Диодното осветление GODOX LF308BI – Color е създадено като мобилно осветление в помощ на видео оператори. Както издава името му то може да свети в два цвята, макар да не е точно така.
Да, на първо четене се вижда, че свети в бяло или в жълто (лаишки казано) с плавен преход от бяло към жълто, или по-скоро да го наречем от бяло към топло осветление. Накратко свети с дневна светлина – 5600 келвина, или с топла – 3300 келвина като прехода е плавен.
Съставено е от 308 диода съответно 154 – дневна светлина и 154 – топла светлина. Може да регулирате силата им с потенциометър в диапазон от 0 до 100% и както вече споменах да променяте цветната температура плавно от 3300 до 5600 келвина с възможно отклонение до +/- 300 келвина.
Мощността на панела е 18 вата по спецификации. Аз няма как да се уверя в тези данни, затова с помощта на светломер меря светлинния поток на определено разстояние и се ориентирам колко силна светлина дава.
Сила на светене
Не съм мерил на междинни стойности когато променям цветната температура. Измерих на двете крайни стойности (при 100% мощност) и ето резултатите:
- Един метър разстояние при 5600 К – около 1200-1250 lux. В експозиционно време при 100 ISO това ми дава 1/25 сек, диафрагма 4.2.
- Един метър разстояние при 3300 К – около 1100 lux. В експозиционно време при 100 ISO ми дава 1.25 сек, диафрагма 3,6
- При два метра 5600 К съответно 300 lux и експозиция 1/25 сек – диафрагма 2.2
- Два метра и 3300 К – 260 – 280 lux или експозиция 1/25 сек диафрагма 2.
Накратко при 3300 келвина GODOX LF308BI отдава с една идея по-малко светлина, но честно казано това съм го забелязал и при други двуцветни панели.
Другото нещо, за което се позачудих, защо не са разширили диапазона на GODOX LF308BI в посока още малко надолу. Работил съм като репортер и съм попадал в ситуации, където осветлението си е крушки с нажежаема жичка, които имат цветна температура около 2700-800 келвина…
Още по дизайна
Панела като дизайн не е направен да е супер компактен, напротив създаден е да дава по разпръсната и равномерна светлина, сравнено с някой точков източник.
Притежава 4 доста големи клапи, с които да насочвате светлината в зависимост дали сте по-близо или по-далече от обекта, който снимате.
Когато го тествах събрах клапите така, че да образуват правоъгълен отвор с цел да не разпилявам светлина.
Бих препоръчал да се използва дифузера от комплекта, който, макар да отнема около 1/4 диафрагма от светлината допълнително омекотява светлината, а и не кара човека, който снимате да се мръщи… тоест повишава комфорта на снимания.
Захранване
GODOX LF308BI може да работи с батерия тип Sony (NP-FH, NP-FM, NP-F), като вие си решавате за капацитета и – колкото повече толкова повече (светлина и тегло разбира се). Признавам не съм тествал колко време свети, защото батерията, с която разполагам не е първа младост и още повече не е добра марка, но може да се ориентирате според мощността на панела.
Другата опция за захранване е посредством AC адаптер… хубава опция, но леко недовършена. Адаптера в комплекта е с кабел метър, метър и нещо… тоест не става за никаква сериозна работа… може би единствено, ако използвате GODOX LF308BI като настолно, или “тейбъл топ” осветление на статив.
Фотография
Ето сега е моментът да спомена, че панелът може да се използва и за фотография, защото е хибриден – може или да свети постоянно, или импулсно.
Преди няколко седмици споменах за друго хибридно осветление на GODOX – студийното FV 200 та и тук с идеята да пестим батерия, когато снимаме фотография може да използваме импулс вместо постоянна светлина.
За разлика от FV 200 тук отдадената светлина при постоянно светене и при импулс е еднаква (при FV 200 импулса бе с 2 EV повече), но както казах удобството е, че се пести батерия.
За да запалите импулса (освен, че трябва да изберете този режим) трябва да имате синхронизатор 2,4GHz на GODOX – някой от различните модели, или да използвате синхронен кабел. Радио синхронизаторът е за предпочитане, а там както неведнъж съм писал може да избирате измежду различни групи и канали.
На разположение имате голям дисплей, бутони и потенциометри, с които лесно да управлявате лампата.
Мощността на GODOX LF308BI не е много голяма, когато става въпрос за фото. Погледнете данните по-горе и общо взето е подходящ за малка предметна фотография, като е добра идея да сте на статив.
Все пак това си е основно репортерско осветление.
Допълнителни помощници
В кутията на GODOX LF308BI може да откриете помощни аксесоари като например: дръжка, която да завинтите към панела и той да бъде държан удобно от подвижен статив (или асистент казано по-кратко), променяща наклона си стойка позволяваща панела да се закачи на гнездо било на видео или фото камера, плоска основа, на която да закачите стойката с панела и да ги поставите на маса да речем, а самия панел може да го навиете на резба ¼ инч било то на статив за осветление или трипод.
Всичко това с идеята да избирате дали осветлението да е на камерата ви, или да стои някъде отстрани (може да са няколко осветления).
Дистанционно управление
GODOX LF308BI може да се управлява с дистанционно на GODOX RC-A6, или по Bluetooth с приложение през смартфон. За дистанционното съм споменавал вече неговото действие в статията за FV 200 и тук е малко излишна екстра честно казано, с оглед основното приложение на GODOX LF308BI…, но пак мечо пух – колкото повече (екстри) толкова повече.
Е да може да го управлявате (но мисля без промяната на цветната температура) през радиосинхронизаторите, за които споменах по-горе.
Накратко
GODOX LF308BI е класическо репортерско осветление с опции за фотографско такова. Опцията за промяна на цветната температура е много добра с оглед, че може да се използва и на закрито, и на открито.
Съветвам да се ползва с дифузьор, за да не се получава степенна сянка зад снимания обект и макар да утежнява с батерия поне NP-F770 тип като размер.
Щеше ми се да има чантичка за пренасяне…