Признавам малко със закъснение ще споделя мнение за една светкавица. Във Фото кафе се стремим да опитаме новите камери, обективи и аксесоари топли, топли, но случва се понякога да се разсея, а и хич не са малко новите играчки. Макар и с година закъснение днес е ред на актуалния флагман на Metz. Пускам запис на фанфари и барабани и тържествено обявявам… хм, какво да обявявам? То заглавието отдавна е издало днешната тема. Ще преосмисля концепцията със заглавията.
И така Metz 64 AF-1 Digital Flash е актуалният флагман на известната немска фирма. Преди година и половина имах удоволствието да тествам модела Metz 58 AF-2 Digital и спомням си имаше някои дребни нещица, за които стандартно си помрънках. Само няколко месеца по късно на Photokina бе презентиран Metz 64 AF-1 Digital, който събира в себе си всички новости и добри черти на моделите 52 и 58. Наплива пред щанда на Metz бе забележителен и честно казано не успях да се доредя за сериозна проба.
Тези дни, ходейки до партньорите от Dynaphos си припомних, че искам да си поиграя с новия флагман и след необходимата доза погледи тип котарака от Шрек вече съм се уредил с една бройка. Всъщност не успях да изиграя най-добрият си поглед, защото след някой друг ден трябва да върна светкавицата…
Вече съм в “кафето” и като за начало ще започна с оглед по дизайна. Понеже е време за обяд, то ще ви оставя да видите какво съм открил по дизайна в следващият видео клип, а аз ще скокна до близката пицария.
Metz 64 AF-1 Digital от Photo Cafe във Vimeo.
Пицата бе вкусна, надявам се и вие да сте изгледали видеото. До колкото помня май споменах всичко що касае външният вид на Metz 64 AF-1 Digital. Време е за малко технически характеристики и разбира се споделен опит.
Няколко ключови характеристики:
- Втори рефлектор с две нива на настройка
- Движение на основния рефлектор по вертикала –9/+90° и по хоризонтала 300°
- Голям осветен цветен дисплей с функция за управление чрез докосване и автоматично въртене на 90°
- Опростена концепция за управление
- Моторизиран зуум на импулсната лампа в рефлектора, покриващт диапазон от 24–200 mm (35 mm стандарт)
- Стеснен или разширен зум
- Вграден разсейвател покриващ 12 mm (35 mm стандарт)
- Вградена рефлекторна карта
- Пилотно осветление (на стробо принцип)
- Мулти-зонова АФ лампа
- Звуков сигнал (бип)
- Система за заключване към гнездото за светкавица
- Метално краче (с изключение на Sony версията)
- “Събуждане” от камерата
- Конектор за кабел
- Конектор за външно захранване (тип батериен пакет)
- Скоростен режим
- Програмируема памет (до 4 програми)
- Цветна температура: 5600 K
- USB интерфейс за качване на ъпдейти
- Мека калъфка и стойка (предвидени в комплекта)
Разликите между Metz 64 AF-1 Digital и Metz 58 AF-2 Digital, не са толкова големи, затова ще си позволя да не описвам наново абсолютно всичко еднакво с 58 модела. Предполагам за загрявка сте погледнали какво съм споделил вече за 58-та и сега ще се опитам да спомена само новостите които си заслужават ъпгрейда или пък директният скок, ако в момента снимате с друга системна светкавица.
Първото което ме грабва като техническа характеристика е разширеният диапазон на моторизираната глава. До сега той бе до 105mm, а при Metz 64 AF-1 Digital вече е до 200mm. Изключително приятна опция, която пести енергия и дава разширени възможности в случаите, когато не сте близо до сниманото събитие и се налага да ползвате някой 70-200mm обектив да речем.
Водещото число е 64, но при 200mm положение на зума, тоест ако е на 105 ще се види, че е същата като мощност както 58-та. (58 водещо число).
Илюминаторите за подпомагане на АФ вече са няколко и това позволява да се използват помощ и при снимане на някоя от страничните АФ зони (нещо което с 58 модела не бе възможно).
Управлението е както при Metz 52 AF-1 Digital – тоест дисплей с управление с докосване или както е наложило се вече – тъчскрийн. Като модерен смартфонист ми е изключително лесно да превключа на такъв тип управление. Само ми се ще някак си да е малко по-сетивен дисплея. На моменти се улавям, че трябва да натисна доста силно. На видеото се запознахте надявам се с възможностите на менюто, а ето и основните снимачни характеристики на Metz 64 AF-1 Digital:
- TTL режим (само за дигитални камери)
- Автоматичен режим (с възможност за 12 стопа)
- Ръчен режим – 2 нива на мощност
- Режим стробоскоп
- HSS – високоскоростна синхронизация (за камери, които имат тази опция)
- Синхрон по 1-во и 2-ро перде
- Ръчна корекция при TTL или автоматичен режим
- Запълваща светкавица
- Фото клин със светкавица
Metz 64 AF-1 Digital може да работи с повечето известни марки фото камери. Тук за съжаление е премахната онази сладка екстра от едно време където се сменя основата и светкавицата може да се постави на друга марка фото камера. Ето какви са означенията в менюта за режим TTL в зависимост каква марка камера използвате:
Canon: E-TTL / E-TTL II снимачен режим, E-TTL дистанционно управление (управляваща или подчинена)
Nikon: i-TTL / i-TTL BL снимачен режим, i-TTL дистанционно управление (управляваща или подчинена)
Olympus / Panasonic / Leica: Micro four thirds / four thirds TTL снимачен режим, Micro four thirds TTL дистанционно управление (управляваща или подчинена)
Pentax: P-TTL снимачен режим, P-TTL дистанционно управление (управляваща или подчинена)
Sony Multi Interface: ADI снимачен режим / TTL префлаш, ADI дистанционно управление (управляваща или подчинена)
Как се работи с Metz 64 AF-1 Digital? Снимал съм доста с Metz 58 AF-2 Digital и то там съм се научил, че е добре да използвам и двата автоматични режима – TTL и стандартния А. Кога не мога да ви дам точен съвет, защото аз съм си създал навик от опита си като репортер фотограф. Не веднъж съм подчертавал, че А режима макар и “архаичен” е на моменти по-прецизен от последно поколение TTL режим. Препоръчвам да пробвате когато имате време и в случаите в които TTL-a се дъни да си пуснете А режим. Признавам, че е малко по-сложен за работа, но лесно се свиква.
Общо взето светкавицата работи напълно предсказуемо за модерна такава. Хубавото е че не страда от прегряване. Добре признавам, че зарежда малко по-бавно сравнено с някой топ модели на известни японски фирми. От там идва и спасението от прегряване. Колко по-бавно? Да речем с около 20%. Ако търсите максимална скорост на зареждане и грижа за околната среда то препоръчвам да използвате акумулаторни батерии (ново поколение разбира се) ще си позволя да цитирам част от текста на статията за 58-та (за тези, които не са чели статията) защото резултатите като време за заряд и брой импулси съвпаднаха почти на 100%
“По спецификации времето за заряд с алкални и акумулаторни батерии е еднакво – 4,5 секунди. При мен с алкални батерии времето за пълен заряд бе около 5 секунди, а с акумулаторните Ansmann (изпробвах два комплекта 2100 и 2850 mA) времето за заряд бе по-скоро 3,5-4 секунди. Усещаше се осезаемо разликата. Признавам Metz 58 AF 2 Digital не е най-бързата светкавица от към презареждане. Снимал съм и с по-бързо презареждащи се които пък от своя страна имаха гадният навик да прегряват и да изключват. При Metz 58 AF 2 Digital прегряване нямаше в нито един от моментите на тестване.
Колко импулса могат да се направят с комплект батерии. Ще споделя заключение въз основа на двата комплекта акумулатори които използвах. Започвам с уговорките. При тестването на количеството импулси съм работил в ръчен режим с активирани пълни мощности и на двете светкавици. При току що заредени батерии с капацитет 2850 mA до 120 импулса времето за зареждане е в границите до 4 секунди. След това времето започва да се удължава. Над 160 импулса се появява индикатор за привършване на батерията и времето за заряд е вече е 7-12 секунди. При 250 импулса времето за заряд вече е около 20 секунди, но все още не е появил индикатор за празни батерии. при достатъчно търпение можех да направя още доволно количество светвания, но търпението не ми е добродетел. Интересното е, че с батерии с капацитет 2100 mA получих почти сходни резултати макар при 250 импулса някъде започна срамежливо да мига индикатора за напълно празни батерии. При използването само на основния рефлектор количеството импулси би се увеличили с може би ¼. Завършвам с уговорката, че батериите бяха сравнително нови и още по-важното заредени са с микропроцесорно зарядно Ansmann, което гарантира добър заряд за всяка една батерия.”
Интересното е, че използвах същите батерии каквито използвах преди 18 месеца и резултатите са сходни, макар батериите да са видели доста снимане. Не се сетих да разпечатам нов комплект акумулатори, може би щеше да има някакъв процент по-бърза скорост на заряд.
Кога се използват двата рефлектора? Често бих казал, така или иначе сте застраховане да не работят заедно когато основният е насочен директно напред.
Липсва ми изградена система за употреба на желатинови филтри. Предпочитам да имам филтър 85 на светкавицата, когато снимам в интериори, най-често осветени със стандартни крушки с нажежаема жичка.
Като за десерт… надявам се да се снабдя с външно захранване скоро и да пробвам как се държи Metz 64 AF-1 Digital сравнено с акумулаторните батерии.