Напоследък през тестовите ми лапи минаха няколко системни светкавици от различни марки. Неусетно пред погледа ми и същевременно в ръцете ми се оказа Canon 600EX-RT. Системната светкавица на Canon с най-много “най” в нея. Наследник е на добре познатия до сега флагман – Canon 580EX II От сега казвам промените не са нов дизайн типа два заоблени ъгъла и добавен къстъм бутон от ляво, не. Има няколко промени. Някои свързани с 90% от снимането са незначителни, но някои са генерално нови.
Още в самото начало ще си призная, че използвах Canon 600EX-RT като стандартна системна светкавица, в качеството си на медиен партньор на няколко събития. За по-интересната част която е и генералната новост си играх в кафето на принципа: нагласям, снимам… тцтц, нагласям, снимам, тцтцтц и така нататък.
Уж обичам да има ред, затова ще започна по стандартния, какво ново – вехто сравнено с досегашния и все още напълно актуален флагман Canon 580EX II.
Canon 600EX-RT разполага с по-голям и контрастно по-добър дисплей от предшественика си. Това не е от съществените новости. Промененото управление на менюто като бутони и логика е съществена крачка напред в името на по-лесната експлоатация на светкавицата. Усещам я доста по-интуитивна. Ще отчета и факта, че това е първата системна светкавица на Canon, с която съм работил по-сериозно, за последните 5 години. Преди време използвах по-активно Canon 550EX, а Canon 580EX II взех, за да я сравня със светкавицата, която е главно действащо лице на това кратко ревю.
От мисля 2007 година насам Canon предлагат управление на светкавицата през менюто на самата фото камера, към която е закачена. За по-новите модели излезли през 2012 година, менюто за управление е в нов графичен стил и съобразен с новите възможности на Canon 600EX-RT. Поиграх си с това меню, използвайки Canon 1Dx и Canon 6D. много приятна екстра. Фотографа има изцяло контрол върху менюто на светкавицата включително и потребителските настройки.
Добавен е звуков сигнал, показващ кога светкавицата е заредена. Не разчитам много на него. Просто не ми харесва да ми чурулика камерата или светкавицата, когато са готови да работят и затова разчитам на индикации на светкавицата или във визьора на камерата.
Една практична новост, сравнено с Canon 580EX II – разширен обхват на рефлектора в главата на светкавицата – 20 до 200 mm срещу 24-105 mm. Определено има полза при използването на класическият 70-200 обектив – икономия на енергия. Благодарение на вграденият разсейвател покритието може да се разшири до обективи 14 mm. Всички тези милиметри важат за обективи покриващи 35 mm стандарт матрица. При използване на модел камера с APS-C матрица, светкавицата отчита така нареченият кроп фактор и премества рефлектора в нужното положение. Може да забележите, че на дисплея на Canon 600EX-RT се отчитат реалните милиметри, а не тези с кроп фактор (50 mm се вижда като 50 вместо като 80 mm). Когато е поставена на камера с по-малка матрица на дисплея се вижда иконка която показва, че светкавицата ще коригира рефлектора, ако не се покаже проверете дали не е изключена потребителската функция (№9).
Достигам и до най-голямата новост на Canon 600EX-RT – безкабелното управление. Светкавицата разполага с оптично и с радио управление. Именно радио управлението е голямата новост. Това е първата системна светкавица с вградено радио управление. Преди няколко дни се шегувахме с колеги, че вече няма да става объркване, като се каже (Wireless) безкабелно управление. Защо? Много потребители смятат, че безкабелното управление е само радио управление, без да се замислят, че използването на светлина (по-точно светлинни импулси) е също вид безкабелно управление.
Canon 600EX-RT разполага с два вида безкабелно управление (това май го казах вече) през радио управлението могат да се командват други Canon 600EX-RT светкавици, а през оптичното досегашните Canon 580EX /II (или по-малките модели 430). За да използвате радио управлението трябва да имате или управляваща Canon 600EX-RT или ST-E3-RT Speedlite Transmitter.
По някакво странно стечение на обстоятелствата заедно Canon 600EX-RT се уредих и с ST-E3-RT Speedlite Transmitter. Нямах много време на разположение затова си поиграх в импровизирана обстановка с възможностите и настройките.
Лесно успях да свържа двете устройства, трансмитера да е “управляващ” а светкавицата да е “управлявана”. Има някаква логика… все пак като се съберат много управляващи и става… при Canon 600EX-RT избора за безкабелно управление е изведен на отделен бутон, а на дисплея с иконки се вижда в кой от 4 те възможни режима е поставена да работи. Избирам “радио”, “управлявана” (или подчинена кой както иска да го казва), канала, на който ще работя и ако всичко е ок ще светне индикатора за връзка (Link) в зелено. Съвсем на бързо и малко хипотетично обяснявам, но за по-подробно си има една дебела книжка с инструкции. След като е осъществена връзка може да задавате група или групи в която да е светкавицата, да контролирате интензитета, режима на работа и дори да я изключвате дистанционно. Възможните отделни групи са 5 на брой. Високоскоростна синхронизация? Да, нима се очаква да няма? Какво се случва, ако някой близо до вас разполага със същия набор светкавици и трансмитер? Просто влизате в настройки и избирате различно ID и вече няма да си палите един на друг светкавиците (нещо, което при оптичното управление е невъзможно). За съжаление не разполагах с набор от няколко светкавици, за да си поиграя с различните опции. Надявам се някой колега ползвател да сподели мнение някой ден за новата система.
По спецификации радио управлението работи на честота 2.5GHz, което осигурява стабилна връзка без смущения на дистанция около 30 метра (говоря за градска среда, където радиофона е доста замърсен) иначе както казват потребители, които са тествали: “хваща и до 100 метра на полето”. Не мога да се сетя какво ще снимам на 100 метра от мен. Предимството на радиото – не е нужно да има пряка видимост между отделните компоненти на системата. Може да снимате заедно с други колеги, без да си объркате един на друг светкавиците. За случаите, когато използвате ST-E3-RT Speedlite Transmitter за управляваща светкавица, то може да изключите опцията да свети и така да си гарантирате липсата на случаен блик за разлика от момента, в който се налага да използвате оптично управление. Случаите в които се налага използването на оптично управление е когато имате набор светкавици от типа… да речем Canon 580EX II. Тогава няма как да се използва ST-E3-RT Speedlite Transmitter, той поддържа само радио управление. Пробвах вариант за запаля Canon 600EX-RT през радио трансмитера а тя от своя страна да запали 580, но логично някак си не се получи (визирам на ETTL режим). Може би е възможна комбинацията радио и оптична връзка само в 100% ръчен режим, но не се сетих да го пробвам.
Последното свързано с радио опциите на Canon 600EX-RT е да се използва за дистанционно стартиране на камера. Това е възможно за моделите след 2012 година, а за тези преди това трябва да се закупи специален кабел който доставя допълнителна информация между камерата и закачената върху нея светкавица.
Добре да споделя и все пак няколко технически данни за Canon 600EX-RT
По-горе казах какъв е обхватът на рефлектора ще добавя, че има и класическа подвижност на главата 180 градуса ляво дясно, 90 градуса нагоре и по спомен 7 градуса наклон надолу (при снимки на много близки обекти). Самата глава е малко понаедряла, но има основание, като взема предвид покритието на рефлектора. От по-големия диапазон се е увеличило и водещото число на светкавицата – 60 при положение 200 mm на рефлектора и 26 и при положение 20 mm. Още нещо за положението на рефлектора. Подразбира се, че движението му в главата е моторизирано и може да бъде автоматично (според това какво му подава камерата) или ръчно (сами си избирате положението в главата). Освен, че отчита кога с каква матрица се използва има опцията да му се зададе да свети, освен нормално, но и по-широко или по-фокусирано. Аз държа светкавицата в режим по-широкоъгълно снимане. Така се застраховам от евентуалната липса на светлина по краищата на кадъра. Предполагам по-фокусираният лъч ще е удобен за портрети при дневна светлина, когато акцентираме изцяло на лицето на сниманият обект.
Към челното стъкло на рефлектора може да се постави вграденият разсейвател, който повишава обхвата до 14 mm или да се прикрепи държач за цветни филтри. Светкавицата има сензори и отчита какъв филтър е поставен и по този начин може да информира камерата за възможна промяна на белия баланс в случаите в които тя ще свети.
Общият дизайн не се е променил много. Системата за заключване е добре позната както и защита от проникване на вода около контактите на светкавицата и камерата. Споменах новото меню и съответно това е довело до промяната на някои бутони, както и до появяването на отделен такъв контролираш безкабелното управление.
Като новости следват още: АФ асистент лампата покрива вече от 1 до 61 АФ зони. 18 потребителски функции и 7 персонални. Звуков сигнал, държач за цветни филтри, опция за заключване на бутоните. Една много приятна екстра: в режим “управляваща” дисплея свети в зелено, а в режим “подчинена” свети в оранжево. Така лесно може да се определи, като подреждаме система за осветление дали всички светкавици са в правилния работен режим.
Работни режими. Няма да се спирам подробно на тях, защото са добре известни, но ще ги спомена с по няколко думи.
ETTL II – може би най-използваният режим. Може да зададете два начина за мерене на светлината от светкавицата или от менюто във фотокамерата. При някои модели камера може да се използва и заедно с високоскоростен синхрон, като трябва да отчетете, че спада работната дистанция.
Бях на едно 3 дневно събитие в качеството си на репортер, там снимах активно с Canon 600EX-RT на ETTL II режим в една зала с черни стени и набразден тъмен таван. Използвах мини софтбокс който работи когато главата е под ъгъл и почти нямах кадър който автоматиката да не се бе справила. Е да имаше моменти в които като си в черна зала и снимаш някой в черна риза лицето му да светне като пълнолуние, но няма електроника която да отчете тези извънредно обстоятелства.
Ръчен режим – името говори само за себе си. Изключва всякаква автоматика а вие може да задавате мощността от пълна 1/1 до 1/128 част, през 1/3 стъпка.
Мулти – известен и като стробо режим. Избора на честоти варира между 500 и 1 Hz (по-голям сравнено с предишният модел). Ако сте новак и искате да експериментирате, прочетете в упътването как се определян времето за експозиция според броя на светванията.
И за десерт А режима. Canon са си го кръстили по друг начин, но за старите кучета, които снимаме от вече 30 години си го знаем като “автоматичен А “ режим. Подобен е на TTL меренето, но тук светкавицата с помощта на сензор определя точната експозиция. Има го в две версии: автоматичен и ръчен. При автоматичният просто го избирате, слагате на P режим камерата и снимате. Ръчният изисква да сте на А режим да зададете диафрагма на светкавицата и същата на камерата и ще имате от тук насетне автоматично определяне на експозицията (както си бе при старите класически светкавици). Благодарение на този режим може да използвате Canon 600EX-RT и на други марки различни от Canon.
Малко съм разочарован от работата на А режима. Направих серия снимки и повечето ми излизаха недоекспонирани с 1 диафрагма. Направих сравнение с една антична светкавица която има само А режим и честно казано антиката се справи по-добре с експозицията при сходни условия. Решението е много лесно: слагам +1 корекция на светкавицата и нещата си идват на мястото. То…. кой ли вече използва А режим?!?!
Батерии и разход на батерии. Някъде долу в таблицата са отчетени някакви заводски стойности. Ще споделя свое впечатление за издръжливост в реално използване. По-горе при ETTL режима споменах, че снимах в една мрачна зала и направих над 500 кадъра преди да сменя батериите (Ansmann 2850 mA), а тях ги смених по-скоро от предпазливост да не остана без заряд за някой важен момент. Canon 600EX-RT зарежда буквално за секунда и една идея с пресни батерии и държи така поне 300 светвания, преди да започне да бави. Акумулаторните батерии се справят по-бързо със зареждането, а и са много по-екологични и удобни за джоба сравнено с алкалните. За любителите на серийно снимане има опция за включване на външен батериен пакет, бил той оригинален или пък на трети производител.
Може би това са по-важните възможности на Canon 600EX-RT. Цената и е малко висока, но това се компенсира от вграденото радио управление и ви освобождава от нуждата да закупувате допълнителни устройства. Тази функционалност със сигурност ще заинтригува стробистите или сватбените фотографи. Да не забравям и всички притежатели на модели камери с 61 АФ точки които Canon 600EX-RT покрива без проблем.
Тип на светкавицата | Монтираща се на камерата E-TTL II/E-TTL/TTL автоматична светкавица |
Съвместими камери | Canon EOS |
Водещо число | Около 60 при 200mm положение на рефлектора, ISO 100 |
Покритие на кадъра | 20 – 200mm (14mm с вграденият разсейвател) |
Въртене на главата | 90° нагоре, 7° на долу, 180° ляво/дясно |
Време за светене | Нормално: 1.8 ms или по-малко Quick Flash: 2.3 ms или по-малко |
Информация за цветна температура | Изпраща се до камерата по време на светването на светкавицата |
Цветни филтри | Могат да се използват |
Работни режими | E-TTL II/E-TTL/TTL автоматично, автоматично/ръчно като външна светкавица, ръчно, стробоскоп, високоскоростен синхрон |
Работен диапазон | Нормално: 0.5 – 30 m Бърза светкавица мин.: 0.5 – 12 m Бърза светкавица макс.: 0.5 – 21 m Високоскоростен синхрон: 0.5 – 15 m |
Компенсация на експозицията | +/- 3 EV през 1/3 или 1/2 стъпки |
Високоскоростен синхрон | Да |
Ръчен режим | от 1/128 до 1/1 мощност (през 1/3 стъпки) |
Стробоскоп | 1 – 500 Hz |
Потвърждаване на експозицията | С лампа на гърба на светкавицата |
Пилотно осветление | Активира се с бутона за „ДОФ“ |
Време за презареждане | Нормално: около 0.1 – 5.5 sec. Бърза светкавица: около 0.1 – 3.3 sec. |
Индикация за готовност | Червена лампа: нормална Зелена лампа: Бърза светкавица |
Съвместима АФ система | 1 – 61 АФ точки (при 28mm или по-дълго фокусно разстояние) |
Ефективност на АФ лампата | Център: 0.6 – 10 m Периферия: 0.6 – 5 m |
Радиопредавател честота | 2405 – 2475 MHz |
Модулираща система | Първична: OQPSK Вторична: DS-SS |
Радио настройки | Управляваща/управлявана |
Радио канали | Автоматично, 1 – 15 |
Идентификационен радио код | 0000 – 9999 |
Радио управление | До 5 групи (A / B / C / D / E), 15 устройства |
Обхват на радиото | Около 30 m |
Метод за оптична връзка | Светлинен импулс |
Оптични настройки | Управляваща/управлявана |
Оптични канали | 1 – 4 |
Оптично управление | До 3 групи (A / B / C) |
Оптичен обхват на работа | На закрито: 0.7 – 15 m На открито: 0.7 – 10 m при директна видимост |
Потребителски настройки | 18 |
Персонални настройки | 7 |
Захранване | 4x AA / LR6 алкални, Ni-MH, или литиеви батерии |
Живот на батериите | Около 100 – 700 импулса (с алкални батерии) |
Възможност за работа с радио | Около 9 часа |
Съхраняване на енергия | Самоизключване след 90 секунди (60 минути като управлявана, 5 минути при радио управление) |
Външно захранване | Опционално: CP-E4 батериен пакет |
Размери | 8.0 x 14.3 x 12.5 cm |
Тегло | 425 g |