната на цветната температура при използването на различни аксесоари. Снимал съм без рефлектор, с рефлектора, от комплекта, със софтбокс и дифузната полусфера.
Както винаги с поставянето на рефлектор, прожектора започва да „грее“ и уреда отчита много светлина. Това е хитрост от страна на производителите прилагана напоследък. Структурата на рефлектора действа като събирател на светлина и така създава концентрирано „горещо“ петно в средата на осветяваната повърхност и по слаба светлина извън петното. Разликата както е видно е около 4 по-силна светлина, сравнено от тази без рефлектор.
Проблемът е, че за измерване е ефектно, за работа не толкова. Аз лично предпочитам равномерна светлина по целия светлинен поток и затова с адаптера Bowens използвам рефлектор с равномерна повърхност (правил съм сравнения в по-стари статии).
Така или иначе може да покриете рефлектора с полусферата и да получите едно меко равномерно осветление… да, доста по-слабо.
Софбокса в комплекта, който е тип „октагон“ е разгъва лесно (разпъва се подобно на чадър) и също толкова лесно се сгъва. Малко трудно се поставя на байонета, защото задния пръстен е малък и докато го слагаш може да сгънеш лесно софтбокса… не, че е драма.
Дава много приятно и равномерно осветление, а загубата на светлина не е толкова голяма (около -2/3 сравнено с директното светене без рефлектор).
Има още няколко 1-2 аксесоара правени специално за байонета на Zhiyun-Tech, за които съм говорил в темата за MOLUS X100, а когато не ви стигат може да се възползвате и адаптера Bowens.
Мобилно приложение
Същото както при MOLUS X100, логична, но с някои неактивни функции. Пуска галерия с изглед, а да не се повтарям, за приложението може да прочетете повече в статията за MOLUS X100.
Финално
Мисля, че по-важното го описах по-горе. Приложение, което аз виждам, както е беличко като дизайн да го закача с една „магична ръка“ за стабилизатора ми Zhiyun-Tech Crane M3 и да го използвам с външна батерия и полусфера като най-компактно меко осветление, или със софтбокса… цветово и функционално се връзват много добре.
Не съм по слуховете, но предполагам Zhiyun-Tech работят по още модели, защото като бета тестер на iOS ми изскочи ъпдейт за приложението ZY Vega в което видях модел, който явно предстои да бъде обявен. Кой е той? За сега ще си трая, а когато се появи, ще го пробвам и споделя мнение.