Едно от нещата, които се надявах да ми се случва, захващайки се с проекта Photo Cafe бе това да мога предварително да напипам всичката нова техника, още преди да е излязла. Както например се случва на един голям американски сайт… Ами… случваше се. Цели три пъти за вече 10 години. Знам, че не е готино да се оплаква човек и то още в първия абзац, ама големите фотографски фирми гледат малко пренебрежително на размера на пазара ни. Все пак партньорите на „кафето“ полагат усилия и ето, че наскоро имах възможността да ми бъдат демонстрирани на живо две нови фотокамери и то седмица преди официалният им анонс – Canon EOS R7 и Canon EOS R10
Можех само да ги огледам, усетя как седят в ръка, разгледам менюто и дори да щракна няколко кадъра, но не и да видя резултатите. Това макар и малко е ценен опит за момента в който пускам официалната новина на страниците на сайта.
Първоначално на пазара се появи Canon EOS R10, а към края на юли и Canon EOS R7. Получих и двете камери да натрупам впечатления. Поснимах малко с едната, повечко с другата, но преди в мрачните късно есенни месеци да пусна по-подробни ревюта, реших да спретна набързо каква е разликата между двата модела и евентуално към кой са насочени.
Дизайн
Още в момента, в който ги видиш на живо е видна разликата между двата модела. Не толкова като дизайн (макар и там да има разлики) а като размер.
Двете камери са с APS-C сензор, който предполага и по-компактно тяло. Докато Canon EOS R10 изпълнява това изискване, то Canon EOS R7 е с размери сходни на класическия вече Canon EOS R
Canon EOS R10 като дизайн освен характерният за R серията, но и според мен има някои заемки от DSLR моделите… може би трицифрената серия. Каква е заемката? Може би погледнат фронтално частта около надписа „Canon“ е тясна издаде напред, което както казах ми звучи познато.
Canon EOS R7 си има малко по-новия R дизайн познат от Canon EOS R6 и частично Canon EOS R3. Няма вградена светкавица за разлика от Canon EOS R10, който може да се похвали с такава.
И двете камери нямат инфо дисплей, но гледайки дизайна не е останало място.
Подвижен дисплей във всички посоки – класика. Вграден електронен визьор. Погледнати от към гърба имат доста сходни бутони за управление – идентични с последните модели DSLR и безогледални камери.
Веднага се вижда радикално ново подреждане на задния скролер при Canon EOS R7. При Canon EOS R10 такъв липсва, което показва, че камерата е по-нисък клас. И двете камери имат джойстик за местена на автофокусните точки, разположен е на едно и също място и освен за фокуса помага и за ровене из менюто.
Новото място на скролера на Canon EOS R7. За фотографи, които са свикнали да го използват… ще има период на пренастройка. Лекия конфликт който усещам е когато се използва джойстика за фокуса, защото има вероятно да се завърти неволно скролера. Canon не за първи път правят експерименти с функционални контроли (да си припомним тъчбара на Canon EOS R), ще натрупат обратна връзка и ще решат дали да запазят този дизайн, или да се върнат към класическия.
На мен не ми пречи с оглед, че аз използвам опцията с плъзгане на палец по дисплея, когато сменям АФ точките – по-бързо и лесно е сравнено с джойстика.
Погледнати отпред има добавен селектор за избор на автоматичен или ръчен фокус и бутон в средата на селектора. В по-нататъшните ревюта ще спомена идеята на този селектор и дали има смисъл от него.
Погледнати от горе е видно как Canon EOS R7 е по-голямата камера с по-голям и съответно по удобен (за мен) грип. Вижда се и различен начин за включване и изключване на Canon EOS R7 и Canon EOS R10. Този начин на включване (визирам Canon EOS R7) може да предизвика мърморене от някой по-нервак фотограф, защото неволно може да забие директно в режим видео, вместо във фото.
Накрая погледнати отдолу се вижда, че камерите използват различни батерии – голяма за Canon EOS R7 и по-малка за Canon EOS R10 (моделите по-нататък).
Разлики
И двете камери имат APS-C матрици с класическият за Canon 1.6 кроп фактор. При Canon EOS R7 тя е 33 мегапиксела и е стабилизирана, докато при Canon EOS R10 матрицата е 24 мегапиксела и не е стабилизирана. Първата много сериозна разлика. По въпроса за резолюцията и коя камера как се представя в последващите ревюта.
Canon EOS R7 има опцията пердето на затвора да пада пред матрицата, когато камерата е изключена, докато при Canon EOS R10 тази опция липсва. Поне за мен това е много важна екстра.
Визьорът на Canon EOS R7 е по-голям от този на Canon EOS R10. Дисплеите са еднакви, но при седмицата е с по-добра резолюция прибл. 1.6 срещу 1 милион пиксела. Максималната скорост на снимане – 1/8 000 сек срещу 1/4 000 сек. На механичен затвор и двете камери снимат с 15 кадъра в секунда, но на електронен Canon EOS R7 е 30 к/сек, докато Canon EOS R10 е 23 к/сек.
По-голямата батерия осигурява повече време за снимки и видео. Вече споделих, коя камера е с по-голяма батерия. Два слота за карти памет при Canon EOS R7 срещу един за Canon EOS R10. В добавка изход за слушалки при Canon EOS R7, докато при десетката липсва.
Canon EOS R7 може да се похвали със солидна защита от влага и прах. Canon EOS R10 може да се похвали с вградена светкавица и по-ниско около 40% тегло.
Това генерално са най-важните разлики. Гледайки от своята камбанария бих казал, че 24 мп матрица на Canon EOS R10 е предимство, но това ще го установявам в по-нататъшните ревюта.
Към кой са насочени
Това е мое разсъждение на базата предходен опит. Canon EOS R10 според мен е първата камера която замества М линията на Canon. Ще бъда искрено учуден, ако се появи нова М камери или обектив за М серията. Подобно на конкурентните марки и тук на един байонет ще се развива APS-C и 35 mm стандарт сериите. Canon EOS R10 е директен приемник на Canon EOS M50 Mk II като възможности, но с нов байонет и допълнителни видео възможности. По отношение на обективите, мисля, че липсва единствено някой свръх широкоъгълен за APS-C матрица (като например 10-18, но с адаптер, може да се използва EF-S версията, за сега). Останалите обективи вече ги има макар и предвидени да покриват голям сензор. А иначе двете камери дойдоха и с два нови обектива правени за тях 18-45 и 18-150.
Canon EOS R7 е професионален клас APS-C кропка (както му казват) тя е безогледален наследник на култовия огледално рефлексен Canon EOS 7D Mark II. Мисля, че първите потребители които и хвърлиха око са снимащите дива природа с 7D най-вече заради глезотиите на безогледалните системи като: висока серия на снимане, бърз фокус по животинско око и разчитане силует на животно. Самият аз се убедих в тези глезотийки снимайки с Canon EOS R7 и обектив Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1L IS USM, но за това в по-нататъшно ревю.
Разбира се спортните фотографи също биха му хвърлили око с оглед кроп фактора х1,6 облагодетелстващ работата с дълги и още по-дълги обективи.
Накратко това бе първото впечатление за новите Canon EOS R7 и Canon EOS R10. Засядам да пиша впечатления за всяка една камера, така че останете на линия.