Не веднъж съм споменавал, колко е важно звукът да е добър, когато снимаме видео. В момента все повече автори късат с класическия метод на комуникация – писането и преминават към аудио визуален такъв. Някак по-лесно е да си влогър вместо блогър.
Видеото се разви на такова ниво, че дори и обикновен смартфон може да направи прилично видео изображение. С аудиото все още не е така. Да звук има, но качеството му е далеч от това на видеото. За да имаме добър звук, все още се нуждаем от микрофон, различен от вградения във влог камерата или смартфона.
Основно съм забелязал, че се използват два варианта – микрофон пушка, който е насочен към говорещия и микрофон тип брошка, който е закачен най-често на ревера на говорещия.
За мен вариант номер 2 е по-добрият, защото позволява свобода на водещия и риска от навлизане на външен шум е по-малък.
Занимавайки се със създаване на визуално съдържание, било то ревюта или излъчване на живо в социална мрежа, от доста време използвам микрофони тип брошка. В началото бяха кабелни, но днес разчитам на безжични такива, защото не рядко гостите забравят, че са “вързани” и си тръгват повличайки: камерата, пулта или рекордера към който е свързан микрофона.
Безжичната система е по-удобна и стига да си заредил батериите почти нямаш проблеми… е случва се понякога да има да… процентът обаче е пренебрежимо малък.
Тези дни партньорите от Photosynthesis ми дадоха възможността да изпробвам нова безжична микрофонна система – Hollyland LARK 150. Тя прокарва идеята на RODE за лека компактна система от предавател и приемник, които за секунди да предоставят добър звук на записващо устройство.
Реших да представя системата на видео, което не стана много кратко, но мисля, че ще ви е интересно да го изгледате, а после ще видя дали има нужда да добавя някоя и друга допълнителна дума.
Както казах и във видеото една от най-добрите черти на Hollyland LARK 150 е това, че може да се контролират лесно нивата на звука (дали от оператора, дали от звукар).
Кутията с батерията в нея има достатъчно голям капацитет да зареди 2 до 3 пъти напълно цялата система предаватели – приемник, нещо, което при други фирми е сериозен недостатък.
Може би издръжливостта на предавателите е малка с оглед на други конкуренти. Ако снимате дълги пресконференции или събития, може да е проблем с оглед на това, че предавателите могат да се зареждат само в кутията в която седят, а не например с външна батерия скрита в джоба.
Много умно решение е това с ветробраните, които почти нямат шанс да се откачат, също и добър бонус е допълнителният ветробран и за кабелната брошка.
Звукът, който записах (на рекордер ZOOM H5 във WAV формат) и след това слушах и сравнявах на слушалки в програма за аудио монтаж, е идентичен с този на аналогични продукти от марки като RODE и Saramonic. Пак ще подчертая, че според мен кабелната брошка дава по-добър звук, с оглед по-малко фонов шум.
Очаквам да дойде и новото предложение от RODE, за да видим, кой ще е хитът за 2021 година.