Навлечен с дебело яке, нахлупена шапка и затегнал добре колана изпробвам новият Canon G1X Mark III. Затегнал съм коланът, защото дънките ми падат, но не, защото съм отслабнал…
Зимата е лош сезон за тестване на фото техника. В случая аз съм проблемен защото хич не съм студоустойчив а и липсата на слънце ме държи на вълна пижамено парти.
Кой знае защо, но през зимата се оказвам затрупан с техника. Хубавата новина е, че мераклиите да я пробват карат ски в момента и предпочитат да карат и да събират адреналин. Така техниката остава повечко време в мен и понякога за момент си помисля, че ще си остане винаги в мен.
Ок оплаках се сега да се върна по същество.
Като дизайн новият Canon G1X Mark III… всъщност спретнах едно кратко видео с няколко думи за дизайна. Гледайте, а аз ще отскоча до кухнята да видя има ли нещо в хладилника.
Добре като дизайн установявам, че Canon G1X Mark III е добър, удобен и с добра ергономия, събира се в джоб и още по-добре щеше да се събира, ако… не беше тази огромна капачка на обектива…
В смисъл дебела. Нямам идея кой дизайнер я е направил и на всичкото отгоре се сваля малко трудно с моите кебапчета, защото е от леко хлъзгава пластмаса.
Все си мисля, че една щора пред обектива би го намалила още като размер и… хм щората обаче не бих рискувал да я търкалям в джоб…
Добре съгласих се капачката е необходима, само да бе по-удобна за сваляне.
Влаго и прахо защитен с магнезиев корпус. Тъй като е зима го пробвах на сняг и все още работи.
Малко ТТ данни или какво пише на кутията:
- 24МП APS-C CMOS сензор
- Dual Pixel автофокус за фото и видео
- DIGIC 7 процесор
- Електронен визьор с резолюция от 2.36 милиона точки
- 3 инчов въртящ с LCD дисплей с управление с докосване
- 9 к/сек. Серийно снимане
- 1080/60p видео запис
- Wi-Fi и NFC с Bluetooth
- Около 400 грама
Canon G1X Mark III е наследник на Canon G1X Mark II и разликата е генерална, толкова генерална, че направо си е съвсем друга камера. В момента това е топ модела на G серията и горният списък е доказателство.
Имаме актуалната и доказала се в Canon EOS 80D 24 мегапикселова матрица с Dual Pixel технология, която дава на Canon G1X Mark III добра резолюция (почти два пъти повече сравнено с предходния модел и неговите 13 мегапиксела) и много бърз автофокус.
Да фокусът е бърз като единствено проблем със забавяне установих при максимално разгънато варио, когато светлосилата пада до 5.6 и снимане в притъмнена обстановка, тоест недостатъчно светлина. В такива моменти се случва фокуса да се замисли и в 1-2 случая се наложи да натисна повторно спусъка, за да го накарам да фокусира наново.
Честно казано доста от снимките, които направих бяха на тъмно, но рядко срещах проблем, тъй като камерата освен актуалната 24 мегапикселова матрица с Dual Pixel е и с DIGIC 7 процесор.
Нарочно се стремях да снимам в притъмнена обстановка, защото Canon G1X Mark III е с APS-C матрица и е първата компактна камера на Canon с толкова голяма матрица.
Какво ми дава голямата матрица? Възможност за снимане на високо ISO с малко шум и боке.
По отношение на боке… за да се запази максимално компактността на камерата, то обективът е по-слаб като параметри сравнено с предшественика Canon G1X Mark II.
Тук имаме 24-72 (приравнен към 35 мм стандарт) срещу 24-120 при предходния модел. Освен това светлосилата е паднала на 2.8-5.6 срещу 2-2.8 при предходния модел.
Добре няма да се получи най-хубавото боке, макар че ако се заиграе човек и с малка хитрост (ама съм хитър) се получават интересни боке снимчици особено когато има коледна украса или пък слънцето се промъква между листата.
По-слабата светлосила се компенсира от голямата матрица и смело може да се снима на автоматично ISO до 3200. В добавка имаме оптична стабилизация с до 4 стопа, което заедно с лекият централен затвор би позволило удобно да забравим статива у дома когато сме тръгнали на вечерна разходка.
Снимам в RAW формат и обработвам на Adobe Lightroom и отваряйки снимките, правени на високо ISO не виждам дразнещ цветен шум.
Динамиката може да се повиши доста при обработка на изображението като и тогава зърнистостта или шума както го наричат сега си остава монохроматичен.
Последните години си изградих стил на снимане тип витрини на магазини някакви особености на градската среда и не обичам да ме виждат, че снимам. Canon G1X Mark III ми дава тази възможност особено в случаите, когато вече е тъмно.
Обектива има много добра резолюция по целия кадър дори и при тази гъста като пиксели матрица. Специално сложих камерата на статив и направих нощна фотография на минимално ISO 100 и после можех да преброя клонките на дърветата в която и част на кадъра да бяха
Да, бях затворил на диафрагма 8, но и кадъра покриваше доста метри диапазон.
Обектива аберира. Най-често проблема е видим в краищата на кадъра с места с голям контраст. Може да се коригира почти на 100%, но трябва да подходите индивидуално към всеки проблемен кадър, в смисъл няма да минете само с автоматичната настройка на LR.
Споделям го, защото това бе единственият видим оптичен проблем на иначе резкият обектив.
Може да снима макро и често точно в режим макро изхитрявам и правя снимки с боке. Честно казано бих искал макрото да е по-мощно, но все пак при такава голяма матрица трудно се постига силно макро без специален обектив.
Има опция и за ръчен фокус и тук е момента да се коригирам за гривната около обектива за която говорих във видео частта. Гривната подлежи на персонализиране в смисъл може да и зададете да изпълнява различни функции: варио гривна, фокус гривна, диафрагмена гривна, че дори и белия баланс да си сменяте. Въпрос на желание.
Хубавото е, че при фокусиране в ръчен фокус се увеличава полето за фокус и става лесно. Другото хубаво… при М и G серията лесно се минаваше на ръчен фокус без да искаш… само като случайно натиснеш скролер джойстика наляво. Се при натискане се влиза в меню от където се избира типа фокус и това малко или много предпазва.
Фокус, ISO, боке, обектив.
Още няколко думи за фокуса и да намеся подвижният дисплей.
Говорил съм многократно за ползата от подвижен дисплей и още повече за управлението с докосване. Благодарение на него и бързия автофокус много лесно се избира къде да е фокуса, само докосвате и почти мигновено камерата фокусира и сработва затвора и имате снимка.
Може би и заради това последните години толкова ми се промени стила на снимане, особено когато възродих коремната фотография.
За снимането през визьора и търсенето на фокус с триене на палеца върху дисплея… май вече говорихме нали?!
Споменавайки визьор, стар човек съм ръцете ми окъсяха да кадрирам добре по дисплей. Като трябва да съм незабележим го правя пък каквото видя, но като си снимам нормално си искам визьор, на който ще пипна леки диоптъра, защото стар, стар, ама все още не съм за очила непрекъснато.
Визьора е много добър с добра резолюция и информация в него. Автоматично се превключва от дисплей на визьор. Лошата новината е в прекалената чувствителност на сензора и трябва да държа камерата доста отдалечена от тялото си когато снимам на дисплей за да се активира последния.
Няма да се уморя да мърморя срещу тези свръх чувствителни сензори и явно всички фото фирми ги купуват от един доставчик, защото проблема е повсеместен.
Canon G1X Mark III се управлява много лесно и почти не се налага влизане и ровичкане в менютата. За мой късмет вече има изкаран селектор за корекцията на експозицията и само със завъртане на палеца лесно може да сложите + или – а това е полезно с оглед на това, че във визьора си виждам снимката която ще се получи в реално време.
Разбира се дистанционна връзка през Wi FI или енергоспестяваща през Bluetooth, и бърза система за свръзка NFC за тези, които имат смарт устройства с тази система.
Връзката на камерата със смартфона ми ме провокира да не използвам смартфона си за снимане, а вместо това да имам ежедневно джобна камера с в пъти по-големи възможности от смартфон, а снимките, които направя лесно мога да споделя в някоя социалка… да! Няма да е секунда след заснемането, но в последствие тази снимка мога да я използвам за някой друг стойностен проект, защото ще има нужното качество.
Не съм снимал видео признавам. Снимам доста видео с Canon EOS 80D и понеже са с еднакви матрици като резолюция и Dual Pixel технология мисля, че съм наясно дали Canon G1X Mark III ще се справи.
За съжаление няма вход за външен микрофон което означава, че макар и да има вграден стерео микрофон то освен околният звук, но и ще се запишат и “системните” звуци от камерата.
Недостатък е малкият капацитет на батерията, затова е добра идея да имате резервна винаги под ръка.
Canon G1X Mark III е създаден да се събира в джоб или в дамска чанта и може да е ежедневно с вас факт. За себе си бих предпочел кожена калъфка, която вярно вдига цената, но освен да пази е красив моден аксесоар, а и кой не обича да се поизфука.
Качеството му на снимане е съизмеримо с DSLR фотокамера с APS-C матрица и среден клас варио обектив дори и малко по-добро.
Благодарение на голямата си матрица се държи добре на високо ISO, а добавената оптична стабилизация може да ви спести носенето на статив.
Може би му е малко къс обектива. Да, ще се наложи повечко крачното варио да използвате, но за моя стил на снимане е ок, защото снимам предимно в широката част, а зрителният ъгъл на 24 мм (приравнен) обектив ми е любим.
За любителите на водни спортове добрата новина е, че се предлага специален професионален бокс за снимане под вода, благодарение на който може да направите наистина добри снимки в някои от топлите коралови морета.