Улисан покрай правенето на тестове и игра с всякакви нови играчки (камери и обективи) установих, че съм престанал да обръщам внимание на това, което осигурява техният комфорт при разнасяне и съхранение – фотографската чанта.
Вчера докато се опитвах да подредя малко работното място, с интерес преброих, че разполагам с около 7 вида чанти и раници за фото оборудване. Нежната половинка ме сгащи точно като ги бях подредил пред мен като на парад и нежно изказа мнението си, че сегашната и чанта не подхожда на обувките й и ме помъкна на “разходка” по някои магазини. В крайна сметка и двамата се върнахме доволни, всеки с нова чанта (аз с раница) като интересният факт бе, че и двете чанти бяха Lowepro. Всъщност нормално… все пак нежната половинка има същата страст към снимането каквато и аз.
Защо има толкова чанти около нас? Лесен отговор. Почти всеки ден ходя с фото камера в себе си. В зависимост дали ще минавам през клиенти, нося лаптоп или албум със снимки – тогава ми трябва опция да нося камера и лаптоп. Когато просто искам да се разходя нося любимата си комбинация: камера Sony NEX 6 + обектив 10-18/f4 а за нея е достатъчен малък кобур. При посещение до родителите нося раница с отделение за фото камера и… с багажно за дребни провизии с които знам, че ще ме поглезят… все пак никой не отказва лакомства. При дълги пътувания използвам огромна раница, която събира много оборудване + компютър + сгъваема чанта, за да си вземам за през деня само необходими неща.
Имам си оправдание много по-добро от всяка една жена защо трябва да имам толкова чанти.
Последните години съм заложил само на една марка Lowepro като от време на време правя леки залитания към нови марки, но неусетно пак се връщам към изпитаното.
Искам да ви споделя малко впечатления за различни модели на Lowepro. За доста от моделите ще изходя от личен опит, за други от досаден опит… имам предвид досаждам в шоурума на Lowepro и им пробвам чантите.
И така. Асортиментът е богат и всеки може да намери чанта, която да го устрои, а и… не е зле да имате няколко.
Lowepro в момента разделят своите продукти основно на: спортни / туристически и градски. Освен тези две категории има категория студио, аксесоари и калъфки и… още някои дребни неща за които ще се направя на разсеян.
Серията Lowepro Pro Trekker™ AW е първата от серията спорт / туризъм на която ми спира погледа. Това е серия от типа “всичко коз” и не мога да се сетя какви екстри няма по нея. Предлага се в 3 модела – Pro Trekker™ AW 300; Pro Trekker™ AW 400 и Pro Trekker™ AW 600 и само в една разцветка. Ако не съм споменал, говорим за раници и то големи раници. Любопитен факт е освен, че събират доста обективи и аксесоари към едно или две професионални тела (от типа Canon 1Dx и Nikon D4) е това от къде идва цифрата в името на модела. Предполагам вече се досетихте и да в зависимост от модела с който разполагате можете да поставите професионална камера със закачен на нея 300/2.8; 400/ 2.8 или 600/4 обектив.
Като серия, която е създадена да много товар, е предвидено да е комфортно на потребителя. Гърба и презрамките са изградени от меки порести тъкани с естествена вентилация. Същото се отнася и за колана който се захваща около кръста. Презрамки имат система за донастройка с колани как точно да ляга на раменете и гърба раницата, а самия гръб на раницата също може да се донастройва посредством Pack Jack система. Изключително ценно е системата за съхранение на питейна вода (или джин с тоник) от която с помощта на малък маркуч да пиете вода, без да сваляте раницата от гърба. Наричам тази система камилска гърбица (събира около 2 литра) и имам добри спомени от един по-отдавнашен модел на Lowepro, където бях напълни гърбицата с много лед, тоник, лимонов сок и една идея джин за аромат. Благодарение на тази гърбица отпада нуждата да се носи обемисто шише с вода, а когато свърши се отваря и допълнително място.
Има допълнително малко коланче на презрамките, за да се фиксират стабилно и да не мърдат. Ако се загубите или искате да скъсате нервите на спътниците си, то може да се възползвате от пронизителната свирка (без топче, тоест ще имате проблем с акулите) закачена на допълнителното коланче.
В раниците от серия Lowepro Pro Trekker™ AW може да носите в зависимост от размера 4-8 обектива + две про тела. Може да намалите обективите и да добавите системна светкавица (и). А не забравим и лаптоп (за предпочитане лек) с размери 15 инча (помества се в предният джоб на капака). Място за статив, място за монопод или голям чадър.
Много добра защита от среден дъжд, а при по-силен е добре да се извади допълнителната защитна качулка, която опакова буквално цялата раница. Аз често използвам тази качулка не само като вали, но и когато съм в силно запрашена обстановка. Трябва да знаете, че качулката не е предвидена да покрива монопод или статив закачени на раницата.
Движейки се по тежката вълна веднага се сещам за още една страхотна серия осигуряваща голям обем за техника и изключителна сигурност. Тя е малко по-стара и с класически вече оттенък, но все още изключителна актуална заради доброто съотношение цена качество.
Серията Lowepro Vertex AW има трима представители с различен размер – 100; 200 и 300. Цифрите издават размера, но тук няма подсказката както на по-горният модел, а проста са показват кой модел е по-голям. Като притежател на Lowepro Vertex 200 AW вече може би 6 години съм се убедил в здравината, надеждността… и теглото на раницата.
Още, когато се появи тази серия бе върхът на сладоледа с ново поколение ципове и дизайн на носещата система презрамки/колан. Излишно е да споменавам, че може да я настроите към гърба си по много удобен начин и така да намалите максимално дискомфорта от теглото на раницата натъпкана до горе с багаж.
Трябва да си призная, че тази серия идва с толкова разделители за фото техника и с толкова джобченца и закрепващи финтифлюшки, че си трябва 3 дена разучаване кое за какво е и как се използва, а ще трябва да опразните и едно чекмедже за излишните разделители. Lowepro малко са прекалили с разделителите използвайки принципа на мечо Пух – колкото повече толкова повече. За да затвърдя… и тук има пронизителна свирка.
В моята Lowepro Vertex 200 AW събирам Nikon D3 с 14-24; 24-70 и 70-200 всички на 2.8, освен това тилт/шифт 85 mm обектив (или пък класически 85/1.4)и в цялата тази тарапана успявам да намеря място за голяма системна светкавица. Лаптопа се позиционира в предният джоб а статив и/или монопод по желани се закача някъде на страниците на раницата като така не блокират капака за фото техника.
Ако пътувате често със самолет може да сте спокойни, че всяка една от раниците в серията влиза без проблем в изискванията за размер на авиокомпаниите като конкретно модела Lowepro Vertex 300 AW има опцията презрамките да се скриват и така по раницата да има минимално висящи и пречкащи се елементи… е ще трябва да си я носите на ръка.
Неудобството, на тези раници е теглото, когато ги натъпчете догоре с техника и че не остава място за личен багаж. Ако смятате да отидете за по-дълъг преход в планина или някъде другаде сред природата, ще ви трябва компания, която да носи раницата с провизии.
По този повод обръщам внимание на една друга серия на Lowepro Rover Pro AW. Серията се състои от два (може би за сега) модела – 35L и 45L в приятен тъмносин цвят. Разликата между двете раници е в размера. Тези раници не са предназначени за пренос на голямо количество техника или пък хм… не отчитам, че живеем в години, в които без огледалните камери навлизат все повече и ако трябва да съм често то дори в малкия размер 35L може да се събере цяла комплектовка на Olympus PEN или Sony NEX. За потребителите на среден или професионален клас DSLR разполагащи с по няколко обектива бих препоръчал по-големият размер – 45L. Малкият 35L може да събере общо взето голяма професионална камера с да речем 24-70/2.8 + екстра обектив и светкавица за разлика от големият брат който събира повече, дори и 70-200/2.8 и лаптоп в добавка (мисля че 13 инчовият ми макбук се чувстваше комфортно, но не съм на 100% сигурен как ще се чувства 15 инчов. Трябва да се пробва).
Какво е удобството на този модел. Освен мястото за фото техника си има и багажно отделение… за полезни неща – яке, сандвич, вода… а всъщност за вода няма нужда, защото има предвидено място за камилска гърбица с капацитет около 2 литра. Към раниците могат да се закрепят статив, монопод или пък пешеходни щеки (на презрамките) което превръща раниците от тази серия в идеалните туристически помощници за любителите на природа и планина най-вече. Високият клас определя добрия комфорт за гърба и раменете, макар тук презрамките да са малко по-тънки сравнено с модела преди това. Това е в полза на общото олекотяване където за катерещият баира всеки грам е от значение.
От името на серията предполагам сте забелязали надписа: AW което означава по всяко време. Всичко на Lowepro носещо този надпис означава изключително надежда защита от дъжд и сняг. Всяка раница или чанта с този надпис подсказва, че е оборудвана с качулка предпазваща от проливен дъжд или пък от обилен сняг.
Хубавото на серията е, че освен като фото раница може да я използвате и като 100% туристическа раница. Достатъчно е да извадите цялата секюрити зона съхраняваща техниката (заедно със самата техника) и да я приберете в шкафа (или сейфа за по сигурно) и така може да използвате целият обем на раницата за излет като вземете със себе си само някоя дребна фото камера за снимки от неангажиращ характер.
Улових се, че започнах с раници и затова ще продължа със същото. За чантите ще говорим следващият път.
Продължавам с друга серия – Lowepro Photo Sport AW представена в черен, син и приятно светло оранжев цвят с 3 размера. Горд собственик съм на най-малката от серията – Photo Sport 100 AW, която е система “sling” тоест една презрамка минаваща между гърдите и позволяваща раницата да се извърти пред фотографа (без да се сваля) и така да се извади техниката. Слинг системата позволява удобството на раницата и бързината на чантата. Недостатък е, че не може да се събере много техника по този начин и да е бързо достъпна. Моята най-често я използвам като ежедневна раница. Тя е компактна, събира един среден клас DSLR с “китов” обектив + още някой 50 mm или малка светкавица. Друг вариант е за без огледална камера с 2 допълнителни обектива (добре е да са сложени в платнени чохли защото няма много прегради които да разделят отделните компоненти. Има малко багажно отделение, място за бутилка с вода и джоб за iPad. Когато не снимате може да я фиксирате с допълнителна презрамка, за да не се върти около вас.
За потребителите с повече техника е добре да се насочат към моделите Photo Sport 200 AW или Photo Sport Pro 30L AW.
Серията е много приятна с дизайнерски материали и е удобна със спортна визия раница за ежедневна употреба.
Искам да вмъкна и още една раница, макар да не знам до колко ще е актуална по-нататък.
Lowepro CompuDay Photo 250 – е другата ежедневна раница, която имам удоволствието често да използвам и е перфектна за тези, които вместо iPad носят 13-15 инчов лаптоп (пробвал съм с mac). Раницата е в категория градска. Предлага се в класическият черен скучен цвят. С две презрамки е, но лесно може да се имитира “слинг” опция и отделението с фото техника да се отзове пред вас, без да има нужда да сваляте раницата. Общо взето разполага с толкова място за техника и багаж колкото и Photo Sport 100 AW + лаптоп. С хубав дизайн е и бих казал незабележима в градска среда. Лесно се пътува със самолет защото е безпроблемна за ръчен багаж а спокойно може да събере 2 без огледални камери – 4 обектива. Недостатък е липсата на пълна защита от лошо време.
Lowepro Flipside Sport AW серията мисля, е наследник или продължение на известната вече Lowepro Flipside AW. Спортната серия е олекотена и поддържа новата дизайнерска линия за цветове и материали. Интересното е че няма никакъв шанс да си загубите фотокамерата ако раницата е на гърбът ви, защото капакът който затваря отделението с техника е всъщност гърба на раницата. Интересно решение, защото често се хващам как ръката ми неволно опипва циповете на раницата докато я нося, за да се уверя как всичко е ОК.
Lowepro Flipside Sport AW серията се предлага в три размера (10L; 15L; и 20L) и два цвята (син и светло оранжев). Най-малката е насочена към потребителите със среден клас DSLR докато по-големите към потребители с професионални системи и обектив до 300/2.8. В най-голямата може да поберете таблет или малък нетбук (или AirMac).
Серията не предлага бърз достъп до снимачната техника, а залага на максималната сигурност.
В добавка и нещо малко за серията Lowepro Flipside AW. Тя е в класически черен цвят и при нея има представител: Lowepro Flipside 500 AW, който може да побере професионална фото камера със закачен на нея 500/4 обектив.
Навън се появи прекрасно есенно слънце и затова ще ви оставя малко да се насладите на него до следващият път, в който ще продължа със следващите представители на Lowepro.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.
Хубаво представяне, но по мое мнение Lowepro не са чак толкова страхотни, удобни и качествени. Предната ми по-малка раница на Vanguard като свързване, материали и стабилност беше едно ниво над сегашната ми Lowepro Computrekker. A откакто на приятел с Lowepro цип му се разтвори и от раницата му се изсипа един голям бял обектив съвсем имам едно на ум. Може би в най-високия клас нещата са по-различни, но раница за 100$ не е точно нисък клас нали така :)
Здравей и добре дошъл при нас. Истината е че е доста индивидуално. Съжалявам че при теб е имало проблеми. Искрено се надявам да е било инцидент – ние от години ползваме тази марка и до сега не сме имали проблем. Поздрави