Tablepod Flex на Benro е настолен карбонов мини статив с допълнителни огъващи се крака, но съчетал в себе си много функции и Arca-Swiss съвместимост. Както се казва “крадвам” си първото изречение от официалният БГ сайт на Benro, съгласявайки се изцяло с тази теза.
Имах възможността да го изпробвам… не… като нетърпеливо чакал вече няколко месеца, имах възможността да съм първият който се е сдобил с таз джаджа. В предходни срещи съм споменавал за този мъник и наистина си заслужаваше чакането с оглед възможностите които предлага.
Така наречените “тейбълтоп” стативи, или стативи, които обикновено се поставят на маса са малки и компактни и едно време бяха по-скоро спасяващ аксесоар за случаите с общи снимки на родата, в които трябва да присъства и фотографа. Сега те са често използвани от влогъри, просто защото са достатъчно компактни да се носят винаги в чантата, да се държат в ръка или поставени на маса.
Разполагам с различни стативи, просто защото искам да имам за всяка ситуация точният такъв като например: голям студиен, преносим видео статив, супер лек, но пълно размерен фотографски и ето, че открих и точния за мен компактен супер преносим статив.
След излагане на тезата, време е и за доказателствата.
Дизайн
Tablepod Flex е карбонов мини статив с познат вече дизайн от модела Tablepod. За мен като естет има много красив дизайн и модерна титанова окраска, която се допълва идеално с карбоновата оплетка на краката.
Идентична ябълковидна глава с Arca-Swis система за закрепване на плочки. Идентична основа, на която седи главата, както и карбонови крака с няколко степени на разкрачване.
Точно при краката идва разликата. При Tablepod Flex краката са може би с около 50% по-дълги и освен това всеки крак крие в себе си така нареченото “Флекс” или гъвкаво рамо, познато ни от модела KoalaPod на Benro.
Достатъчно е да развиете капачката на крака и да измъкнете рамото отвътре. Какво може да се прави след това… по-надолу, когато стигна до функционалността.
Основата, която държи краката и главата е оборудвана с 3 гнезда ¼ инч резба, които гнезда са предназначени по-скоро за завинтване на гъвкавите рамена, отколкото на по-тежките “магични рамена” да речем.
Карбоновите крака не се разгъват допълнително и както казах може да серазкрачват на три степени, като това позволява да легне почти до нивото на масата (земята)
Tablepod Flex функционалност
Моделът Tablepod, както споменах в ревюто е много висок клас тейбъл топ статив, но признавам бях свикнал с появилите се гъвкави стативи, които можеха да се увиват тук там и да ми дават повече възможности за закрепване на камерата, когато съм на път и ме мързи да нося пълноразмерен статив.
KoalaPod от друга страна е по-нисък клас с по-малка глава и по-скоро за смартфони.
Tablepod Flex е точното съчетание от Tablepod и KoalaPod, позволявайки много динамично използване за съвременния фотограф, или влогър.
Както се казва една снимка на моменти разказва повече от 1000 думи, а мен нещо ми е едно мързеливо покрай “сиромашкото” лято, което ни зарадва тези дни. Може да хвърлите едно око на галерията, но все пак ще споделя и практически опит.
Когато използвате гъвкавите рамена, дали като рамена, основни или допълнителни крака, работете по-спокойно, затягайте ги до край на основата, или карбоновите крака, увивайте там, където сте решили без поставена фотокамера, уверете се, че всичко е стабилно и тогава поставете камерата.
Да, раменете са много гъвкави, солидно изработени са, а гумираното покритие е с добро сцепление. Цялата тази комбинация предразполага към здрав захват, но все пак не пренебрегвайте и доброто разпределение на захвата. Кога каква комбинация да се използва решава потребителя.
Освен за крака или удължения, гъвкавите рамена могат да се завинтят за основата на статива и в последствие на тях да се закачат микрофон и малък лед панел например, а карбоновите крака да са свити и да се използват като ръкохватка, както често практикуват влогърите.
Карбоновите крака могат да се съединяват едно с друго и да получите така наречената “селфигега”, да се издигнете над другите в случай, че ви трябва висока гледна точка, а ако ви потрябва може да се направи мини монопод за 360 градусова камера Theta да речем, който монопод с помощта на гъвкавите крачета да увием на някой парапет на мост.
Относно увиването
Поддържайте рамената с чиста повърхност, за да има добро сцепление. Прашните, или мръсни рамена нямат такова. Мястото, на което ще увивате също е добре да е максимално често, за предпочитане метал, защото гуменото покритие добре се захваща за него.
Когато мислите да увиете с помощта на гумените рамена своя Tablepod Flex някъде, то винаги го правете без поставена камера, или смартфон. Действайте умно и създавайте максимално опорни точки. Старайте се да са плътни и стегнати и ако може използвайте допълнителните скоби за фиксиране или задържане на рамената. Проверявайте дали наистина всичко е здраво закрепено, и едва тогава слагайте камерата.
Tablepod Flex не ми е първият статив с възможност за използване на гъвкаво захващане и съм се научил с годините да не бързам, за да няма после нещастни емотикони.
Колко може да носи
Всичко зависи по какъв начин сте позиционирали своя Tablepod Flex. Във вариант с карбонови крака и камера поставена върху главата, без да е наклонена много в някоя посока, би носил без проблем дори и два килограма, защо не и повече (да речем 3), ако краката са разкрачени на по-голяма степен. На снимките виждате Canon EOS R5 със закачен на него RF 35 f/1.8 Macro обектив, които тежат около килограм. Стативът ги издържа без проблем, дори и в екстремно закачане на страни с гъвкави крака, или пък като монопод също увит около тръба.
По принцип е създаден за леки до среден размер безогледални фотокамери с компактни обективи, разбира се и за смартфони, благодарение на скобата държач, с която идва комплекта.
Защо Tablepod Flex
Интересен хибрид е, достатъчно лек и компактен, за да седи в страничния джоб на раницата ми, или в чантата, без да усещам присъствието му. Може да ме спаси в моменти, в които искам дълга експозиция, а големия фото статив почива у дома, или в хотелската стая. Удобен е като помощен статив, увит около крак на основния, за моментите, в които снимам с две камери едно и също, но с различно приближение на вариото.
Един недостатък, с който трябва да се свикне. Гъвкавите рамена влизат доста точно в тръбите на краката. Когато са нови… ок, но като ги огънете тук там вече не влизат толкова лесно. Трябва да си поиграете докато ги изправите и то да ги изправите добре, защото не е желателно да ги натъпчете, защото трудно ще ги извадите. Най-лесно става да ги “разточите” на маса или друга равна основа. Ако нямате за момента, то пуснете ги в чантата, а когото се приберете направете тази операция.
Друго нещо което забелязах е възможен проблем с тапичките, които се завинтват в края на карбоновите крака. Основата на тапите е алуминий покрит с гума, също така карбоновите крака завършват с алуминиев пръстен на който се завинтват въпросните тапи. Тъй като статива е доста миниатюрен, то и някои резби са доста… хм фини. Знаете, че алуминиевите резби има навикат да се “само зацепва” когато се престегнат, затова внимавайте да не пренатегнете тапите.
Върти ми се една идея да пробвам да поставя малко графитна смазка на резбата на крачетата, но преди приключване на броя, както се казва, не бях намери, затова може би по-нататък ще споделя опит.
Понякога разширената функционалност води до малки неудобства.
Tablepod Flex идва в удобен за носене калъф, а в комплекта може да намерите още допълнителни аксесоари за повишаване здравината при увиване, както и тапички за гъвкавите рамена.
И за финал както каза шефа на кафето “сега вече няма как да се оправдаваш, че не си носиш статив”.