Миналата доста “сложна” година от Benro представиха три нови серии стативи, насочени към пътуващи фотографи и видеографи. Преди месец ви запознахме със серията Tortoise, а днес ще си поговорим за Rhino.
Новата серия Benro Rhino включва четири прецизно проектирани модела, изпълнени с обмислени детайли и специализиран дизайн. Гамата предлага нещо за всеки фотограф, независимо дали пътува и снима на сложен, неравен терен или работи в студио.
Benro Rhino са класически тревъл стативи. Да, те не са нещо радикално ново. Почти идентични с добре познатите ни тревъл серии на Benro, запазвайки всички добри техни черти като обръщане на краката на 180 градуса с цел намаляване на размера при пренасяне.
Какви са новостите тогава?
Нов дизайн? Няма как да има радикално нов дизайн при стативите, след като е намерена златната среда. Все пак и трите серии са с леки оптически промени, които лично мен ме радват много.
Стативите не са вече чисто черни, а по-скоро в тъмносивата гама. Конзолата и главата с в цвят наподобяващ титан, а карбоновата оплетка е в прошарено сиво-черен цвят, който добре се вписва с общия външен вид.
Променени са цветовете на заключващите бутони, както и е акцентирано на новото лого. Накратко стативите са решение в монохромен спектър.
А иначе…
Общо намаляване на теглото, без да се намалява товароносимостта и производителността на статива.
Нов дизайн на карбоновата оплетка, от която са направени краката на статива. Това както казах носи по-малко тегло и запазва товароносимостта.
Нов дизайн на свързващата конзола, направена от авиационен алуминий и с гнезда на резба 3/8 за закрепване на допълнителни аксесоари като подвижни рамена например.
Подобрен заключващ механизъм на краката към конзолата и автоматично задържане на спусъка при избор на подходящ ъгъл.
Нови заключващи механизми на секциите. Знаете Benro залагат предимно на заключване тип “цанги” или врътки както им казваме. Имаме нов дизайн с по-добро оребрение и по-голям размер за по-надеждно затягане на отделните секции.
Винаги съм предпочитал този тип заключване спрямо това с щипки, макар някой да твърдят, че щипките са по-удобни за работа, то цангите хем стягат добре, хем предотвратяват проникването на мръсотия между секциите. Не на последно място, статива изглежда по-добре.
Обърнато е внимание дори и на гумените крачета с които завършват последните секции. Те са с подобрен дизайн за по-добър контакт при различни ъгли. Нека незабравяме, че Benro Rhino е статив чиито крака могат да се въртят на 180 градуса, което му позволява да бъде позициониран на… хм нека да го нарека сложни места, но за това след малко.
Гумените крачета могат да се отвиват и на тяхно място да се поставят метални шпайкове за случаите в които терена го изисква.
Benro Rhino
Предполагам стана ясно, че Benro Rhino серията разполага само с карбонови версии. Това е професионална серия насочена изцяло към професионални фотографи, които пътуват и всеки грам е от значение.
Серията разполага с 4 основи и най-често се комбинира с новата VX ябълковидна глава на Benro.
В сгънато състояние размерът варира между 52 сантиметра за най-малката основа, до 65 сантиметра за най-голямата, а в разгънато състояние от около метър до метър и половина, разбира се с прибрана колона.
Знаете отношението ми относно използването на колона, че не го препоръчвам, защото се получава монопод върху трипод – тоест нямаме същата стабилност, както когато камерата е максимално близо до конзолата захващаща краката.
Все пак… Benro Rhino имат колона за разлика от серията Benro Tortoise. Тази колона може да ви даде около 30 до 40 сантиметра още височина (в зависимост от модела) за екстрени случаи.
Бих ви посъветвал, ако прибегнете до използването на колона, то гледайте да няма вятър и използвайте дистанционно за камерата, или поне самоснимачка, за да намалите до минимум докосването до камерата, от там и стабилността.
Теглото. От 1.24 до 2.06 килограма заедно с монтираната глава (уточнявам, че става въпрос за предлаганите от Benro глави VX ябълковидни глави). Товароносимост от 10 до 22 килограма според основата.
За новите ябълковидни глави ще има отделно ревю. Benro Rhino както казах идва с VX глави и според основата се избира необходимата по товароносимост. Benro VX 20 за по-леките основи и Benro VX 25 и VX30 за по-товароносимите основи.
Споменах, че има 4 основи в серията: Benro Rhino 05C; Benro Rhino 14C; Benro Rhino 24C и Benro Rhino 34C. По-голям номер, по-товароносима основа.
Ще вметна една-две думи конкретно за Benro Rhino 05C, защото с мъничко се различава от останалите три основи.
Има разлика в колоната. Тук тя е на две части и достига до 40 сантиметра, за разлика от другите основи, при които е едностепенна и е около 30 сантиметра.
Интересното е, че колоната, когато се обърне, за да се позиционира камерата между краката на статива с цел ниска гледна точка, може да слезе под нивото на краката. Както се шегувахме с един колега, може да правите панорамни снимки в танк, спускайки колоната през люка му. Е не е толкова дълга, но все пак интересна идея.
Повече технически подробности може да видите на официалният за България сайт на Benro
Използване на Benro Rhino
Серията продължава традициите на преносимите стативи, осигурявайки леко тегло и обем. Няма да намерите разлика, ако до сега сте използвали някои от по-старите модели, освен както казах подобрена функционалност, здравина и допълнителна екстра като гнезда на резба.
При цялата серия съществува опцията един от краката да се свали от централната конзола и да се превърне в монопод.
Може да обръщате централната колона, ако искате да снимате от ниска гледна точка. Обръщането се налага, защото поне за сега в комплекта не идва къса колона, която да позволи снимане при максимално ниско положение на статива. Тъй като преди се е предлагала такава колона, очаквам и за тази серия да се появи, ако не… обръщате колоната.
Да добавя още нещичко за колоната. Може да ви направи впечатление, че има известно съпротивление, когато се опитате да я сгънете. Това е нормално защото има система против рязко пропадане на колоната, както и омекотителен гумен пръстен предпазващ от силно сътресение камерата.
Разчупете съзнанието си за всеки крак на статива стъпил на земята. Все пак разполагате с 3 ъгъла на крак и може да го сложите дали на стълбище, дали опрян в различни камъни в планината. Не случайно има подобрени гумени накрайници.
С помощта на новите VX глави може да направите лека панорама, без да се притеснявате от изкривяване на хоризонта, казвам лека, защото за истинските панорами си трябва специална глава, а какво имам предвид под лека, ще разберете в ревюто за новите глави, което предстои.
И накрая. Всеки Benro Rhino статив идва с чанта достатъчно здрава и лека, за да си носите статива винаги в нея, все пак, колкото по-добре се грижите за вашия статив, толкова повече време ще ви служи, аз имам статив Benro на вече 14 години и не е мръднал.