Знаете вече, че съм заклет техно маниак. Затова смятам, че имам едно от най-приятните хобита на света – да изпробвам непрекъснато някакви техно джаджи от света на фото техниката.
CamRanger, любезно изкрънкан за няколко седмици от Photosynthesis, ми помогна хем да свърша няколко належащи поръчки, хем да го тествам и преценя дали има място сред джаджите в шкафа с фото техника.
CamRanger е джаджа с наистина много възможности. Признавам не успях да тествам абсолютно всичко. Да, разгледах и пипнах почти всичко за проба, но предимно се възползвах да го натоваря като работа за една… ъъъ абе за едно снимане.
Спретнал съм едно леко… добре де, едно не много късо видео, където с пет думи набързо споделям що за техно джаджа е CamRanger и има ли той почва у нас.
Вземете нещо течно да имате под ръка за компания и ще се видим след… като свърши видеото.
Накратко да припомня основни акценти:
- Безкабелна Wi Fi връзка с разстояние до 50 метра (или до 100, но с известно забавяне на сигнала) валидно по права линия и без наличие на активно радио замърсяване. Аз го пробвах до 20 метра в бизнес сграда и нямах проблем.
- Лайввю в реално време с минимално забавяне и директно управление за почти всички модели на Canon и Nikon създадени през последните7-8 години, като при Canon гамата от използваеми камери е по-голяма.
- Управление от смартфон, таблет, лаптоп или десктоп компютър – приложения за iOS, Mac OS, Android и Windows.
- Пълно управление на снимачни режими, ISO, бял баланс и файлов формат.
- Тъч фокус – скоростта на фокусиране зависи от възможностите на камерата.
- Фина настройка на фокус и събиране на поредица от кадри със стъпков фокус – за по-голяма дълбочина на рязкост.
- Таймлапс (цайтрафер) или покадрово заснемане през интервал – добре е да предвидите захранване на камерата и приемащото устройство.
- Издръжлива батерия.
- HDR снимане с избор на стъпки и брой кадри.
- Управление на няколко камери със закачен на тях CamRanger
- Разглеждане на заснети снимки и споделянето им в социалките, FTP, облаци (стига да не са гръмотевични) и още и още.
- Споделяне на заснетите снимки в момента на снимане към клиенти свързани в мрежата, която CamRanger може да създаде.
- Ужасно много настройки, които понякога се чудиш за какво са ти толкова много, но колкото повече, толкова повече.
Про джаджа.
CamRanger е доста по-скъп от един 3 метров USB кабел (горе долу това е максимумът за стандартен кабел и то с усилвател). Факт, няма защо да го крия, но ограничението да си вързан в кабел и с риска някой (виждал съм не еднократно) да се спъне в него… Превръщането на всяка камера в такава с тъч фокус – безценно, особено когато си свикнал да снимаш камери от любителски клас които имат тази екстра а про камери я нямат.
CamRanger не дублира Wi Fi свързването на новите модели фото камери. Това е устройството, което позволява наистина професионално управление през много по-стабилно Wi Fi.