Запалените любители на фотографията сигурно знаят кой е Арнолд Нюман и какво е неговото творчество. Благодарение на фондация „Мусиз“ българската публика ще има възможност да се докосне до неговото изкуство по време на 10-то юбилейно издание на поредицата „Майстори на фотографията“. Изложбата се осъществява с подкрепата на българското представителство на Leica.
Официалното откриване на изложбата e на 6 ноември от 18:30ч. в Софийска Градска Художествена Галерия, на ул. „Ген. Гурко“ 1, която е отворена за посетители до 9 декември 2018г. За по-запалените ценители на творчеството на Нюман, на следващия ден (7 ноември) отново от 18:30ч. ще има лекция на проф. Уилям Юинг.
Екипът на Фото Кафе има удоволствието да е сред официалните медии отразяващи изложбата и ще се радваме да предадем атмосферата от място на събитието.
Арнолд Нюман е американски фотограф (1918 – 2006) познат като един от създателите на съвременната иконография. Признат за един от най-великия портретист на ХХ век, той е заснел всички гениални и влиятелни хора от света на изкуството, политиката и шоубизнеса. Той посвещава 70 години от живот си на фотографията. Запечатва историята на столетието, създавайки новаторски подход в портретирането „фотопортрет в интериор /environmental portraiture“, разбивайки стереотипа на студиото и вадейки модела от него.
Използвайки този принцип той създава иконичните портрет на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, комопозитора Игор Стравински и немския предприемач Алфред Круп, който използвал военнопленници при производството на оръжия за нацистите. Това е единсвения портрет, който той трудно приема да направи. Поръчката е на Newsweek. „За мен Круп е самият дявол“, казва Нюман и го снима точно така.
Нюман рисува от дете насърчаван от семейството си в интерес към изкуствата, учи живопис и графика. През 1938 г. „превключва“ на фотография и бързо осъзнава различните творчески възможности – технически, концептуални, визуални, и идеите, които могат да произтекат от тях. Творбите на Нюман тях разказват собствена история, мини биография, която рисува психологически портрет на този, който е попаднал пред обектива на гениалния фотограф. Изложбата с фотографии на Арнолд Нюман включва ретроспектива на всички гениални и влиятелни хора от света на изкуството, политиката и шоубизнеса през XX век. Той поставя героите си в средата, която подсказва техния мир, дело или характер – Уди
Алън пред ръкопис в леглото си, Стравински край рояла, Шагал пред своя картина, Кенеди пред Белия дом. Нюман е оставил хиляди портрети – на художници, писатели, актьори, музиканти, политици (Мондриан, Миро, Брак, Макс Ернст, Ман Рей, Артър Милър, Юджийн О’Нийл, Лилиън Хелман, Капоти, Джордж Харисън, Франко), 10 американски президенти и хиляди думи, с които изключително съвестно обяснява изкуството си. Единственият портрет, който не успява да направи, е на Айнщайн – ученият умира ден преди срещата.
Интересуват го мотивите, които движат хората, а фотографията е платното, на което той рисува дълбоко вярвайки, че първо трябва да си добър художник. Фотографията е интерпретация, друг поглед, илюзия, изкуство. Истински новатор, той русува с камерата си изображения от естествена светлина и сянка, изопачава цветността в абстрактни черно-бяли картини. Арнолд Нюман старателно изгражда фотографиите си като картините, подрежда пространството с интуицията и пестеливата сръчност на изтънчен художник. Малката глава на Стравински край огромния роял, това е светът на музиката. Начупеният Уорхол или очилата, през които Азимов вижда бъдещето на Вселената. Една ужасно уморена Монро – „най-тъжната жена, която съм срещал на света.“
От мястото на събитието или един бърз репортаж от откриването на изложбата. Чисто стратегически бяхме по-рано, за да можем на спокойствие да се насладим на уникалните фотоси, но дори и рано вече имаше не малко посетители. В часа на откриването бе повече от невъзможно залата, макар и голяма да побере всички дошли.
Оставаме с приятно усещане и с малък албум (който може да се купи на символична цена) и с препоръката задължително да разгледате изложбата!