Факт е, че фирмите произвеждащи смартфони все по-агресивно се опитва да промотират своите продукти като перфектната фото камера. Да, смартфона, респективно фото камерата е винаги с вас и само с едно движение може да заснемете кадър или видео.
Милиони снимки се появяват в нета къде директно изкарани от паметта на телефона, къде минали през сериозна софтуерна обработка, а знайни и незнайни фирми се хвърлиха да създават софтуер, който да доближи визията на смартфон снимките до визията на сериозните фото камери.
Появиха се и доста ентусиасти снимащи сватбени клипове и дори пълнометражни игрални филми с iPhone.
Все пак правенето на фотография със смартфона е с превест пред видеографията… за сега.
Основният недостатък на смартфон камерата е това, че тя може да работи само с постоянна светлина. Така наречените светкавици монтирани до обектива на камерата с в 99% от случаите светодиод. Самото местоположение на светкавицата дава плоска и далеч от арт визията изображение.
Познавам и няколко собственици на фирми за електронна търговия, които с помощта на две-три енергоспестяващи лампи или с по-сериозни LED панели си снимат стоките за магазина с телефона и с осветлението, което са подредили.
Накратко искаме да снимаме със смартфона си, защото е лесно и снимката до 2 секунди е в социалките, или в магазина ни за онлайн продажби.
Защо да не използваме по-сериозно осветление? Импулсното осветление е все още най-доброто за съвременните професионални фотографи. Може да се контролира, светлината, която излъчва може да се моделира по начин, по който за сега светодиодните панели не биха успели.
Да, има светодиодно осветление, което с бързи темпове се опитва да измести класическото импулсно и да то може да присъединява всички аксесоари, какви би присъединило едно импулсно, и да… много по-лесно е за снимане…
Преди 2-3 седмици пуснахме новина за една нова джаджа, разработена от GODOX – фирма набираща все по-голяма популярност сред сериозно снимащите фотографи.
Godox A1 – мини светкавица, мини LED осветление и радиосинхронизатор за импулсно осветление в едно.
Партньорите ми от Dynaphos като представител на Godox ми осигуриха една такава джаджа преди седмица и аз се заех да проверя, дали е само за забавление, или може да свърши и по-сериозна работа.
Ще се извиня предварително, че този път съм тествал едва ¼ от възможностите на Godox A1. Устройството наистина има адски много възможности, а аз нямам физически някои от продуктите от гамата на Godox с които да тествам.
В последващо ревю се надявам да поправя тази грешка.
Накратко преди да споделя работни впечатления.
Godox A1 е компактна кутия, в която са събрани мини светкавица, мини лед осветление и радио предавател 2,4GHz. Има вградена батерия, която се зарежда през USB C порт и стига за доста импулси. Управлява се от приложение достъпно както за iOS, така и за Android устройства (за Android ще е достъпно по-късно през септември 2017 година) и връзката между двете устройства става посредством Bluetooth.
Може да се използва по няколко начина:
- Да го държите задно с телефона си и да използвате светкавицата като по-мощна алтернатива на LED светкавицата на смартфона.
- Да го използвате като класическа “Off” светкавица позиционирайте я така, че да получите различно от директно насоченото осветление.
- Да използвате вградената LED лампа (комбинация от 3 по-малки LED-a) за случаите, в които нямате достатъчно светлина за фокус, за пилотно, или при снимане на видео.
- Най-голямо предимство – да я използвате, за да “запалите” своето студийно осветление, което сте подредили за фотосесия.
- Ако разполагате с TTL осветление на Godox като например AD600, може да се възползвате от джаджата като управляваща или дори и като подчинена светкавица.
- Може да управлявате дистанционно LED прожектори на Godox, за случаите, в които сте инвестирали в LED вместо в импулсно осветление.
- Студийното осветление, може да е от сериозни моноблокове с прилежащите им аксесоари или ако обичате да сте мобилен, то сте запален стробист и може да палите своите компактни системни светкавици.
- Godox A1 пали безкабелно по радио способ светкавици Wistro или такива с вграден или добавен X1 или XTR16 приемник. За тези без такъв приемник си остава опцията за оптично синхронизиране.
Както казах възможностите на джаджата са много и може би най-често ще се използват няколко Godox A1 в TTL режим за създаване на ефектни снимки. Споменавайки TTL защо не и в случаите, когато имате TTL светкавици да подредите един бърз сет, на който всеки да снима с телефона си.
Ок аз пробвах Godox A1 в студиото на Фото Кафе Медия, оборудвано с комплект светкавици Expert. Привиках дежурният модел, имащ навика да мързелува на един фотьойл и подредих една бърза светлинна схема.
Направих една снимка на стандартното осветление, което така или иначе влиза в студиото и както бих снимал мечока, ако трябва да извадя смартфона, да насоча и да снимам… нищо интересно честно казано.
По спецификации Godox A1 работи както на 2.4 GHz, така и на 433MHz, тоест би трябвало по-старият модел XTR16 който имам да сработи. В случая пробвах на всякакви канали по всякакъв начин и не успях… не казвам, че не може, просто аз може да не съм открил точният начин.
С новият 2.4 GHz приемник XRT16 нещата заспиват от първият път. Само трябва да намерите кой канал на каква комбинация от джъмпери отговаря и вече може да снимате.
За да свържете Godox A1 със своя смартфон трябва да изтеглите приложението GodoxPhoto. В момента е налично само за iPhone, като работи дори и на бета 11 iOS. Приложението командва Godox A1 по Bluetooth.
От приложението може да управлявате дистанционно Godox A1 дали в ръчен или в автоматичен режим. За да снимате трябва да използвате вградената в приложението фотокамера, където може да променяте баланса на бялото, светлочувствителността и скоростта на снимане.
Снимайки със студийно импулсно осветление, трябва да отбележа, че е доста мощно и се налага да снимам на минимален импулс.
Възможностите на iPhone камерата не са много богати. Диафрагмата от 2.2 е доста отворена особено за студийно снимане, а максималната скорост на която имате пълен синхрон със светкавица е 1/20. Хубаво е, че ISO-то може да пада до 32 като стойност.
Вземайки под внимание всички тези фактори позатъмних студиото да не се влияе от наличната светлина (макар за някои снимки малко да личи, че има прозорец).
Да се върна на мечока търпеливо чакащ да бъде отснет. Почитател съм на нисък ключ снимането, затова взех две светкавици Expert всяка с радиоприемник XTR16 2.4 GHz и закачени на тях пчелни пити и реших да използвам Godox A1 като малка запълваща светкавица.
Когато използвате Godox A1 като радиосинхронизатор, може да се възползвате от две опции – да праща радио импулс и да пуска светлинен импулс едновременно с това, или да бъде чист радиосинхронизатор, без да пуска светлинен импулс.
За мен ме добра идея да използвам неговите възможности да е светкавица и синхронизатор едновременно.
От снимките мисля става ясно как съм позиционирал осветлението – двете големи светкавици една срещу друга, а Godox A1 долу на земята, за да подсвети основата на фотьойла. Има ги и по отделно за да се види всяка светкавица сама за себе си какво осветява.
Има описание под снимките
Ако съм забравил да спомена, то снимам изцяло в ръчен режим, защото не разполагах с Wistro AD600 за да пробвам как се държи на TTL. Надявам се скоро да го пробвам пак, този път с горе споменатите светкавици и с някоя кръшна моделка.
Някои наблюдения.
Godox A1 пали безпроблемно студийните светкавици, но за съжаление от приложението не мога да ги управлявам, тоест не мога да увеличавам или намалявам силата на импулса, както и да пускам пилотното осветление. Интересното е, че когато се опитвам да направя тези корекции светодиода на XRT16 примигва, тоест получава инфо, но моите светкавици Expert не реагират.
Признавам продуктът е много нов и виждам как през ден-два има нови ъпдейти със сериозно надграждане на възможностите, затова и смята, че тепърва ще ни изненадва.
Добре, реших да ползвам Godox A1 като самостоятелна “Off” светкавица, нещо, което си мисля, че повечето собственици на джаджата ще използват.
В комплекта има тънък метален диск (май бяха два) със силно тиксо, което да залепите на гърба на своят смартфон (позиционирайте така, че да не пречи на камерата), а Godox A1 има силен магнит, благодарение на който се лепва здраво за телефона.
Определено е по-мощен от светкавицата на смартфона ви, така че може да го използвате като TTL светкавица. Лошата новина за селфиманияците е, че приложението не работи с предната камера… за сега може би.
Както казах, реших я използвам като „Off“ светкавица, тоест отделена от телефона, Реших да импровизирам с чаша с най-тривиалната напитка и малко лед. Godox A1 го скрих зад чашата и направих няколко кадъра, използвайки ръчен режим и увеличаване и намаляване силата на импулса от приложението.
Недостатък на камерата е това, че трябва да снима от близо защото е широкоъгълна и се получава кривене на сниманият модел. Като го пуснат за Android, ще пробвам с другият ми смарт фон – един античен Samsung S4 Zoom, който има много добра камера с 10х зум.
И накрая класика…
Силуети на стъкло са ми любима тема и често я давам като една първа стъпка да станеш фен на продуктовата фотография. Подредих няколко чаши. Сложих един 90 х 120 сантиметра софтбокс на един моноблок Expert и осветих равномерно стената зад чашите, постигайки мек контражур.
Кадрирам, натискам спусъка и имам снимка.
Има описание под снимките
Е да някъде малко личи и наличното осветление от студиото… както казах максималната скорост за синхрон е 1/20 сек, а диафрагмата 2.2
Това е с няколко думи първото ми впечатление от Godox A1. Обещавам в студените скучни зимни месеци да прекарам повечко време на топло в студиото и да го пробвам с TTL и LED продуктите на Godox, а след това ще споделя резултатите.