Ще си призная, че афинитетът ми към безогледалните системи се засилва все повече. В една чанта тип “месинджър” спокойно нося една камера и няколко малки обектива без това сериозно да увеличи и без това голямото ми тегло. Особено любимо ми е, когато съм на път и скитосвам по 15-20 километра из малки улички в някоя августовска жега.
Намаляването на размера на фотокамерите и тяхното тегло е една добра идея, но някак си един основен аксесоар – ръчната светкавица остана с непроменени размери. На някои безогледалки, поставяйки ръчна светкавица се получава доста… хм странна комбинация. Светкавицата е по-голяма от камерата.
Olympus бързо се ориентираха и спуснаха системна светкавица от върхов клас, която почти добре пасва като размер на системата… или по-скоро на флагмана Olympus OM-D E-M1. На PEN камерите идва пак малко голямшка.
Появиха се алтернативи на различни трети фирми, но чак сега на Фотокина 2016 видях една наистина добра светкавица за безогледални фотокамери.
Любима марка, която нежно наричам: “Баба Меца” или както се досещате става въпрос за немската фирма Metz.
За една бройка щях да пропусна новият им модел Metz M400 сгушен сред събратята си предназначени за DSLR фотокамери. Наистина бе сгушен. Височината на Metz M400 е около 9 сантиметра и поставена на компактно безогледално тяло се вписва идеално, без да натежава и да разваля ергономията.
Metz M400 работи с почти всички… ако не и с всички марки – Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Leica, Pentax, Sony и Fujifilm. Май не виждам “хаси” или още някоя средноформатна камера, но струва ми се не е голяма драма. Най-добре се чувства поставена на безогледална фотокамера, но няма да имате грижи да я поставите и на своят Canon EOS 1Dx да речем.
Нека да погледнем малко технически характеристики в подкрепа на горното изречение:
Работни режими:
- TTL, автоматичен, ръчен, високоскоростен, управляваща или подчинена светкавица.
- Подвижен рефлектор: диапазон между 24 и 105mm (при 35 mm стандарт) При поставяне на вграденият разсейвател може да се снима и с 12 mm обектив.
- Водещо число – 40 – при ISO100 и 105 mm положение на рефлектора.
- Подвижност на главата: 360 градуса по хоризонтал и 90 градуса по вертикал.
- Метално краче за куплиране с гнездото + фиксатор.
- USB порт за ъпдейти.
- Захранване – 4 АА тип батерии – алкални или акумулаторни.
- Произведена в Германия.
Няма да изпадам в подробни характеристики. Може да ги откриете на сайта на Metz или пък при партньорите ни от Dynaphos, които ми предоставиха Metz M400 да си поиграя известно време (май се увлякох… вече повече от месец “забравям” да я върна).
Възползвах се от момента в мен да има семпъл на Canon EOS M5 то се снабдих със светкавица, предназначена за система Canon. Доста поснимах – може би около 3 комплекта батерии. За съжаление няма как да покажа снимки защото камерата е още неофициална версия.
Подобно на всички съвременни Metz светкавици и Metz M400 е предназначена за конкретна TTL система. Помните едно време основата на светкавицата можеше да се маха и да се поставя друга… например: от Canon да сложите за Nikon…
Всъщност и в момента Metz M400 може да се използва с автоматично измерване на светлината на всякаква фотокамера, било то дигитална или лентова. Достатъчно е да има стандартно чехълче (така наречената гореща обувка).
За по-внимателно прочели техническите характеристики вече е ясно как става това – режим А. Много го харесвам и благодарение на този режим използвам една достолепна “баба меца”… някъде почти на ¼ век на последно поколение фотокамери.
В предишни статии съм обяснявал на дълго за предимствата… и недостатъците на А режима. Днес ще ви дам възможност за повече време за снимки като ще спестя повторните обяснения. Само ще вметна, че А режима не е никак за подценяване, а фъстък като Metz M400 има такъв.
В зависимост от камерата за която е предназначена идва и типа TTL който поддържа. Ако камерата поддържа високоскоростен синхрон, то може, а се възползвате от опцията както при TTL, така и при М (ръчен режим).
Споменавайки М режим – неговите възможности са от пълна мощност 1 до 1/256 от мощността през 1/3 стъпка. За потребителите на Canon знаете, светкавицата може да се управлява от тялото. Съвместимостта за управление е около 80%. Например корекцията, която камерата задава е в диапазон +/- 2 EV докато Metz M400 е с диапазон +/-3 EV и трябва да ги зададете ръчно, ако искате повече от 2… Не сработва избор на А режим от камерата… трябва да се активира от светкавицата и на последно място – при Canon в М режим стъпките са до 1/128, докато при Metz M400 помните – 1/256, тоест пак се избира от светкавицата.
Един режим, който пропуснах – Servo с опция да се самообучава. Този режим е подходящ за стробисти, които безкабелно палят светкавица с вградената на камерата си. Знаете понякога има няколко префлаша преди основният импулс. Metz M400 отчита префлашовете, обучава се и след няколко теста се пали само тогава когато е основният импулс. Режима е ръчен и трябва да настройвате сами мощността му.
Управляваща или подчинена, но в интелигентна система. По-горе споменах как е директно подчинена, а тя може да бъде управлявана в TTL безкабелен режим. Управлението е посредством светлина, а не с радио. Позволява работа в групи и канали (3 групи и 4 канала). В комплекта идва поставка за маса с резба ¼ ако искате да я поставите на статив… макар, ако се занимавате сериозно бих препоръчал сериозни държача.
За съжаление светкавицата на Canon EOS M5 не поддържа тази система, ако искате да снимате безкабелно, то режим Servo е единствената опция (без допълнителни аксесоари).
Какво се случва, когато снимате видео? За близки планове може да се възползвате от доста мощният LED диод (100 лукса) с дневна светлина, с който е оборудвана светкавицата. Може да настройвате силата му от менюто на светкавицата. Може да го използвате и като опция за фокусиране, ако автофокусният помощник не се справи със задачата. Ще си призная, че АФ помощника не е много силен и на по-голямо разстояние някак… не помага. Това го казвам защото за едно много тъмно мероприятие ми се наложи да фокусирам точно с помощта на LED лампата.
Цялото управление на светкавицата се случва с помощта на един 4 посочен бутон и потвърждаващ център. Менюто е изкарано на малък OLED дисплей – скромно без излишна информация. Изключителни лесно се управлява и се свиква за няколко минути. Основен недостатък – скролирането в менюто не е безконечно – т.е. свършват режимите и се превъртат отново. Тук стигнете ли до края трябва да се върнете по обратния ред, ако ви трябва друг режим. Признавам досадно ми е, надявам се да се промени в следващ фърмуеър.
Как работи Metz M400
Малка светкавица с флагмански възможности като програми. Освен това има вграден разсейвател и отражател. Скоростта на зареждане е малко по-бавна сравнено с флагмански версии на Canon и Nikon, няма и опция за външен батериен пакет, който да повиши скоростта на зареждане.
Аз я използвах с безогледална фотокамера и макар да правех репортаж, то не снимах на серия и тази по-бавна скорост на зареждане не я усетих. Да, направих тест защото си ми влиза в задълженията. Препоръчвам акумулаторни батерии защото зареждат с поне 30% по-бързо светкавицата (сравнено с батерии от IKEA не знам колко висок клас са, но такива имах под ръка а и са бюджетни). Освен това акумулатора е по-екологичен и излиза с времето по-евтин. Не съм правил нарочен тест колко светвания ще издържи един комплект батерии. Зависи колко са нови (акумулаторите) производителя и още някои фактори.
Metz M400 не е алчна на енергия, и мисля едни “Енелуп” тип акумулатори ще ви стигнат за доста време.
Харесва ми това, че има TTL и А режим свикнал съм да работя и с двата режима в зависимост от мястото, на което снимам и лесно превключвам от един на друг, без да променям настройки по камерата си.
По-ниската позиция на Metz M400 създава понякога проблем при употреба на обектив над 100 милиметра. Предизвиква ефект на червени очи при снимане с директна светкавица. Изключително рядко снимам с директна светкавица на закрито. Най-често тя е отразена в тавана или с подходящ рефлектор, но просто го забелязах при 2-3 снимки, които направих с “набито” варио, а от мързел не бях сложил рефлектор на светкавицата.
Metz M400 е много добро допълнение към малката чанта, за която споменах в началото и вече отпада колебанието, дали да имам светкавица за всеки случай с мен, когато съм на път.