Заповядайте в неделя, 29 юни, от 13.00 ч. във Vivacom ArtHall
на представянето на книгата „ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОСВЕТЛЕНИЕ И СЪВРЕМЕННИТЕ ЦИФРОВИ ФОТОГРАФСКИ ТЕХНОЛОГИИ“
Книгата е лимитирано издание с обем 176 страници плюс корици, напечатани са само 33 бройки – всяка номерирана, като 5 от тях вече са резервирани.
Събитието ще протече в три части:
- Кратко представяне на книгата.
- Лекция на тема „Скоростта при снимането със студийните светкавици“.
- Жива демонстрация по предходната точка с новия модел компактни тела на Elinchrom ELC Pro HD 500.
Вход свободен.
Хлопнах кориците на книгата. Характерният звук не се чу поради факта, че книгата, която четох бе с меки корици. Отдавна не бях чел книга на един дъх и тя да не е фантастика. Ще си призная чаках я от много време и я купих на “сляпо” без да съм видял и една страница от нея. Обикновено, когато ида в книжарницата губя около час да се разхождам, прелиствам или просто да зяпам книги. Най-често пред щандовете за фантастика и фотография. Често си тръгвам и с по някоя да ми прави компания, но трябва много да сме си допаднали преди.
От няколко часа съм собственик на… нека го нарека учебник по съвременно фотографско осветление. Оригиналното заглавие: “Професионалното осветление и съвременните цифрови фотографски технологии”. Автор – Енчо Найденов – известен български фотограф и преподавател в НБУ.
Имам привилегията да я имам ден два преди официалната премиера. Предполагам на Енчо му е писнало да му мрънкам: хайде де… готова ли е и просто звънна преди няколко часа: “…имам готова бройка идвай и вземай”.
Гонен от любопитство започнах да я чета още в кафето, където се срещнахме, след това продължих в станцията на метрото, в метрото, в асансьора и накрая във фотьойла (с чаша бира в ръка). Книгата е написана много приятно, чете се леко и не изобилства от фрази типа: “фундаменталните основи на постамента в интензитета на експонометричното, хиперболично, окачествяване на нереалнорешителната действителност”. Липсва сухата трудно преглъщаща се теория. У читателя остава усещането как всичко написано е плод на изключително дълга практика, а и видимо е подкрепено с десетки снимки създадени от Енчо Найденов и екипа с който е работил. Тук там има лека едва забележителна щипка хумор. Това не означава, че книгата е лишена от научна обоснованост. Напротив всички технически заключения са изградени на базата на използване на установени формули (публикувани), реални фотографски тестове и фото сесии.
Друго което прави впечатление – много добре е подредена като структура. След А следва Б, докато аз съм се уловил, когато се опитвам да говоря за светлина доста често започвам от А и след това следва И.
Засегнати са всички съвременни източници на светлина, които може да използваме в момента. Няма носталгия по отминали времена, живеем днес, сега и гледаме в бъдещите светлинни източници. Всяка една група осветления е добре описана, практически използвана и дава готов отговор на някой напълно начинаещ и все още колебаещ се фотограф (или видео оператор) какво да избере за да осветява кадъра си).
Следва частта за характера на светлината – може би най-важната част от книгата. И тук написаното се базира изцяло на практика и признавам научих нещо ново (макар да съм учил доста години за осветление). Всеки един пример за характера на осветление и използването на различни аксесоари и модификатори е подкрепен с авторска снимка.
Последната 1/3 е посветена на филмовата и цифровата фотография, коя как е добре да се снима за получаване на оптимални качествени резултати.
Споменавайки филмова фотография, още помня как Енчо дълго време все още снимаше сесии на филмова лента, а хубавата голяма цифровата камера използваше, за да са спокойни клиентите, че щом е на дигитално значи всичко ще е качествено и ок.
Както казах книгата се чете на един дъх. На български е. Полезно четиво за всеки фотограф или оператор, който иска да се запознае със съвременните източници на осветление, да получи практически съвет (на готово) или просто да допълни знанията си натрупани къде от практика къде от теория (прочетена предимно на руски или английски).
Супер! Възхищавам се на Енчо! Успех на представянето и на книгата…жалко, че са отпечатани толкова малко бройки.
Когато говорих с Енчо, той каза, че ако се съберат желаещи за нов тираж ще го отпечата на момента.
Здравейте, от къде мога да зи закупя книгата „Професионално студийно осветление“?
Поздрави!
Свържете се с Енчо Найденов – http://enchonaydenov.com/контакти/?lang=en