Помня времето, когато имаше системни светкавици без никаква автоматика. Мериш обекта на какво разстояние, после по калкулатор изчисляваш на каква диафрагма според филма, с който снимаш да сложиш и чак след това правиш снимка.
След това вземаш светкавица с автоматичен режим. Тя ти предлага 2 или три опции за диафрагми в зависимост от разстоянието, което искаш да покриеш и сама си смята колко светлина да “хвърли”.
После се оказа, че понеже снимаме предимно с варио обективи, то е добра идея да контролираме и ъгъла на светене на лампата с цел акумулиране на енергия. Това се правеше на ръка като дърпахме сами рефлектора в зависимост каква позиция на вариото сме избрали.
После се появи TTL меренето – когато фотокамерата иззе функциите на контролиране на светлина от светкавицата и направи възможно бързото снимане при почти всякакви условия с добри резултати… е почти винаги с добри.
След толкова автоматика… по подразбиране и движението на рефлектора с импулсната лампа стана моторизирано. Камерата и светкавицата си обменяха информация какъв обектив има закачен и в зависимост от това рефлектора се позиционира на нужното място в главата на светкавицата.
Между временно главата на светкавицата можеше да се движи в почти всички посоки с оглед по-добро осветяване. Движеше се на ръка… до момента в който Canon пуснаха своята Canon Speedlite 470EX-AI светкавица при която освен всичко изброено като екстри, но и вече има опция да върти моторизирано главата и да ни улесни и (шеговито) без това тежкия живот.
Canon Speedlite 470EX-AI предизвика доста полемики в нета с появяването си. Първо идеята бе адски иновативна, като взета от “Пътеводител на…” после заваляваха въпросите от типа: ами то… всъщност… абе нещо… и така нататък.
ОК. Canon не рискуваха да пуснат тази нова екстра в про модела си – серия 600. Тази екстра е полезна за начинаещи фотографи които нямат почти никакъв опит при снимане със светкавица или за по-напреднали които от чист мързел не въртят много, много главата.
Като професионален фотограф особено в случаите, когато снимам бързо аз имам навици да въртя сам главата на светкавицата, нещо като да карам кола с ръчни скорости.
Бързината понякога е от ключово значение, а след като пробвах Canon Speedlite 470EX-AI установих, че е, ползвайки моторизирана глава малко се бавя.
Добре едно кратко видео за това как работи системата. Гледайте а след това ще споделя още няколко думи за качество на снимане и впечатления.
Пускам малко технически параметри, за да не ровичкате в нета да ги търсите.
- Водещо число: 47 при ISO 100
- Покритие на зуум: 24-105mm
- Моторизиран зуум: Да, с отчитане на размера на сензора
- Покритие с добавяне на вградения разсейвател: 14mm
- Работни режими: E-TTL II, E-TTL, TTL; високо скоростен синхрон (FP); ръчни настройки от 1/1 до 1/128 през 1/3EV стъпка; +/ – корекция, синхрон по 1-во или 2-ро перде, пилотно осветление, комуникация за цветна температура.
- Безкабелно снимане: инфрачервена комуникация; обхват = 10 m (на закрито), 6/10m (на открито); предавател за 3 групи, 4 канала
- Подвижност на главата: нагоре = 0-120 градуса; наляво/надясно = 0-180 градуса; AI подвижност автоматична, AI подвижност полу-автоматична
- АФ асистент: да, от 1 до 16 точки
- Защита от лоши атмосферни условия: Не
- Захранване: 4 x AA/LR6 батерии
- Персонални настройки: Да
- Размери: 74.6 x 130.4 x 105.1 mm
- Тегло (без батерии): 385 g.
Както казах Canon Speedlite 470EX-AI е от серията насочена към любители или висока степен ентусиасти фотографи. Да, използва се доста и от професионалисти заради добрата цена. Съпоставяйки я със светкавица от серията 600, то работи еднакво качествено. Зарежда бързо експонира правилно, не съм имал случай да ми прегрява, но не съм и снимал в сериозни серии.
Колко държи с едни батерии зависи изцяло от това на кой режим се снима. Напълно автоматичния яде по-бързо батериите и е ясно защо. Също така има значение дали ще използвате светкавицата с белият разсейвател с който идва в комплект.
На безогледалният Canon EOS M50 идва малко голямшка, ако трябва да съм честен, но закачена на Canon EOS 80D си бе таман на място.
Как се работи с моторизираната глава в реални условия.
Наистина малко по-бавно, а и трябва да си изградите навици за двукратното чукване на спусъка, без да задействате сами спусък. Трябва да свикнете за колко време горе долу се завърта светкавицата. На видеото виждате скоростта и времето за завъртане е около секунда-две.
В стандартна стая и автоматичен режим почти винаги завърта светкавицата да свети назад, което дава много мек рисунък, но имайте предвид, ако стената зад вас е в силен цвят, то той би могъл да даде нюанс на сниманите хора.
Признавам, че направих малко кадри в автоматичен и снимах предимно в полуавтоматичен. Беше на рожден ден на приятел и ефекта бе уау. Хората искрено се забавляваха на шаващата светкавица, а и снимките си се получиха ок. Използвах Canon Speedlite 470EX-AI с разсейвателя, с който идваше в комплекта, а той много добре омекотява светлината.
Нещо, което забелязах. В случаите, в които решите да сте на 100% ръчен режим, не въртете нервно и бързо главата, защото зъбчатките в нея протестират доста шумно. Накратко отнасяйте лекичко и спокойно.
Накрая малко разсъждения.
Мисля, че тази система има бъдеще и в професионалните светкавици, но с някои промени: определено по-бърз ход на главата и жиро сензори преценяващи положението на камерата и автоматично въртящи главата.
Всъщност и сега има жиро сензори с оглед на това, че ако наклоня доста камерата или е леко накриво или нагоре, то светкавицата го отчита и се позиционира в оптимален ъгъл… да не се чудите по някога защо не винаги е на едно и също място.