Наскоро имах удоволствието да изпробвам FujiFilm X-Pro2 с неговият “нормален” обектив. За читателите които ни следят редовно вече знаят какво имам предвид. За тези, които сега отварят страниците на Photo Cafe един малък насочващ жокер за този любим мой израз – нормален обектив.
Може би вече сте разбрали, че днес ще споделя няколко думи за 35 милиметров обектив и по-конкретно – FUJINON ASPHERICAL LENS SUPER EBC XF 35mm f/2 R WR. Хм… мисля да използвам по-кратко име, защото редакторът ще ме остави без обяд (лоша работа).
Fuji XF 35mm f/2 R WR ми звучи достатъчно кратко и ясно.
Да поговорим за обектива.
Споменах, че имах удоволствието да го изпробвам с един от флагманите на Fuji – FujiFilm X-Pro2, всъщност това е комбинацията, с която бих снимал в много от случаите, когато пътувам и снимането е изцяло за удоволствие. Свикнал съм с визията на нормалния обектив и нещата, които снимам са предимно с такъв. Предизвикателството да съм ограничен само в един зрителен ъгъл ми доставя по-голяма доза удоволствие, допълнено и с телеметричният стил на FujiFilm X-Pro2.
Fuji XF 35mm f/2 R WR се усеща като класически ръчно фокусен обектив с механична диафрагма и добър ръчен фокус, макар, че бих желал още малко в режим на ръчен фокус.
Обективът е компактен, но въпреки това се усеща солидна изработка. Ринговете за диафрагма и за фокус са добре оребрени и могат да се обслужват както с гола ръка, така и с нормални зимни ръкавици (пробвах го на планина, където бе малко хладно).
Диафрагма – механична с диапазон от 2 до 16, като може да се избира през 1/3 стъпка – нещо като запазена марка на Fuji показващо про съвършенство. Девет ламела спомагат за по-красиво боке дори и при диафрагма 5.6
Много приятно боке (или дефокус) независимо, че Fuji XF 35mm f/2 R WR не е свръх светлосилен обектив. Силата на дефокус е видима дори и при снимки на хора в цял ръст. Щеше ми са да го изпробвам по коледа, когато светлинната украса създава впечатляващи кадри, но и в есенната златна гора намерих радваш окото дефокус.
Оптична схема – 9 елемента в 6 групи. Впечатление прави наличието на 2 асферикални елемента, позволяващо максимална острота както в центъра, така и по краищата на кадъра. В допълнение 2 елемента с ниска дисперсия на светлина за още по-резки изображения.
Благодарение на специалните елементи и покритията Fuji XF 35mm f/2 R WR може да се похвали с изключително качествени и резки снимки. Почти не се забелязват хроматични аберации и затъмняване на краищата при максимална диафрагма. Дори това може да е един вид неудобство за портретистите, защото обектива добре улавя структурата на човешката кожа и на всичкото отгоре няма красиво винетиране. Ще се наложи малко обработка, за да поразвалите перфектното изображение.
Обектива работи най-добре при диафрагми 5.6 – 8 тогава цялостното изображение е рязко и точно. При максимална диафрагма има леко омекване на краищата, но трябва да сте много взискателни за да ви направи впечатление. при диафрагма 16 започва да се наблюдава дифракция на светлина и качеството на изображението видимо спада. Да, забравил съм да тествам любимият си ефект при дифракция на светлина, но съдейки по броя ламели на диафрагмата, то този ефект ще е много лъчист. Описали сме го защо е така в статията за дифракция на светлина.
При близко разстояние може да се наблюдава минимален ефект „възглавничка“ и то ако снимате нещо с успоредни прави линии… да речем таблица.
Автоматичен фокус. Признавам не съм използвам много Fuji XF обективи. Нямам база за сравнение дали е по-бърз или по-бавен сравнено с други праймове на фирмата. Според мен фокусира много бързо и точно на дневна светлина, но понякога има леко забавяне и понякога неточен фокус, при онова специфично (гадно) ресторантьорско осветление. Колегите снимащи сватби ще ме разберат.
Системата за фокусиране е вътрешна – тоест няма никакви движещи се външни елементи. Това освен, че не променя размера на обектива, но и предпазва от въздушно течение, което би вкарало прах по матрицата.
Няколко тестови снимки за рязкост по краищата и в центъра при всички диафрагми. Може да се ориентирате по заглавията коя снимка от къде е. Снимките са правени по време на официалното медийно отразяване на Есенния форум на Сватбените фотографи 2016 в Пампорово.
Лирично оправдание…
Когато снимам с FujiFilm X-Pro2, то предимно използвам оптичният визьор и ръчен фокус. Така усещам по-голяма тръпка от снимането. Повечето от снимките в галерията по-долу са снимани точно така. Затова и не държа толкова много дали фокуса ми е свръх бърз.
Fuji XF 35mm f/2 R WR както издават последните символи в името му е защитен при снимане във време различно от приятно и слънчево. Желателно е тялото на което го ползвате да има същите характеристики за защита.
Байонета е здрав метален и се усеща стегнат при поставяне.
В комплекта има и пластмасов сенник с байонет, което оставя челната резба от 43 mm свободна за филтри
Макро снимането с Fuji XF 35mm f/2 R WR не е му е силна черта и нормално, това не е макро обектив. Въпреки това може да се възползвате от остротата му и от 24 те мегапиксела на новите Fuji-та за да си кропнете прилична макро картинка (в разумни граници)
Определено ми липсва стабилизация. Свикнал съм с нея и макар да е за безогледална система, където мога по-спокойно да нарушавам правилото за снимане от ръка, то стабилизацията ми дава сигурност.
Накратко:
Fuji XF 35mm f/2 R WR е добър нормален обектив за Fuji X системата. Компактен и лек. Рязък и с приятен дефокус. Предлагам една кратка галерия снимки, като на моменти съм се изкушил от Acros режима на FujiFilm X-Pro2. Нарочно някои снимки не са кадрирани добре за да се покажат възможностите на дефокуса.
Надявам се скоро да пробвам и 1.4 версията, за да мога да преценя за себе си кой е по-добрият избор от двете предложения на FujiFilm.