Нерядко се оплаквам, че не съм имал достатъчно време да си „поиграя“ са даден обектив или фотокамера. С Canon RF 10-20mm f/4L IS STM обаче нямам право на такова оплакване. Добре, само едно. Трябваше да почакам доста време преди да ми попадне в ръцете.
Лятната ваканция вместо като нормален човек да я прекарам под някоя палма на брега на морето, аз се замъкнах в любимият ми град Виена. Там в продължение на две седмици може да пробвам обектива, закачен на Canon EOS R3.
Canon RF 10-20mm f/4L IS STM е най-широкият коригиран обектив на Canon пускан до сега. Не броя 8-15, който е фишай. Този обектив не е широк. Той е уууултра широк и във Виена наистина имаше какво да се снима с него.
Предходният ултра широк обектив на Canon бе Canon EF 11-24MM F/4L USM. Както издава името му той е предназначен за DLSR камерите на японската марка. Беше.. все още е голям и тежък, докато Canon RF 10-20mm f/4L IS STM…
Всъщност днес писането ще е малко. Повече ще е на видео, за да си пиете на спокойствие сутрешното лате (еспресото, ще ви дойде прекалено късо за дължината на видеото).
Гледайте, после по традиция ви чакам тук да добавя още нещо, което съм забравил да кажа във видеото.
Здравейте отново на тези, които решиха да наминат след гледането на видеото. Споменах като една от много полезните черти на Canon RF 10-20mm f/4L IS STM е теглото и след като си припомних цифрите имаме около 570 грама срещу 1160, което си е двойно по-леко. За някой пейзажист планинар това е солидно предимство.
Един милиметър повече: това ви дава ъглов обхват от около 7 градуса повече. Дали 20 срещу 24 милиметра е недостатък? За мен не е. ултра широките обективи в 99% от случаите се използват максимално отворени.
Употребата на филтри. Тук Canon EF 11-24MM F/4L би имал леко предимство, благодарение на преходника в който може да се постави ND или поляризационен филтър. При Canon RF 10-20mm f/4L IS STM може да използвате само задния джоб за желатинови филтри, или голяма система (150 мм) с плоски филтри.
STM срещу USM мотор. Тук скоростта на фокусиране няма почти никакво предимство. Широките обективи имат много къс ход на фокуса и често след 1-1,5 метра всичко е на фокус.
Софтуерното коригиране. От снимките забелязах, че може да имате евентуално някакви оплаквания при снимане от екстремно близко разстояние. Тогава е възможно да се види по-сериозна разлика в рязкостта между центъра и краищата. В такива случаи и добре да снимате на по-затворена диафрагма 8-11 и ако светлината е малко да използвате статив, или… да се доверите на стабилизацията.
Canon RF 10-20mm f/4L IS STM не е най-широкият обектив на света, но притежава много добри качества, които да го направят постоянен спътник на може би всеки фотограф, снимащ с RF система. Независимо в каква област снима. Аз успях да му намеря приложение, дори на писта за F1.