MeFOTO RoadTrip Pro е статив, насочен към пътуващи фотографи. Освен компактният му размер – 38.5 сантиметра в сгънат вид има още екстри, които го отличават от стандартният травъл статив. Може да го намерите както в алуминиева, така и в карбонова версия. Изработката е здрава и качествена и общо взето е позициониран над средният клас стативи.
Дали ще изберете алуминиев или карбонов… когато става въпрос за травъл статив аз поне лично не правя компромис и винаги избирам карбоновия. Разликата от около 300 грама за мен е съществена, освен това карбона обира по-добре възможните вибрации.
Опитът ми с този тип стативи е поне от 15 години, разполагам с подобен, макар и не толкова мултифункционален. Харесва ми, че когато пътувам се събира без проблем в куфара ми, без да заема много място, а и носейки го през рамо ми е под ръка и през деня.
Първото, с което се разшириха възможностите на този тип стативи е развъртането на един от краката и заедно с колоната се превръща в монопод, а при някои модели в щека за подпиране при дълъг преход.
MeFOTO RoadTrip Pro е тип швейцарско ножче с доста функции и скрити тук-там изненади.
Водят го 6 в 1. Ще се опитам да ги изброя: стандартен статив, мини статив за маса, бейби статив, монопод, “селфи” стик и бум. Понеже монопода може да се конфигурира по два начина, бих добавил, че се получава 7 в 1 конфигурация.
Реших да заснема на видео различните възможности. Около 20 минути е, което знам, че за съвременните стандарти е дълго, но това е най-късото възможно и с тук-там някой лапсус… Можех да поговоря още, но мисля че най-общото съм показал.
Накратко вземете си чаша кафе, капучино, може пък и бира, и сядайте да гледате, а после ще добавя още няколко неща.
За изгледалите до край, добре дошли отново. Ще си позволя да направя няколко лични коментара, които всеки да прецени дали да вземе под внимание.
Една от функциите е така нареченият “бейби статив” на английски може да го срещнете най-често като “Hi-Hat”, в случая тук това е централната колона с малките крачета. Тази комбинация е за случаите в които искате да имате наистина много лек статив, но да не е чак толкова нисък. Също така става само за много леки камери. Реално стабилен “бейби статив” е когато големите крака на статива се разтворят максимално, а колоната е слязла почти до земята. Конфигурацията е изключително стабилна и камерата е на 39 сантиметра височина (половин сантиметър оставям да не опира колоната в земята).
Версията на монопода, която позволява използването на малките крачета като собственик на Theta 360 градусова камера ми хрумна, че е много подходяща точно за такъв тип камери. Ще се налага да се трие изключително малко от статива. Все пак ако е ветровито, където искате да снимате, внимавайте много и преценете дали камерата няма да се клати много, или вятъра да духне на една страна монопода-статив.
Думата “бум” идва от английски “boom” и е дълъг прът за микрофон пушка накрая, с който професионалните кинаджии записват диалога на актьорите. Може да се възползвате от 1/4., или 3/8 резбата в зависимост микрофона, с който разполагате с каква резба е. Заедно с централната колона ще имате около 1.5 метра бум, а карбона в случая ще ви улесни.
В един от краката се крие отвертка, която показах, а в другия шестограм, който може да използвате да затягате плочката (макар скобата на болта да е достатъчна), или краката на статива ако се наложи. Да, шестограмчето си е фабрично леко криво, за да влиза лесно в мястото, за което е предвиден.
При MeFOTO RoadTrip Pro няма нужда да обръщате колоната, ако искате да снимате от много ниска гледна точка. Просто отвъртете главата и я завъртете в долната част на колоната – резбата е 3/8
MeFOTO RoadTrip Pro идва в комплект с удобна за съхранение / пренасяне чанта и както казах се предлага в алуминиева, и карбонова версия. Освен това го има както класически черен, така и в комбинация от черно и електриково синьо и черно и сребристо. И трите варианта са приятни, а и съм забелязал, че си е запазена марка на MeFOTO да бягат от класиката.
И накрая: грижете се добре за статива си и той ще ви бъде верен години наред.