Успях да се снабдя с една бройка Canon EOS 5Ds, разполагам с малко време и трескаво го разглеждам. Този модел излезе преди няколко месеца заедно с брат близнак – Canon EOS 5Dsr – разликата между близнаците е, че при Canon EOS 5Dsr АА филтъра е изключен и това спомага за още по-резки кадри (но и появата на моаре понякога). Първото нещо, което предизвика дискусии бе резолюцията – 50 мега пиксела – огромен скок, сравнено с предшественика Canon EOS 5D MK III. Второто нещо бе името. Това доведе до спекулации дали все пак няма да се появи някой ден Canon EOS 5D MK IV като реален наследник на 3-ката… времето ще покажа, а сега да се насоча към заложника… тоест към гостенина Canon EOS 5Ds
Какво пише на кутията… хм то май нямам кутия, ще импровизирам значи:
- 50MP CMOS сензор
- 5 кадъра за секунда серийно снимане
- ISO 100-6400 (разширяемо до 12,800)
- 61точко АФ сензор
- 150 000 пикселов сензор за измерване
- Dual Digic 6 процесор
- 3 инчов LCD дисплей – един милион точки резолюция
- CF & SD слотове за карти памет (UHS-I съвместим)
- 1080/30p видео
- M-Raw и S-Raw формати за снимане
- 30MP APS-H кроп и 19.6MP APS-C кроп режими
- USB 3.0 интерфейс
Спретнах едно кратко видео, което може да изгледате докато аз отскоча да се поразхладя…
Звукът на затвора е осезаемо по-различен сравнено с Canon EOS 5D Mk III. Определено е по-тих (почти колкото на Canon EOS 6D). Това се дължи на новият задвижваш механизъм подобен на този в Canon EOS 7D Mk II. Всъщност разликата е в системата за задвижване на огледалото с цел да се осигури максимално намаляване на вибрациите. Тук огледалото се задвижва от система от мотор и пружини като това спомага за по “мекият” удар на огледалото в крайните му позиции. За фото камера с голяма гъстота на пикселите това е от изключителна важност.
Снимането в серия.
Споменах вече какви резултати получих. Пробвах след това и в реална обстановка и тук ще добавя малко корекция заради малко грешният начина на мерене на серийното снимане. От къде идва грешката? В стремежа си да покажа движението на огледалото, бях свалил обектива, а добре осветеното студио определено преекспонираше кадъра… съответно получавах файлове с много по-малка големина, сравнено с един файл на… гора например. При Canon EOS 5Ds файловете варират от 70 до 100 МB (в RAW). Преекспонирания кадър без подробности съответно носи по-малко информация и от там по-малък размер на файла. Благодарение на това буфера поемаше повече кадри, а по-малкият им размер съответно позволява по-бърз трансфер към картата. В JPEG можех да снимам неограничено при горе указаната… грешна експозиция, но на живо при демонстрациите все пак успях да “натъпча” буфера при серия от около 60 кадъра и камерата започна да снима с около 2-3 кадъра в сек. Чувствам се малко виновен, че не съобразих и сгреших с точната преценка за капацитета на буфера. Все пак грешката не е голяма.
Относно картите памет.
Камерата разполага с два слота – CF и SD. Какво ми направи впечатление. В 99% от случаите снимам с камери работещи със SD карти. Затова и имам топ модел от тях. Имам и CF, но те са хм… на няколко години и не чак толкова модерни. Факт е обаче, по-старата CF карта не отстъпи като скорост на съвременна SD карта. Не случайно CF остава професионален стандарт за момента.
Още за SD картите (нали имам върха на сладоледа), конкретно при Canon EOS 5Ds няма ефект от това дали ще сложите по-бърза от 95 МB/sec. пробвах няма разлика, но при по-бавни карти се усеща разликата при серийно снимане или дори при единично (диода указващ трансфер свети досадно дълго).
ISO чувствителност.
Малко нелегално Canon EOS 5Ds се оказа в ръцете ми преди официалната му премиера. Дадоха ми го да го занеса в залата за презентации а аз кривнах леко по пътя и си поиграх с него в лаборатория Фото кафе. Нямах време за ISO тест. Надявам се след някоя и друга седмица да го взема малко по-официално и да направя както си знам – снимане + печат (защото знаем, така нареченият шум се гледа на печат, а не на монитор) Обаче мога да се направя на дървен философ и да поразсъждавам.
Преди няколко седмици пробвах новият Canon EOS M3, който има кропната матрица х1.6 с гъстота от 24 милиона пиксела. Да видим дали някой е гледал внимателно… Canon EOS 5Ds има режим кроп х1.6 където резолюцията беше…. да 19.7 мега пиксела, тоест почти колкото Canon EOS 7D Mk II или осезаемо по-малко от Canon EOS M3. Снимал съм и с двете камери, за да знам, че мога да разчитам на добра картина дори и при 1600 ISO (снимайки в RAW) затова ще предположа, че за този мегапикселен звяр – Canon EOS 5Ds няма да има също няма да има проблем при стойности до около 1600 ISO. Принципно тази камера не е създадена да се бори тъмнината с нея.
На демонстрацията имаше монтиран принтер Canon pro 10 и се печатаха А3+ снимки. Имах възможността да разгледам доста разпечатки и детайлността бе много добра.
50 мегапиксела са създадени за далеч по-големи разпечатки. Не се наемам да кажа какъв максимума, защото зависи какво е снимано.
Canon EOS 5Ds и Canon EOS 5Dsr са насочени към фотографи, снимащи интериор, сток фотография или пейзажисти – където нуждата от детайл е осезаема. Особено добре се чувства в ситуации с контролирана светлина (например студио). Търсещите максимална рязкост е добре да се насочат към “r” версията, която както казах вече има неактивен АА филтър.
Снимайте спокойно и не много затворени диафрагми, за да имате максимална рязкост (споменах трепването и многото пиксели какъв ефект имат).
Още нещо накрая. Батерията. Не съм тествал издръжливостта, но от Canon споменават за намаленият брой кадри, сравнено с Canon EOS 5D Mk III (сега около 750 срещу 950 кадъра). Това се дължи на по-мощния процесор и отчасти на механизма задвижващ огледалото на Canon EOS 5Ds.