Benro AERO е серия от 3 статива насочени изцяло към видеографи, които пътувайки искат да имат доста по-лек статив от, с който снимат традиционно. В зависимост от теглото на камерата те могат да избират измежду моделите: BENRO AERO 2 A1883FS2C; BENRO AERO 4 A2883FS4; BENRO AERO 7 A3883TS7
За тези, които не са запознати с разчитането на моделите набързо ще обясня: А – означава, че стативът е алуминиев; първата цифра показва към кой клас товароносимост спада – малка цифра – леко тегло и носи по леки камери, останалите цифри не ни интересуват много, следва буква F, което означава, че заключването е с щипки, или буква Т, което означава цанги (врътки за по-лесно).
AERO стативите са комплекти от основа и глава и това показват последната комбинация от буква и цифра – тип на главата – S – видео; цифрата е размер – колкото по-голяма цифра, толкова по товароносима.
Във Photo Cafe разполагаме с AERO 2 и AERO 4 модел като вторият се появи в момента, в който започвахме да правим по сериозен стрийминг от събития на наши партньори, а първият, когато започнахме да стриймваме от студиото.
Изборът да са леки и преносими стативи е фактът, че използваме малки безогледалки от типа на Canon EOS M100 или малко по-тежката – Canon EOS R. освен това идеята е цялото студио да е лесно преносимо и да излъчва от мястото на събитието за някои традиционни фотографски форуми, на които често сме официална медия.
Накратко Benro AERO е създадена за снимащите видео по подобие на Benro Travel Angle серията, насочена към фотографите.
Генерално общото са обръщащите се на 180 градуса крака и по този начин статива добива по-компактен вид, сравнено с традиционните основи, особено полезно, когато се налага пътуване със самолет и трябва да “набутаме” статива в куфара.
Ще пусна линкове към официалната страница на Benro България, където може да видите и други актуални модели, а вместо това ще споделя с какво моделите се различават.
Benro AERO 2 A1883FS2C
Най-лекият модел от серията – около 2 килограма с главата. Краката му са изградени от четири секции, като заключването е с щипки. Има централна колона, която позволява с още малко да се увеличи височината му, макар да не препоръчвам това действие (по-надолу ще изкажа допълнително мнение).
Максималната му височина с прибрана колона е около 135 сантиметра и това е заедно с главата. На първо четене може да ви се стори ниско но не е. Аз съм около 180 сантиметра висок и с поставена Canon EOS M100 камера мога спокойно да снимам. Камерата идва малко под брадичката ми и не се налага да се навеждам за да гледам дисплея (а и аз вече съм малко далекоглед).
За някой по-нисък оператор например някоя дама, този статив е и дойде много добре с оглед, че дисплеят може да е по-близо до очите и и все пак да може да хвърля поглед над камерата, за да се ориентира.
Краката могат да се разтварят на 3 степени в случаите, в които се търси по-ниска гледна точка. Както и да се завъртат на 180 градуса, когато се прибира статива. Завършват с гумени тапи в които са скрити остри шпайкове, показващи се когато навиете тапите надясно.
Гумените тапи са малко твърди, затова внимавайте, когато сте на… ламиниран паркет, защото имат навика леко да се хлъзгат, ако решите да правите по-агресивни движения със статива.
Колоната има опция да се обръща надолу между краката на статива и така да се снима от още по-ниска гледна точка, макар честно казано това фото може и да става, но за видео… по-скоро не.
При всички стативи от AERO серията в колоната имам интегрирана мини ябълкова система за добро нивелиране на главата като отклонението, което може да се коригира е доста голямо, тоест поема доста неравна повърхност, без да има нужда от прецизно нагласяне на краката. Разбира се има и точков нивелир, по който да се ориентирате.
Главата към този комплект е модел S2 – може би най-малката от Benro видео главите, с които съм работил. Може да се движи по хоризонтала (панорама) и да се накланя напред – назад в определени граници като и в двете посоки има флуидно съпротивление за по-плавна работа. Това съпротивление не може да се регулира – както се казва само на заводска настройка ще карате.
Към главата има задължителната дръжка (ние старите кучета му казваме швенк) с която да насочвате камерата, когато снимате. При тази глава дръжката може да се поставя само от дясната и страна и има възможност да се регулира за по-голямо удобство.
Плочката за закрепване е специфична с указана посока на закачане към главата и се законтря след като влезе в гнездото си. Необходимо е да се натисне синия бутон около гнездото за да се отключи, а се затяга да не мърда посредством болт.
Един съвет: болта на дръжката, а панорамата и болта за стягане се използват често. Добре е да им сложите малко грес, за да се движат винаги леко и да удължите живота им.
Като за десерт цялата Benro AERO серия освен като трипод (статив) може да се използва и като монопод. За целта е необходимо да развиете крака белязан с малка сина лента и да завинтите върху него колоната (след като сте я свалили от статива разбира се).
Да комбинацията не е много сгъваема както при стандартен монопод, но пък си е екстра която си заслужава. Аз се възползвах от нея преди две години на Photokina 2018, където по-често снимах от монопод, отколкото на статив.
Максималната височина е около 165 сантиметра, което позиционира камерата на нивото на очите ми (дори малко над тях) и е особено удобно при пресконференции, когато може да се вдигне монопода над всички.
Benro AERO 2 A1883FS2C е лек статив и понякога не е лоша идея да закачате някоя 1-2 килограмова тежест на куката на колоната, ако ще снимате продължително време с доста движения на камерата. Аз например си закачам поизпразнената чанта, която сама по себе си тежи кило-две.
Друг вариант е с лявата ръка да натиснете събирателната основа на краката, а с дясната ръка да движите главата (но това като сте на много гладка повърхност).
Може да носи камери до 2.5 килограма, тоест малки видео камери или среден клас DSLR, или безогледалка с не много тежък и дълъг обектив. Аз съм закачал на него Nikon Z6 с 50/1.8S, или Canon EOS R с 35/1.8RF и се е справял чудесно.
Benro AERO 4 A2883FS4
Всичко написано по-горе за Benro AERO 2 A1883FS2C важи с пълна сила и за Benro AERO 4 A2883FS4. Стативите са почти идентични като просто AERO 4 е малко по-масивен и висок и да разбира се с друга глава – S4 което е голямата разлика.
Може да носи до 4 килограма камера, което идва от по-дебелите крака и по-масивната глава S4, при която също имаме флуидно съпротивление, но по-силно (заради по големия товар, който може да носи). Още една разлика – вече има място за поставяне на дръжката от двете страни на главата – удобство за тези, които предпочитат да “швенкират” с лявата ръка, или пък да ползват две дръжки едновременно.
Когато избирах видео статив се спрях на AERO 4 модела, защото ми идваше добре на височина, а и ползвах видео камера с доста накачени по нея приставки.
Benro AERO 7 A3883FS7
Важи повечето от казаното до сега: 3 позиции на разкрач, обръщане на 180 градуса, ябълка за нивелиране, опция за монопод… но и с някои съществени разлики.
Този статив е изцяло за професионална употреба. Макар и да се води преносим то пак си е тежичък – малко под 4 килограма, но тук голямата тежест идва и от главата S7 която е степен по-ниско от най-голямата – S8 предлагана от Benro.
Главата позволява да регулирате степента на флуидно съпротивление както по хоризонтала (синия ринг), така и с накланянето, което позволява лесно да управлявате до 7 килограма тежка видео камера, а защо не фотокамера с някой 600 милиметров обектив (птичарите, често ползват видео стативи вместо фото.
Дръжката към главата освен, че може да се закача от двете и страни, но и самата тя има опция да се разтяга допълнително с цел по-голямо рамо и от там по-лесно управление на голяма камера.
Краката на статива са изработени от по-здрава алуминиева сплав, а начина на заключване е цанги – много по-здраво и предотвратяващо влизане на прах и вода между секциите, когато са добре затегнати. Завършват с гумени тапи от по пластичен материал и от там по-добро сцепление дори и с гладки повърхности.
Не съм го ползвал активно, само съм го пробвал в предишни моменти, когато описвах видео серията на Benro – здрав стабилен и най-вече с приятните опции за настройка на главата нещо, което ми липсва в по-ниските модели.
Колоната
Обещах да кажа няколко думи. Изваждането на колоната води до нестабилност и трептене на камерата – нещо като монопод върху трипод. Особено личи когато активно работите с камерата.
Може би за тези които са идвали в студиото на Photo Cafe, са виждали как понякога статива е с извадена колана. Да! Така е, но зад тези стативи не седят оператори. Камерите са статични и никой не ги насочва или управлява. Затова си позволявам с колоната мързеливо да си коригирам височината плавно в зависимост от гостите, с които съм.
Когато съм зад камерата и я управлявам, то никога не си позволявам да вадя колоната и го препоръчвам и на вас.
Накратко това бе за олекотената преносима серия AERO на Benro насочена към видеографите. Следвайте линковете по-горе за пълни технически спецификации и до нови срещи.