По-добре късно отколкото веднага въздъхнах и взех в ръце Fujifilm X-T2. Признавам доста почаках за да пробвам по-флагмана от флагманите на Fuji.
Миналата година поснимах сериозно с Fujifilm X-Pro 2, дори с някои от кадрите се получи една много приятна черно бяла изложба и точно в тези месеци се появи и Fujifilm X-T2, заявявайки позицията на бързака от флагманите.
Правил съм ревю за предшественика му Fujifilm X-T1 и то доста пространно. Двете камери доста си приличат и имат допирни точки, затова ми се ще да ви спестя малко от ценното време и ще спомена само разликите между двете камери както и усещането си за снимането с новото Fujifilm X-T2.
Като за начало малко от задължителните технически характеристики, част от които ще ползвам като жокери за последващо вдъхновение.
- 24MP X-Trans CMOS III сензор.
- 325 АФ точки (169 от които с фазова детекция).
- Джойстик за по-лесно избиране на АФ точките.
- 2.36M точков OLED EVF с изключително бързо опресняване.
- Подвижен 3 инчов LCD дисплей с резолюция от около 1.04 милиона точки.
- 4K UHD видео
- F-Log плосък профил и 4K презHDMI изхода.
- 8 кадъра серийно снимане с АФ (11 кадъра когато има поставен батериен грип).
- 5 кадъра серийно снимане с режим преглеждане.
- 14 кадъра серийно снимане с електронен затвор.
- Двоен слот за SD карти (UHS-II съвместими)
- USB 3.0 конектор
За да не изневеря на стила си започвам с дизайна на Fujifilm X-T2.
На първи поглед е сходен с предшественика си Fujifilm X-T1. С малко е понаедрял с някой милиметър буквално и по трите му посоки. Чисто визуално не се усеща. Определено е по-удобен за хващане заради тези няколко милиметра. На грипа ми се събира цялата ръка, а както неведнъж съм казвал имам големи ръце.
Заедно с корпуса са понаедрели и контролите за управление с цел по-голямо удобство и е така. Физически погледнато са си запазили местата както при предшественика, изключение на някой и друг бутон.
Дисплея е подвижен нагоре и надолу както Fujifilm X-T1, но тук идва и втората разлика – хитроумно с едно малко копче дисплея се освобождава и вече може да се отвори надясно, което позволява (най-сетнееее) снимането на вертикални кадри от ниска или гледна точка.
Страхотна инженерна хрумка признавам го.
Като качество на изображението мисля няма някакви промени. Липсва ми управлението с докосване. Тази функционалност дори вече не трябва да е екстра, а задължително присъстваща. Защо още от Fuji не я слагат идея си нямам.
Визьор. Не мога да преценя дали новия е по-добър, защото скоро не съм снимал с Fujifilm X-T1. По технически характеристики има по-бързо опресняване, което повишава качеството и би спряло мрънкането на някои колеги, че им трептял и измарял очите. От години снимам с електронен визьор и не съм се чувствал с изморени очи.
Една новост към визьора е по-големият гумен наочник и определено по-добър сравнено с Fujifilm X-T1
Спусък – добавена резба за закрепване на жило или софтспусък. Имам софтспусък и поне за мен създава допълнително удобство при снимането.
При предходният модел трябваше да се лепи за спусъка, докато сега се завинтва.
Добавен е нов измервателен режим – осреднено мерене. Признавам не открих съществени разлики с матричното мерене, което си бе до сега и затова не го и използвах, ако има колеги, които са се възползвали, то нека споделят мнение.
Максимална скорост на механичния затвор – 1/8000, което затвърждава флагманската му роля.
Още една добавка – синхронната скорост вече е 1/250 срещу досегашната 1/180. Малък детайл, но пак доказателство за високия клас на Fujifilm X-T2.
По отношение на ISO няма особена разлика освен, че на скролера вече е намерила място стойността 12 800.
Как се държи камерата на високи нива на ISO?
Изключително добре, за камера с толкова много пиксели на APS-C матрица. Спокойно държа на автоматично ISO в диапазона 100 – 3200 без да се притеснявам, че качеството на снимката би било намалено от шум. Всъщност снимките в галерията са точно на автоматично ISO, като тези в църкви и нощните са на 3200…
Да, шум се появява, но много чист от към цвят, дори и на максимално ISO. Не е дразнещ и отпечатан на хартия дори и снимки на 3200 ISO изглеждат като заснети на филм, а не дигитално стерилни.
За професионална употреба на снимки, които после ще ги видим разпечатани на 60х40 няма проблем да се снима и на 3200 ISO. Пак ще кажа, че всичко в случая е субективност и аз нямам проблем, когато в снимката има шум, стига да е монохроматичен и не на парцали, но… 2017 та година не се сещам за камера, която да има лош шум…
Снимам в RAW винаги и снимките в галерията за тест на шум са в RAW без корекция на шума. 100% кроп от кадъра са, няма изостряна или някакви други корекции и може да се види, че дори и на 25 600 ISO изображението е монохроматично и с резки контури.
Обработвам в Adobe Lightroom, споменавам го за тези, които използват други програми и смятат, че могат изкарат повече от кадъра.
Fujifilm X-T2 може да снима 4К видео, но не съм тествал какво как и затова някак елегантно ще се разсея и ще пропусна тази опция. Редно е да спомена, че ако ще снимате сериозно видео то е задължително да си вземете батериен пакет, който ще удължи времето за снимане, както и да не се чудите къде е изчезнал “rec” бутона. Просто превключете на режим видео (селектора се намира под селектора за ISO), натиснете спусъка и вече снимате видео.
За професионална работа вече има вход за микрофон.
Търсите по-високо качествено 4К видео? Може да се възползвате с външен рекордер и връзка през HDMI порта.
Колко разлики станаха до тук? Осем… ок, продължаваме.
Командните скролери, преден и заден са с малко по-големи и с двойна функция. +/- корекцията има възможност освен чисто механично да се избира в интервала от +3 до -3, но и да се постави на буквата С и от там с предният скролер да се избира от +5 до -5 (за видео режима диапазона е +/-2)
За записване на изображенията или видео клиповете има предвидени 2 слота за SD карти памет като и двете гнезда са от тип UHS-II – тоест еднакво бързи. Още една червена точка.
Последно по дизайна преди да се пренеса в камерата остана АФ джойстика. Няма смисъл да обяснявам какво удобство е, всеки, който е използвал такъв на каквато и да е марка фотокамера е наясно.
Тук има да се избира измежду 325 точки половината, от които отговарят за фазовия фокус.
За себе си бих предпочел да беше намерил място, там където е бутонът Q, струва ми се доста по-удобно, но в случая ще се задоволя само с мрънкането.
Да хвърля един бърз поглед и в самата камера, че се отнесох.
Сензор – 24 мегапикселов, тоест с 50% повече сравнено с Fujifilm X-T1.
Същият както и в другия флагман Fujifilm X-Pro 2 и за да не пиша излишно тук, то може да скочите до ревюто и да погледнете. Да, снимките са по-добре изявен детайл, но мисля си 16 мегапиксела са достатъчни за APS-C матрица…
Нов процесор разбира се благодарение на когото имаме повече кадри и по-добра картинка.
Автофокус. Разликата е осезаема. Като за начало доста повече АФ зони, които благоприятстват следящия фокус с прехвърляне от зона в зона и доста по-бърз заради нови алгоритми и от 3 пъти повечето фазови точки.
Fujifilm X-T2 е с повече АФ зони от Fujifilm X-Pro 2 и понеже доста по-скоро снимах с последният то ще призная усеща се, че Fujifilm X-T2 е с малко, но по-бързо фокусиращ особено в притъмнена обстановка.
Не е случайно, че някои сватбени фотографи предпочетоха имено Fujifilm X-T2 за преминаване към безогледални фото системи.
Сега… от фокуса има още какво да се желае. Случи ми се на няколко пъти из нощна Виена, да не успее да хване точен фокус. Говоря за градски пейзаж където обекта бе малко по отдалечен от мен. За по-прецизна работа на фокуса е нужно да съобразявате размера на АФ зоната. Може да се избира из между 5 големини в зависимост колко прецизна искате да бъде тя.
Следящият фокус по подобие на профи DSLR камерите има доста възможности да се настрои според сниманата ситуация, като дори има даден примерни картинки за ситуацията, за която би била подходяща избраната настройка.
Какво печелите, ако си вземете батериен пакет? Определено Fujifilm X-T2 става още по-пъргав: повече кадри в секунда, по-добро опресняване на визьора, по-кратък лаг, по-малко затъмнение във визьора и по-бърз автофокус.
Накратко, ако търсите максимална пъргавина, то добра идея е да си вземете допълнителен батериен пакет. Губи се отчасти компактността на камерата, но пак остава по-лека сравнение с DSLR с батериен пакет.
Макар и сред феновете на Fuji X да е почти фанатична идеята да се снима на Jpeg с оглед, че камерите им дават много добър краен резултат, аз не съм привърженик и снимам в RAW. Обработвам с Adobe Lightroom, която всъщност е доста недолюбвана програма от “фуджистите”. За себе си резултата който получавам е по-добър сравнено с оригиналния Jpeg на Fujifilm X-T2 и на предшестващите го модели. Пак казвам мое мнение е и поне за сега ще продължа да го прилагам.
Единствено много ми харесва Acros симулацията с нейните вградени филтри и там си позволявам да снимам на jpeg, а резултата някои колеги го видяха разпечатан в размер от 60х40 до 100х70 сантиметра.
Когато тествам камера винаги снимам в RAW + Jpeg, за да мога реално да сравнявам какво дава камерата и какво мога да извадя аз.
Накратко това са разликите между Fujifilm X-T2 и Fujifilm X-T1. Възможно е и да съм изпуснал нещо, но принципно всички разлики се виждат едва след няколко месечно всекидневно използване.
Fujifilm X-T2 е 100% фото камера.
Да, снима видео, но за мен като фотограф изработката и управлението издават една фотокамера.
Един поглед е достатъчен да разбера на какъв режим снимам, какви стойности на ISO или експо корекция. Подобно на камера от преди 40 години управлението е ясно и просто с опцията да получите много повече ако седнете и си прочетете книжката за употреба.
Добрият вариант за употреба е да е с твърди обективи. С тях ще имате по-точен фокус и по-добра детайлност. За бърза репортерска работа има светли китаци, но все пак твърдата оптика ще даде максимума на камерата, с която снимате.
Може би след някоя и друга година ще се появи Fuji X-T3, но при толкова завършен модел като Fujifilm X-T2 сигурно единствената разлика ще е дисплей с управление с докосване… да видим.