Напоследък каквото и да спомена за Canon R безогледалната система, все повтарям как от фирмата са направили повече от добро предложение към фотографите, снимащи с DSLR система на Canon.
Преходник, с който да закачите своите EF обективи на R безогледалката и то не един преходник, а може да избирате из между цели 3, нещо, което само Canon предлага.
Стандартният преходник или нека го наречем по-правилно адаптер… няма какво да говорим за него, той просто е връзка между R безогледалката и EF обективите на Canon, като осъществява пълна функционалност на обектива по подобие, както когато е закачен на DSLR.
Другият модел адаптер има ротираща гривна, която може да се персонализира и да върши допълнителни функции: смяна на ISO, управление на диафрагма и други.
Най-интересен за мен е номер три – Canon Drop-in адаптера, в който може да се поставя поляризационен или променлив плътността (варио) си ND филтър.
Вместо да обяснявам кой как какво взех, че спретнах едно бързо видео, което може да изгледате точно сега.
Пак започвам да се извинявам за лапсуси, ама така е, като ми дойде вдъхновението го карам на куп и понякога мисля за едно и казвам друго, та… накрая съм имал предвид УВ безцветен филтър вместо поляризационен.
Още малко за филтрите.
Много високо качество, като всички филтри са с двойна просветка (тоест от двете страни на филтъра) с цел минимизиране до минимум флеъри и отблясъци.
Не виждам опция на един държач да се слагат различни филтри, а и държачите за ND и поляризационният, ако сте забелязали от видеото са с различно управление.
Докато този за поляризационния може да се върти безкрайно в двете посоки, то този за ND филтъра се върти само в една посока и ако сте обърнали внимание във видеото има нещо като маркери ориентиращи ви колко горе долу сте затворили.
От поляризационния по подразбиране губите около 1EV стойност (тоест една диафрагма), докато от вариращият ND – около 1,5EV до 9 според зависи колко сте го завъртели.
Високото качество на варио ND-то си личи от факта, че дори и на максимална позиция запазва доброто цветопредаване, за разлика от някои по-евтини модели намиращи се на пазара.
Нещото, което ми е странно… чистият UV филтър, който се поставя в Canon Drop-in адаптера, когато не ползвате поляризатор или ND струва повече от обикновения адаптер, а можеше просто да поставят една тапа…
Споменах за кутиите, в които седят филтрите. Да, направени са да предпазят филтъра, когато се пренася, но заемат ужасно много място.
За мен като пътуващ фотограф мястото често е лукс и наистина бих предпочел някоя по-малка кутия с гнезда за лесна работа с филтрите, пожелавам си Canon да го направят, това леко, но важно удобство.
Canon Drop-in адаптера позволява на всеки EF/EF-S обектив да се превърне в такъв с поставен поляризационен или вариo ND филтър. Да налага се първоначалната инвестиция, но в последствие ще ви спести доста от купуването на различни по размер филтри и за съжаление тази екстра е възможна само като използвате EF/EF-S обективи.