KoalaPod е позициониран като така наречените настолни стативи (на английски TablePod), но честно казано, макар да може да се използва като статив за маса, то хм… би се чувствал по-добре някъде навън.
Къде навън?
Навсякъде, където може да се захване подобно на ленивец. Все си мисля, че ленивеца по го бива в здравото захващане, спрямо коалата… но пък името ленивец… Като се замисля на моменти статива се е увил като някой питон.
Имах възможността да се позабавлявам с това увивно приспособление за окачване на фото техника. Търсейки си места за тестване на моменти събирах зяпачи, които с интерес гледаха какво правя. Една ограда се оказа много грешно място защото всъщност ограждаше кът за разходка на кучета в парка, а на тях някак не им допадна факта, че се гъбаркам с площадката им.
Ами… да си поговорим за KoalaPod
Малък компактен статив с гъвкави крака позволяващ както седи на маса изправен като нормален статив, така и да заема всякакви стойки заради кривящите се във всички страни крака. Висок е около педя (тоест 21-23 сантиметра).
Има малка опростена ябълковидна глава с товароносимост килограм и нещо, но нека да кажем, че е килограм. Това означава, че статива може да удържи без проблем малка безогледалка с компактен обектив.
Поне според мен е предназначен по-скоро за смартфон, като в комплекта идва и държач, който да се завинти на главата.
Краката не се разгъват повече от това, което са. С дебелината на молив и много гъвкави. Покрити са с гума, която има добро сцепление. Също така е мека, което още повече повишава сцеплението.
Сравнявайки с подобен тип статив, който обаче е с крака съставени от малки свързани едни с други сферични елементи при KoalaPod по-лесно увивам краката на мястото, което съм избрал и определено съм по-спокоен като усещане за здравина на захвата.
На снимките в галерията може да видите, че съм пробвал да поставя статива на места като: дебел дървен кол, дъска на пейка, стълб за улично осветление, тънка ограда и тънка метална тръба. Мога да кажа, че комбинациите за закачане са доста особено, ако се възползвате от допълнителните аксесоари подпомагащи здравото закрепване, или допълнителните рамена, ако комплекта ви е с такива.
Навсякъде, където го сложих имах здрава основа за закачане на телефон, или камера.
Допълнения
Споменах допълнителни аксесоари. Това са една, или две пластмасови щипки (зависи от комплекта) и метална планка с 3 отвора – 2 големи и един малък. Щипката/те по принцип закрепят помощните рамена (ако имате такъв комплект към основните крака в случаите в които пренасяте статива), в работно положение мястото на помощните рамене е другаде, но за това по-надолу.
Както е видно на снимката, където съм закачил KoalaPod-а към дъска с помощта на щипката заключвам един към друг два от краката и така усилвам стабилността и предпазвам от неволно разкрачване, в случай че гуменото покритие отпусне хватката си.
Металната планка също служи за подобен тип подобряване на захвата и контриране на разхлабването, но честно да си кажа това е възможно в много единични ситуации, направо частен случай. Пробвах, поизмъчих се и накрая реших, че няма смисъл с оглед колко здраво и без тази планка се бе увил статива около тънката жълта тръба.
Допълнителните рамена (ако имате комплект с такива) могат да се използват за случаите, в които искате да добавите микрофон, или осветление към своята система за снимане. Позиционират се на основата държаща краката и главата. Има 3 гнезда с ¼ инч резба, а самите рамена освен, че са гъвкави по идентичен начин както краката, но и имат резба ¼ инч в двата края.
При добро желание може да се използват като допълнителна увивна “мощ” ако се налага. Което ме подсеща, че принципно и самите крака имат ¼ инч резба в единия си край, която резба е покрита с тапа. Самите крака се завинтват към основата. Потребителя може да отвинти някой от краката и да удължи с него друг крак, например при дълга и тънка тръба… а може и при повече фантазия да се използват удължителните рамена, завинтени в основата + някой от краката… както казах вариантите са доста и е въпрос на въображение, за да може да се постигне максимална здравина.
Можеше и по-добре
Две неща, които не ми харесват, но не са фатални са въпрос да се научи фотографа да работи със статива. Главата много лесно се разхлабва… леко да пипнете затягащата гривна и тя веднага се разхлабва. Може би съм се разглезил с професионалните глави, които имат доста по-голям толеранс докато се разхлабят. Освен това процепа за 90 градуса е неподвижен и трябва да мисля как ще увия статива, ако ще искам да използвам тази опция.
Другото нещо, което не ми допада особено е фактът, че краката се отвиват твърде лесно от основата. Лично аз бих предпочел постоянно свързани крака за основата вместо такива на винт. Да, ще загубя екстрата да мога да ги удължа, но за времето в което си играх със статива, не изпитах нито веднъж нужда да удължавам крак…
Въпрос на свикване за начина на работа и горе описаните “проблеми” не са чак такива проблеми, но е хубаво да го знаете.
Защо KoalaPod
Много по-компактен и надеждно закрепващ се сравнено с някои конкуренти с подобна концепция. Много по-лесно се изправят краката, след употреба. Може да се позиционира на повече места точно заради дизайна на краката и различните подпомагащи аксесоари. Може да седи във вътрешността на чантата ви.
След всичко написано продължавам да съм на мнение, че макар да има товароносимост от килограм… и нещо, KoalaPod все пак е перфектен за смартфон потребителите. Дали с допълнителни рамена, това зависи изцяло дали ще накачулите допълнително осветление и микрофон, освен това преди да съм забравил да спомена – държача за смартфона има така нареченото “студено” гнездо, на което може да закачите осветление, или микрофон.
Сега… не знам дали издавам някаква тайна, но се надявам скоро да имам възможността да тествам подобрена версия на един “тейбълпод” за който говорих преди време и който мисля, че ще е може би по-добрия избор за снимащите с фотокамери и търсещи възможностите на KoalaPod.