Днес е ден за джаджи. Фен съм и се хвърлям със страст особено когато е свързано с любимата ми работа – фотографията.
Lumu Power 2 както е видно от името е 2-ра версия на въпросната джаджа. Не съм имал наблюдения върху първата, а с втората се запознах през далечната вече 2018 година на последната Photokina в Кьолн.
Какво представлява всъщност въпросната джаджа? Комбиниран уред съдържащ в себе си различни сензори позволяващи му да измерва осветеност и цветна температура. Накратко светломер и колориметър в едно.
Производителите са едни словенски младежи, които на Photokina бяха много отзивчиви да обясняват как работи уреда, да ви дадат да го пробвате, но хич не си паднаха по идеята да ми го предоставят за по-обстойни тестове… купуваш си го и тестваш, което се случи едва 3 години по-късно, като подарък от шефа на кафето за Коледа.
Както е видно от снимките – били те заглавни, или разхвърляни из статията Lumu Power 2 е необходимо да се закачи на смартфон за да може да заработи. Тук идва първата лоша новина за феновете на фото джаджи, които биха искали тази в арсенала си – работи само с определени модели iPhone, или iPad. Общо взето моделите в периода 2014-2018 година.
Аз разполагам с iPhone Xs, който според производителя е последният съвместим модел. Не намерих доброволец с модели като 11, 12 и актуалният 13, които да инсталират приложението за уреда и да видим дали работи. Чисто хардуерно едва ли би имало проблем с оглед, че iPhone все още използват lightning, конектор, с какъв то е оборудван и Lumu Power 2. Софтуерно… на моя Xs съм с iOS 15 и приложението работещо с джаджата е напълно функционална. Това ме кара да разсъждавам, че е възможно да работи и с по-нови версии на iPhone, макар на страницата на производителя това да не е упоменато.
Пробвах го с iPad 9.7 Pro, който също е старичък модел, но пък си върши още чудесна работа и там джаджата работи без проблем. Някои по-нови модели iPad за (мое) съжаление вече са с USB-C конектор и там физически няма как да се закачи Lumu Power 2.
Ровейки се „хелпа“ на производителя се натъкнах на обяснението, че докато има iPhone с lightning конектор то те ще правят всичко възможно да ъпдейтват приложението, за да работи коректно, а явно като се мине на USB-C изцяло ще мислят съпортна програма за потребителите си.
Това дава лек отговор и на последвалият от вас въпрос – защо само за iPhone? Според производителите Android телефоните все още са с различни конектори и спецификации, за разлика от стандартизираният lightning. Появата на USB-C, който също е стандартизиран и всеки производител трябва да се съобрази с тези стандартни, ще позволи пускането на уред, който да работи еднакво добре, както на iOS, така и на Android.
Добреее пускам едно видео за да се запознаете с дизайна на джаджата и как се позиционира на смартфона и след това се връщам с коментар за някои от възможностите.
Lumu Power 2 може да бъде закупен в 3 варианта: Lite; Power и Pro, с който разполагаме във Photo Cafe. Разликата в цената съответно е: 249$; 299$ и 499$. По спомен това включва и цената на доставката до България, което отнема 2-3 дни и пристига на входната ви врата с DHL.
Lite версията има възможност да измерва околна или светлина от светкавици, светлина за кино/видео и да използва функцията спотметър, която всъщност идва от вградената в телефона камера.
Power версията надгражда, добавяйки измерване в луксове, или фут кандели, измерването на цветна температура, както и една все още неразбираема за мен функция – chromatcity.
Pro добавя към всичко това опцията за измерване на цветната температура на импулсно осветление – светкавица.
Интересно е колко малка е разликата между Power и Pro, а колко е брутална разликата в цената – 200$. Ще поразсъждавам за това в края на статията.
Как се работи с Lumu Power 2
За съвременен потребител свикнал да борави със смартфон, работата е изключително лесна. Разбира се трябва да знаете и как се борави в ръчен светломер. Те в повечето случаи са създадени да мерят падаща светлина, която е реално достоверната сравнено с отразената светлина. Ако въпросът ви е защо, може да изгледате видеото в което съм демонстрирал разликите.
Когато използвате Lumu Power 2 трябва да сте решили какво точно ще мерите. Джаджата има две страни за измерване – полусфера, отговаряща за измерването на падаща околна или импулсна светлина и плоска част измерваща осветеност в луксове и цветна температура (околна или импулсна според зависи колко парички сте налели).
Избирайки работен режи, то в горната част на екрана ще видите коя от двете повърхности е активната – отбелязана е със стрелка. Тъй като няма опция да се върти, както при професионален светломер, може да закачите активната повърхност да съвпада с лицето, или с гърба на телефона. Lightning конектора работи еднакво независимо как е включен.
След известно време ще ви е навик, но в началото следете как сте позиционирали джаджата.
Приложението, което управлява Lumu Power 2 предлага възможности за персонализиране – преподреждане на работните опции, или дори скриването на тези, които не използвате. Има възможност за водене на бележки относно измерванията и дори да заснемете с камерата на телефона, какво точно сте измерили и да си запишете коментар. Тази опция е много полезно за тестери като мен в случаите в които изпробвам някое осветление.
Има опция за калибриране, когато се мери светлина, или се измерват луксове (както казах по-горе мерят се с различна повърхност). Калибрирането е добре да се направи сравнявайки с професионален светломер. Аз например сравнявах със Sekonic L-478D, на който се доверявам вече 7 години.
Отчетох отклонение от 0.3EV – 1/3 диафрагма недоекспониране и съответно около 13% отклонение при измерване на луксове. Нанесох съответните корекции. Да признавам при мерене на околна или импулсна светлина, независимо от корекцията пак се появяваше на моменти леко разминаване, но вече в рамките на 1/10, което не влияе на крайната експозиция. При луксовете, корекцията запази идентичността на двата уреда, които сравнявах – няма отклонения.
Накратко измервайки светлина Lumu Power 2 може да се калибрира и работи почти на нивото на висок клас ръчен светломер
Проблеми в рая
За съжаление в режим цветна температура нещата никак не са добри!
Проверих по няколко начина акуратността на измерванията – с уред, със сива карта и Adobe Photoshop и с качествено диодно осветление, което освен промяна на цветната температура, но и има опция за добавяне на зелен или маджента нюанс.
При различни светлинни източници показанията ту бяха почти идентични, ту се разминаваха с до около 600 Келвин, което си е много, а имаше и отклонения по оста зелено/маджента.
Не можах да намеря някаква константа на отклонение, или зависимост от типа източник. Имаше неточност както с постоянно, така и с импулсно осветление.
Накратко, не мога да се доверя, защото не съм наясно, кога е измерил правилно и кога грешно.
Ок най-евтиният професионален колориметър, който може да се купи в момента е от порядъка на около 2500 и още някой стотак в левове, а за модерен спектрометър вече отиваме на научна фантастика от 4000 и нагоре в левове. Трудно бих отделил такъв бюджет за тестовите нужди на Photo Cafe и затова признавам, че изпитах сериозно разочарование от факта, че Lumu Power 2 не се справя добре с измерването на цветна температура. Като за капак и мейлите, които пращам до съпорта си остават като глас в пустиня…
Ще ми се да направя по-подробно изследване, стига да ми попадне някой Sekonic Spectromaster C-800 и след това бих си направил една разходка до Словения да си поговорим с младежите защо и как…
И все пак
Lumu Power 2 както казах се справя много добре като ръчен светломер и дава и някои интересни функции налични в топ класовете светломери, като например дължината на импулса при t0.1 и t0.5 Сега може да проверите своите студийни светкавици с каква дължина на импулса разполагат, а защо не и ръчната си светкавица ако имате такава.
Сравних среден клас студийна с про клас ръчна Canon 600EX и да ръчните светкавици предлагат наистина много къси импулси при намалена мощност, но и светлината е много малко, което си е недостатък
Друга приятна екстра, която е постижима само с ръчен светломер от среден и висок клас е процентното съотношение на налична с импулсна светлина. Това е необходимо в случаите в които снимате на открито и се налага да се съобразявате с наличната около вас светлина, особено, когато светкавиците не са много мощни. Достатъчно е да премерите и в проценти ще видите, кое осветление надделява.
Снимащите видео ще могат да се възползват бързи резултати за нужната скорост или диафрагма, с директни показания на дисплея.
Функцията Chromatcity не съм се задълбавал да я разучавам. Тя е по-скоро за интериорни дизайнери, или архитекти, но… с оглед не мога да разчитам изцяло на точността при измерването на цветове, то и тази функция не ми вдъхва много доверие. Така или иначе пускам линк към блога на производителя където обясняват тази функция какво ви дава.
За финал
Lumu Power 2 се справя добре като светломер и с цена от около 540 лв. бих казал, че е под светломерите от среден клас, а има доста от техните възможности, както и може да се калибрира до определено ниво. Тоест Lumu Power 2 Power върши добра работа, без да използвате измерването на цветна температура и chromatcity, но като се възползвате от екстрата за мерене на луксове / фут кандели.
Лично за мен при положение, че поне на първо четене, не работи коректно с цветоизмерването даването на 200$ отгоре за Pro версията е неоснователно. Не знам защо е толкова брутална разликата с оглед, че не получавате точен уред и признавам имам доста горчив вкус в устата…
Явно по отношение на цветовете не е случайно високата цена на професионалните уреди.
Lumu Power 2 има още едно голямо предимство. Малкият му размер. Той ще е ценен за фотографите снимащи на лента, които в момента са доста. Може да се закачи на каишката на камерата ви (има си чантичка) и както писах по-горе като ръчен светломер няма да ви подведе. Е да… трябва ви и айфоняк..
За днес толкова време е за второ кафе.