Canon EOS 90D излезе преди няколко седмици, изненадвайки повечето активно снимащи фотографи с факта, че Canon продължават да поддържат DSLR серията си с APS-C сензор.
Да, заедно с Canon EOS 90D бе анонсиран и Canon EOS M6 Mark II, с който модел имат еднаква нова матрица, процесор и доста сходни възможности, но с разликата, че едната камера е безогледалка, а другата традиционен DSLR.
Връщайки се назад във времето и виждайки колко успешен модел бе Canon EOS 80D – все пак се задържа като години (три и половина) почти колкото едноцифрен флагман, то подобренията макар и не много в Canon EOS 90D също може би му гарантират дълъг (за съвременното възприятие) живот.
Във видеото, което следва споменавам основните разлики между Canon EOS 80D и Canon EOS 90D, а после ще допиша още редове в статията, но преди това да мушна основните акценти:
- Сензор: 32.5MP APS-C CMOS, 22.3 x 14.8mm
- Процесор: DIGIC 8
- АФ точки: 45 точки с фазово откриване, всички от кръстосан тип, Dual Pixel CMOS AF
- ISO диапазон: 100 до 25,600 (разш. 51,200)
- Максимална резолюция: 6,960 x 4,640
- Режими на мерене: Evaluative, centre-weighted, partial, spot
- Видео: 4K UHD с 30p, 25p
- Визьор: оптичен пентапризмен 100% покритие
- Карта памет: SD/SDHC/SDXC (UHS II)
- Дисплей: 3 инчов LCD подвижен с управление с докосване
- Серийно снимане: 10/11 к/сек.
- Свързване: Wi-Fi, Bluetooth
- Размери: 140.7 x 104.8 x 76.8mm
- Тегло: 701g (без батерия, карта и обектив)
Такаааа камерата е твърде нова и още не мога да отварям RAW файловете… всъщност мога, но за да не става дълга статиятата ще я разделя на две, а сега ще споделя повече за видеото.
4К видео
Тъй като 4К видеото се очаква да е една от най-използваните функции то ето какъв е разходът на батерията, за която споменах, че макар и същата конкретно за фотографията осигурява с около 30% повече възможност за снимане.
Какви тестове направиха за батерията: снимах в 4К с 25 квадрата за секунда два пъти по 30 минути (толкова е лимитът). Батерията губи по 15% от капацитета си на всеки 30 минути или 30 % за един час, което би следвало да ви даде около 3 часа и малко снимане в 4К.
Уточнение. Снимах от статив с обектив Canon EF-S 18-135mm F / 3.5-5.6 IS USM с изключена стабилизация, но работещ следящ фокус. Може би, ако има стабилизация и по-интензивно ползване на фокуса, полезното време на батерията да спадне с някой и друг %, затова казвам, че ще ви даде около 3 часа при 4К снимане.
Canon EOS 90D има възможност да снима освен цял сензор 4К, но и в кроп режим, което би облагодетелствало… снимащите дива природа, защото с още малко (наистина с малко) могат да се “доближат” до сниманият обект.
Full HD видео
При снимане във Full HD 25 квадрата за секунда два пъти по 30 минути разхода на батерията бе 11% на всеки 30 минути снимане, или средно би ви стигнала за 4 часа и малко. Използвал съм същият обектив и настройки като за 4К видеото.
Canon EOS 90D снима в MP4 и поне аз на първо четене не намерих опция за промяна на типа на запис, както и възможност за различен битрейт. Все пак Canon като един от лидерите в създаване на професионални видеокамери не би поставил във фотокамера от среден клас екстри от видеокамера от професионален клас.
32GB
На една 32GB карта при снимане в 4К режим (независимо цял сензор или кроп) може да запишете около 32 минути, но не наведнъж… лимитът е 30 минути без секунда… да, ако снимате на кратки отрязъци може да напълните добре картата, но ако снимате на максимален лимит, то в картата ще откриете 6 файла по 4.25 гб и един около 2.7 гб или почти по гигабайт на минута.
При Full HD на 32ГБ карта (при 25 квадрата) се събират около 2 часа и 12 минути, тоест карта 64GB ще ви стигне точно за една батерия.
Тук също лимита за снимане е 30 минути без секунда и ако снимате непрекъснато то пак ще имате отделни файлове (този път само два на брой за 30 мин).
Има опция за икономично снимане с по-нисък битрейт и допълнително компресиране, валидно само за 25 квадрата в секунда и тогава на една 32GB карта може да съберете около 5 часа материал.
Редно е да добавя, че при Full HD може да избирате да снимате с 50 квадрата в секунда (което увеличава двойно размера на видеото) и дори в 100 квадрата за секунда, като тук трябва да подчертая, може да снимате само 7 минути и половина преди камерата да спре.
Освен това не работи фокуса (в нито един режим) както и стабилизацията.
120 квадрата
За феновете на повече квадрати в секунда… може да изберете режим на снимане NTSC и тогава да получите 30, 60 и 120 квадрата прогресив в секунда, като времената за запис остават същите.
Споменах във видеото, че Canon EOS 90D е с нов слот за карти памет – тоест поддържа бързи карти и препоръчвам да използвате именно такива в случаите на снимане на 4К видео или бърза серия снимки.
За сега толкова, след 2-3 седмици ще публикувам тестови снимки за това как се държи ISO-то а и надявам се и някоя друга стандартна фотография (все пак пробвах камерата с 5-6 различни по калибър обективи) и да споделя цялостно усещане за работа с камерата.
Мисля че говорим за кадри в секунда, не квадрати в секунда
Говорим точно за квадрати в секунда. Стремим се да използваме професионален език а кинаджиите имат съвсем друго предвид когато кажат кадър. Това че се е наложил лаишки израз „кадри в секунда“ за масова употреба, не го прави верен когато говорим професионално. До края на годината ще има статия с разяснение на някои верни и грешни изрази в областта на киното (видеото) и фотографията).
Е, щом вие снимате в квадратни кадри… Това че един термин се използва не означава че е правилен или допустим в езика. Вие вероятно не казвате маршрутизатор а рутер. И още не малко примери….
Помислете си защо серийното снимане е в кадри/секунда….
Предлагам да не бъркаме фотография с кинематография (в която влиза и видеото) българският език е доста богат за да си позволи характерна професионална терминология, за разлика от английският където трябва да се определи по смисъл.
Пишещият статията автор има американско фотографско образование и българско (НАТФИЗ) по операторско майсторство, като освен това е работил известно време за реални международни кинопродукции и е достатъчно добре запознат с професионалната терминология. Както споменахме, до края на годината ще има специална статия за професионалната терминология.