Относно използването на презареждащи батериите. Защо да използваме такива? Да помислим и за всяка една алкална батерия която изхвърляме на боклука. Днес ще споделя няколко думи за зарядни и батерии на немската фирма Ansmann.
Доста зарядни са ми минавали през ръцете. Понякога като подарък към комплект батерии, понякога съм си ги купувал. Като модели и като качество на работа са от най-елементарни до сложни с микропроцесорно управление. Тези които се продават в комплект с батерии най-често са оптимизирани да зареждат въпросните батерии или на някоя друга марка стига да са със същият капацитет. Направени са така, че да подават определено количество заряд към батерията за фиксирано време. Дали батерията е празна, наполовина празна или е почти пълна… зарядното не го интересува. Тъпче заряд и като му изтече програмираното време (например 8 часа) спира. Това е добрият случай. Има зарядни които за по-голяма универсалност имат по-дълъг интервал за зареждане с идеята да могат да се зареждат батерии с по-голям капацитет.
Трябва сами да сметнете времето, в което да държите батериите в зарядното и да запомните кога да ги изключите. Как се смята времето за заряд? Чувал съм за една формула, която има два вида привърженици – едните ще ги нарека 1,2 а другите 1,4. Интересно нали? Следва малко математика (капацитетите са примерни): имате батерия с капацитет 1000 mA и зарядно, което подава ток 140 mA. Формулата е: капацитета на батерията се дели на тока, който подава зарядното и резултата се умножава по 1,2… или 1,4 зависи кой от привържениците ви е казал своята теория. Резултатът е около 8 часа и половина, за да получите от напълно празна батерия, напълно заредена. Аз залагам на теорията 1,2. Използвам съм такова зарядно от немай къде когато ми се налагаше да заредя няколко комплекта батерии за събитие. За да не мисля кога да го изключа го сложих на един от онези програмируеми таймери които се пъхат в контакта и имат 24 часов часовник.
Накратко евтините зарядни имат предимство само като цена. От тях не може да получите всеки път заредени батерии с високо качество, а и значително съкращават живота на батерията. Може би някой ще ме обори. Ще каже: е какво от това… 150-200 цикъла… отдавна са се изплатили. Хвърлям и вземам нови. Искаме да сме зелени, няма как да стане с това мислене, да не говорим, че може да използваме батерията няколко пъти по-дълго време. Фирмите дават около 1000 заряда. Може да ги получим, но с интелигентно зарядно.
При интелигентните зарядни инвестицията е доста по-скъпа. Направо бих казал 4-5 пъти по-скъпа, а за микропроцесорни разликата може да стигне и до 10 пъти сравнено с елементарно зарядно. Да в момента да си зелен не е никак евтино. У дома съм подменил повечето крушки с енергоспестяващи а вече и доста с диодни. Скъпо и не съм смятал за колко време икономията на ток ще ми изплати крушките. Обаче мисля в перспектива. Обичам да работя на светло и това да не натоварва сметките ми. Опитвам се да бъда зелен макар и понякога да ми мрънкат за това.
Да се върна на интелигентните зарядни. Някои изглеждат много хай-тек, модерен дизайн, дисплеи и всякаква цвето музика. Хващат окото особено на техно маниаци като мен. Имат опция да показват моментният заряд на батерията, да я разредите с натискане на едно копче и да следите след това на дисплея на всяко гнездо батерията колко се е заредила. Когато батерията се зареди, зарядното спира да подава ток към нея, за да не я презареди. Възможно е да има опция за импулсно подаване на ток, за да се поддържа “свежа” батерията, ако заряда на останалите отнеме повече време. Ansmann предлагат такива зарядни и бях изкушен, но се спрях на едно по-невзрачно и доста по-скъпо.
Ansmann Energy 8 Plus бе моделът, който ми хареса, реших да тествам и честно казано реших да прибавя към техниката, с която е оборудвана Фото кафе. Този модел като за начало е далеч от представата за компактност. Като дизайн прилича на сапунерката на Хълк. Не е лек, което издава наличието на истински трансформатор, а не трансформиране с електронни схеми. Има гнезда за 8 батерии като две от тях са само за 9 волтови (мисля, че се водят тип Е, но не съм сигурен). На останалите 6 гнезда могат да се разположат 6 АА или ААА тип батерии, 4C или 4D тип батерии. За тези, които са свикнали с друг стандарт: 6 броя R03 или R6, 4 броя R14 или R20. Накрая да го кажа по начин, по който чувам на касите в супермаркета: тънките, нормалните, ония средните там и дебели като за VEF a…
По зарядното има само няколко свето диода, мигащи в зелено или червено (понякога и в жълто) както и нарисувана кратка легенда какво се случва, ако диода мига, свети или… каквото там.
С две думи: прилича на адски елементарно зарядно. Да ама не, както би казал наш известен политически коментатор. Ansmann Energy 8 Plus е микропроцесорно зарядно от най-висок клас, който се грижи вашите батерии да получат максимално добри грижи.
Какво може зарядното?
Поставяте батерията на някое гнездо за не повече от 5 секунди. За това време Ansmann Energy 8 Plus ще измери батерията: диода свети в червено – за зареждане, свети в жълто – капацитетът е между 25 и 80% (пак си е за зареждане), свети в зелено – капацитетът е над 80% може да се използва спокойно. Ако оставите след това време батерията в гнездото, зарядното ще проведе събрание с електрониката интегрирана в него и ще реши какво да направи от тук нататък. Може само да допълни батерията, да я разреди до едно ниво и да я зареди или да започне директно да я зарежда. Ако открие проблем може да мине в режим “рефрешване” и след това да започне да зарежда. Използвали сте батериите с лошо зарядно и съответно имате една по-разредена, друго повече, това няма значение, всяко гнездо се контролира отделно. Един стар комплект батерии се оказа, че не ми работи коректно просто защото едната батерия никога не е успявала да се зареди на елементарното почасово зарядно, което използвах до сега. На Ansmann Energy 8 Plus отне над 10 часа да стабилизира и зарежда батерията (останалите 3 батерии се заредиха за 2, 3 и 4 часа). За момент се притесних, че имам проблем със зарядното. След като заредих, поставих комплекта в светкавицата и да снимах много повече кадри а времето за заряд бе редуцирано. Направих експеримент и заредих наново комплекта (предварително бях отбелязал проблемната батерия) сега всички батерии се заредиха за около 5 часа (бях ги изхабил напълно) с толеранс от 30 минути преди и след 5 те часа.
Не използвам за пръв път процесорно зарядно. Забелязвам, че батериите в един комплект никога не се зареждат за еднакво време. Нямам обяснение. Може би колега инженер би споделил защо е така. Това го казвам с цел да не се учудвате, ако времето за заряд на батериите силно варира. Щом използвате процесорно зарядно, то ще си свърши работата без вие да се налага да натискате копчета, следите дисплеи или избирате програми за заряд.
Конкретно за Ansmann Energy 8 Plus искам да споделя и още малко опит. Фото кафе се сдоби с новинарска рубрика и затова често ми се налага да ходя по събития. За едно ми се обадиха буквално вечерта преди събитието, а аз нямах никаква готовност като заредени батерии. Не разчитам на бързи зарядни (явно съм стиснат и искам максимално време да ползвам инвестицията си). Възползвах се от опцията за 6 гнезда и наредих 4 батерии Ansmann с капацитет 2850 mA и 2 от серията с удължено време за саморазряд ANSMANN maxE plus с капацитет 2100 mA. След няколко часа 2-3 батерии вече се бяха заредили и на тяхно място поставих останалите ми 2 батерии и се насочих към леглото. На сутринта имах 2 комплекта напълно готови за работа батерии (с които направих над 600 светвания в една голяма полутъмна зала).
Така и съм почнал да говоря за батериите да спомена няколко модела, които опитах и за които имам “теоретични” наблюдения.
Започвам с най-яките Ansmann 2850 mA – това са батерии предназначени да дават дълго време енергия на светкавици или фото камери (все още има марки, които предлагат алтернатива на Li ion батериите, които както знаем не са много студолюбиви). Тествал съм комплектът батерии с професионален клас мощна системна светкавица. При 250 импулса на пълна мощност ми омръзна, а имаше определено възможност за минимум още 50 импулса. Времето за заряд в Ansmann Energy 8 Plus може да достигне до 8 часа за някоя отделна батерия) когато ги поставите почти напълно разредени. Този тип батерии са предназначени за ежедневна работа – прибирате се вечер и си слагате в зарядното, а на сутринта продължавате. За бързаците използващи бързи зарядни този тип батерии ще им свърши добра работа, защото поемат добре и голям заряд.
Следващият тип батерии са ANSMANN maxE plus. Те имат по-малък капацитет – 2100 mA. Предимството им е удълженото време за саморазряд. Знаете, че всяка акумулаторна батерия се саморазрежда. Тук този процес е силно редуциран и според Ansmann една напълно заредена батерия ANSMANN maxE plus за година ще загуби не повече от около 20% от капацитета си. Това са батерии подходящи за фотографи, които не използват често фото камерата си или светкавицата. Дори самият факт, че този тип батерии се продават готови за употреба е доказателство за издръжливостта им. Признавам, не влязох в “бой” разчитайки на посланието на опаковката – готови за употреба. Пробвах в къщи до колко може да се вярва. Потвърждавам напълно са годни за първо използване, а след няколко зареждания ще установите, че и правите доста повече снимки с тях. Времето за заряд в Ansmann Energy 8 е около 6 часа (може и 4 ако не са напълно разредени).
Батерии със специално предназначение. Звучи страшно, но всъщност не е така. Говоря за батерии Ansmann Solar 800 mA. Те са предназначени за градинските диодни лампи, които се зареждат със слънчева светлина през деня и светят през нощта. Капацитетът им е малък, за да има време слънцето да ги зареди (вместо да седят непрекъснато незаредени) но същевременно достатъчен, за да дават енергия на диода за около 11-12 часа. Наблюденията са ми от вилата на един колега, който си е набучил такива лампи в градината и използва такъв тип батерии. Хубавото е, че имат удължено време за саморазряд (тип maxE са) и са издръжливи на студ. За фотографски цели не са подходящи заради малкият им капацитет.
Май това е за днес. Нека бъдем зелени към земята, на която живеем Отивам да изпия едно зелено кафе с малко сметана и до снимане.