Съвременните фото камери с технологиите събрани в тях позволяват да се снима качествено или нека да кажем с добро качество дори и на доста ниска светлина. Стабилизация, високо ISO разрешават да се пренебрегнат някои неписани правила от ерата на лентовата фотография като например: дължината на обектива показва каква е максимално ниската скорост, на която може да се снима от ръка, за да се избегне размазване на изображението от трепване на ръката.
Все хубави новини, но мисля си още не е отминало времето на статива. Аз например винаги обичам да снимам на максимално ниско ISO в стремежа си да получа най-доброто изображение от камерата която използвам. Затова и често ползвам статив когато осветеността падне. Проблемът е, че статива не винаги е удобно да е винаги с теб. Вярно имам кажи речи топ модел – карбонов, компактен, но все пак си е една допълнителна чанта. При пътувания задължително е с мен. Как стои въпросът с ежедневното му разнасяне, когато съм навън? Не го нося освен при запланувано снимане. И защото не го нося, често се налага да разчитам на екстрите на съвременната си фото камера, която не ми пречи да нося почти всеки ден. Като ценител на качеството от години съм оглеждал и пробвал всякакъв видим мини компактни стативи. Някои от тях бяха умалени копия на големи стативи, някои от тях са възглавнички с ориз, но бях впечатлен от едни гъвкави като излезли от фантастичен филм членестоноги стативи.
Joby е фирмата изобретател на тези интересни стативчета, които са леки компактни и са предназначени да заместят кога отчасти кога напълно статива при снимки навън. Всъщност вършат работа и на закрито, но в студио ще си предпочета класическият голям статив.
Какво е интересното на тези стативи? Благодарение на хитрата им конструкция краката могат да се огъват в какви ли не посоки и да запазват придадената форма. Лесно може да го използвате като класически мини статив – разперен с прави крака. Това е добре, обаче не е най-удобното защото все пак стативчето е малко и поставен на земята ще имате снимка с ракурс както би бил през погледа на някой котак. Благодарение на гъвкавите крака може да го поставите на какви ли не други повърхности, за да подобрите гледната точка. Най-често потребителите го увиват на ограда, клон, пътен знак или каквото има подходящо наоколо. Елементите от които е изграден статива имат специални гумени пръстени които позволяват съпротивлението срещу земната гравитация да е по-силно от теглото на камерата и по този начин при добро закрепване камерата остава там където е.
Като всеки качествен продукт, и стативите на Joby срещани по-често под името Gorillapod (заради интересния начин на закрепване) имат свои двойници. Цените са им по-ниски като същото важи и за качеството на изработка. При неоригиналния статив вероятността да се отделят отделните секции изграждащи краката на статива е наистина много голям. Казвам го от личен опит, защото в момента имам оригинален Joby и идентично негово копие, на което се отказах да рискувам и да закачам скъпа техника след като на няколко пъти буквално се саморазглоби.Фактора големина на модела не е от значение проблема с не добрата устойчивост на копията е валиден за всеки размер.
Да се върна на Joby и моделите които се предлагат.
Не съм на 100% сигурен кой бе първият модел, с който пробиха на пазара, но по спомени мисля, че бе: Gorillapod Original. Това е мини статив с гъвкави крака, предназначен за компактни камери или смартфони (с допълнителна приставка, за която ще спомена 2 думи по-късно). Може да се закрепи камера с тегло до 325 грама, има малка стативна глава със сваляща се плочка, на която има винт с резба 1/4. теглото на стативчето е около 50 грама и може да се носи както в джоб така и в чантичката на фото камерата (ако не е съвсем точно създадена за камерата). Хубавото е откачащата се плочка от статива което позволява първо да закачите статива където искате, да се уверите, че е стабилен и чак тогава да закачите фото камерата.
За моя статив преди 5-6 години бях ушил специални държачи да седи отстрани на чантичката защото камерата се бе наместила прекалено удобно вътре и нямаше особено много място.
Joby пуснаха подобрена версия на Gorillapod Original – Gorillapod Magnetic. Този модел има същите характеристики като на описаният вече с допълнението, че краищата на крачетата са снабдени със силни магнити, които позволяват да се прикрепя към плоски метални повърхности (трудно може да се увие статива около знак стоп например).
Като завършек на серията се появи Gorillapod Video. Разликата му с Gorillapod Original е в главата. Тук има класическа видео глава с швенк за по-добро движение на фото или видео камерата при заснемане на клипчета. И този модел има същите характеристики както Gorillapod Original, като е “гепил” и магнитните накрайници на Gorillapod Magnetic.
От Joby не се задоволиха само с пазара за компактни камери (по нашему – сапунерки) и предложиха модела Gorillapod Hibrid – уголемена версия на Original, която спокойно може да носи върху себе си без огледална камера.
Статива вече е по-голям и масивен. Пораснал е до височина от 25 сантиметра и може да носи до 1 килограм камера. Новост е здравата алуминиева ябълковидна глава с която много по-лесно може да се нагажда позицията на камерата. Главата е снабдена с отделяща се плочка за удобството на което говорех преди малко. Е като всяко пораснало дете е малко наддало на тегло, сега тежи вече около 200 грама.
Преминавам към големия батко – Gorillapod SLR-Zoom предназначен за огледални рефлексни камери. Той вече може да носи до 3 килограма тегло и е добър помощник. Той има височина от 25 сантиметра (без глава) с по-масивни крака е и естествено по-тежък. Като съвет: комплектувайте с ябълковидна глава, ще улесни много възможностите за настройка на кадъра.
От този модел имам оригинал и копие. Споменах кой е надеждният избор. Стативът стои в един страничен джоб на ежедневната ни фотографска раничка и доста често го използвам. Уредил съм го с ябълковидна глава, но понякога я махам, за да си закача държач за светкавица. На статива може да се закачи глава с резба ¼ или 3/8 (в комплекта има преходник).
Лека по лека дойде ред и на големия брат – Gorillapod Focus. Вече 29 сантиметра височина и товароносимост до 5 килограма. За изработката на елементите освен висококачествена пластмаса (произведена в Япония) е вложен алуминий с цел заздравяване на връзката между отделните елементи. Това безспорно е най-здравият статив от серията Gorillapod и не случайно в описанието му се промъква сричката “Pro”. За максимална здравина от Joby предлагат като опция да го комплектувате с ябълковидна “Ballhead X” глава, която специално е изработена за Gorillapod Focus статива.
Главата Ballhead X е професионален тип ябълковидна глава. Изработена е от алуминий и позволява плавно панорамиране. За плавната настройка при кадриране се грижат два винта – един за настройка плавността на движение на ябълката, другия – за затягане. Плочката за прикрепяне към камерата е по стандарт на Arca-Swiss, което води след себе си избор от десетки видове плочки за различни камери.
Лекото неудобство на този комплект е вече нарасналото тегло (около 500 грама) което започва да внася колебание в израза статив за всеки ден. Като се замисля обаче той е с 10-15% по-тежък от настоящият Gorillapod SLR-Zoom, който разнасям ежедневно… добре малко излъгах… почти ежедневно и не бих усетил голяма разлика в теглото, което мъкна.
За какво може да се използва системата Gorillapod?
По подразбиране да се закачи фото или видео камера и да се снима стабилно. Може да се закачи на стълб на пътен знак, да се… ъъъ… бяга ми точната дума, затова ще използвам жаргон – разкикерчи на неравно, каменисто място или пък, ако е магнитна серия да се залепи на метал. Най-често го поставям на клон, но обикновено в такива моменти незнайно от къде излиза вятър и затова го закачвам на клон като ми е горещо и искам да се разхладя.
Освен камера на стативите може да се закрепя държач за светкавица и по този начин да разхвърляне няколко светкавици около сниманият модел.
Вместо светкавици може да се възползвате от серията Gorillatorch. Не е най-подходяща за движещи се обекти, но лесно може да се постигнат фантазии, като поставите камерата на режим В и започнете да рисувате със светлина. За моментите, в които не се снима може да използвате Gorillatorch като фенерче, нощна лампа на къмпинг, SOS, ако закъсате или пък като челник, когато се катерите в някоя тъмна пещера.
Разгледах два модела: Gorillatorch 100 която може да свети до 80 часа и Gorillatorch Switchback която е малко по-силна като светлина и лесно се трансформира от челник на къмпинг лампа.
Може да закачим нещо което наистина ежедневно е с нас – мобилният си телефон. Рядкост са телефоните които нямат вградена камера. Все повече стават притежателите на смартфони и на където и да се обърнеш се чува цъкане на електронни затвори. С помощта на едно хитроумно изобретение от Joby може да закрепите своя смартфон или мобилен телефон на някой от моделите Gorillapod… като се замисля, май на Gorillapod Magnetic е най-подходящо.
Има вариант, в който да имате винаги под ръка статив за своя смартфон – GripTight Micro Stand – това стативче може да виси на ключодържателя ви и не е по-голям от съвременен автомобилен ключ (имам предвид от тези с вградена аларма). Освен за снимки с приятели, на които искате да сте и вие, или на нощен пейзаж или… възможности много, може да се използва и като поставка, ако искате да гледате видео докато сте на масата или да четете книга например или просто да показвате снимки на приятели. За мен като любител на джаджи GripTight Micro Standе повече от интересен и ще отделя време за специална статия както се казва в следващият брой. Ще е интересна обещавам.
Като за финал ще добавя две стативчета, които допълват фамилията Gorillapod. За едното вече споменах и то е част от GripTight Micro Stand.
Gorillapod Micro се предлагат в две версии: Micro 250 и Micro 800. Числата означават каква е тяхната товароносимост. Тези стативчета могат да седят непрекъснато завинтени на камерата и когато се наложи да се използват просто се разгъват като перка на хеликоптер. Основата на закрепващият винт (1/4) е микро ябълковидна глава което позволява малки корекции на кадъра. Малката версия на статива е предназначена за сапунерки или смартфони (необходимо е допълнителна приставка) а голямата – за без огледални фото камери.
Ако темите и съдържанието на този сайт са полезни за Вас и бихте искали за в бъдеще да четете още интересни статии, може да ни подкрепите с дарение. Благодарим Ви за подкрепата.