Преди седмица ви запознах с новата серия Tortoise на Benro и по-конкретно с модел насочен към видео операторите. Докато разцъквах един модел насочен към фотографите някак си в мен изплува идеята да си направя нещо като хибридна система.
Да използвам една основа и да имам две различни глави – видео и фото, които да поставям в зависимост какво ще снимам. Да, всеки видео статив може да се използва и за фото такъв, макар и с компромиса да нямаме опция за вертикално позициониране на фотокамерата.
От друга страна фото стативите не става за видео определено, стъпвайки в личен опит. Липсата на специфично флуидно съпротивление във фото главите ги прави непригодни за добри движения с видео камера.
Тъй като това е последната ни среща за тази странна година и някак си се опитвам да си създам добро празнично настроение, днес ще бъда кратък в опита си да се похваля с какъв статив оборудвах Photo Cafe за последващите години.
Отивам да забъркам едно лате с много канела, а вие се запознайте (ако не сте вече) със статията от миналата седмица, където съм описал основите характеристики на Benro Tortoise основите и акцента върху видео модела.
И така. Tortoise основите нямат колона, което за някои потребители е сериозен недостатък, за други в това число и моя милост не е драма. Благодарение на тази липса основата може да ляга много ниско до земята и при нужда от кадри с нисък ракурс (а аз често снимам така) няма нужда от гимнастиките с обърнатата колона.
Освен това самия статив е малко по-втален в събран вид. В зависимост от това какво ще закачате трябва да си изберете и типа основа (като товароносимост)
2 ра серия за мен винаги са били достатъчни, затова и ревюто миналата седмица бе за 2 ра серия видео статив (основа плюс глава).
Разглеждайки тези дни един фото статив от серията Benro Tortoise TTOR24CGX30 си казах така и така няма колона, защо да не сложа главата от фото статива на видео статива.
Разликата между основата за фото и основата за видео е, че тази за видео има гнездо с полусфера (половин ябълка), или може още да я срещнете като “кугел”. Благодарение на тази полусфера се нивелира видео главата, защото е много важно когато оператора панорамира наляво-надясно с камерата да няма падане, или качване на хоризонта.
Фото основата е с плоска плоча, защото фото главата лесно може да се нивелира сама по себе си. Да, може да закачите на фото основа видео глава, но губите системата за нивелация. Обратното на видео основа да качите фото глава може да ви даде предимство. Да речем, ако сте с класическа трипозиционна глава била тя механизирана или опростена, ябълковидни глави от всякакъв тип без най-новото поколение от серията VX и GX на Benro, та закачайки фото глава подобно на видео глава може лесно да нивелирате и да снимате леки панорами.
Цялото писане до сега бе само да покажа от къде ми хрумна идеята да заменя досегашните си фото и видео статив с един нов модел видео статив комплект с глава и в добавка допълнителна фото глава.
Видео стативът е ясен – Benro Tortoise TTOR24CLVS4PRO, а за фото глава се спрях на новата Benro GX25 Low Profile. Главата е от най-новата серия на Benro, заедно с модела VX, но е ниско профилна, което и позволява по-голяма товароносимост и съответно и компактност.
От най-висок клас е и съответно ще си “тича” най-добре с Tortoise основите. Новост при двете серии е опцията да има панорамно въртене както на самата глава (както всичко класически глави до сега), но и на държача на плочката.
По този начин камерата, поставена върху главата може да бъде много прецизно нивелирана от ябълката на самата глава и така да се правят добри панорамни снимки.
Очаквам веднага коментар ”Ок… защо ти е тогава да си вземаш видео основа с ябълка, след като самата глава има опция за добро нивелиране?”
Така е, затова по-горе написах, че по-старите глави ще се чувстват подобрени, когато бъдат поставени на видео основа с полусфера.
Освен това аз съм традиционалист и предпочитам, ако ще въртя панорама да си е от основата на главата вместо да рискува с макар и минимална хлабина около основата за стягане на плочката, а и новата глава се връзва много добре дизайнерски и цветово с визията на Benro Tortoise.
GX главите за сега имат 3 версии: 25, 30 и 35 в зависимост от товароносимостта им съответно 25 кг, 30 кг и 35 кг, като тук говорим за статично натоварване.
Динамичното натоварване означава да наклоним напред-назад или настрани поставената камера с обектив и тогава се променя усещането за тегло. Например камера с един дълъг обектив в хоризонтално положение може да оказва едно натоварване, но наклоним ли я може да се увеличи натоварването.
Смятам, че за да се подсигурим не трябва да натоварваме главата с повече от 50% от изписаната товароносимост, да не говорим, че трябва да съобразим и основите, на които се поставя, а те носят далеч по-малко товар от този клас глави.
Макар основа 2 на Tortoise да е предназначена за GX30 глава (гледайки производителя, че предлага такъв комплект), за себе си прецених, че GX25 ми е напълно достатъчна.
За да тествам закачих служебния Canon 1Dx + 24-70/2.8 и светкавица серия 600 и ги развъртях насам-натам. Общо взето това е най-тежката конфигурация, с която снимам с оглед как преминах на безогледалки, а щом тук нямах грижи то…
Ще направя по-подобен обзор на GX главите, когато спретна ревюто за фото комплекта Tortoise с фото глава.
Защо реших да намаля количеството стативи, с които разполагам?
- Не снимам едновременно фото и видео, за да ми трябват два статива.
- Реших, че е време да обновя малко стативпарка с нов модел, който ми допада освен като качества, но и като визия.
- Повишавам здравината, преминавайки от алуминиеви стативи към карбонов такъв.
- Оборудвам се с двете най-нови глави на Benro, а именно S4Pro за видео и GX25 за фото.
- В един луксозен калъф нося статив за видео или фото заснемане според случая.
- В калъфа има място за фото главата, но не и специално направено за нея. Аз просто я прибрах в един мек калъф (може да използвате калъф за обектив) и се събира без проблем.
С оглед колко години използвах предишните си стативи, то инвестицията си заслужаваше, а и все пак са празници.
Benro Tortoise TTOR24CLVS4PRO, с допълнителна фото глава Benro GX25 Low Profile – идея за една интересна комбинация за съвременния блогър/влогър или създател на мултимедийно съдържание.
Разбира се, може да комбинирате и по-здравата система серия 3 и с допълнителна по-здрава фото глава.