Продължавам с тестовете на фотоувеличители, тоест с монитори за фотографски цели. Често споменавам, че мониторът е съвременният фотоувеличител и от неговите качества зависи каква снимка ще имаме.
BenQ SW240 е висок клас монитор от серията PhotoVue и както името подсказва е с размер 24.1 инча на екрана, който е в съотношение 16:10 Насочен е към професионални фотографи заради точното си цветопредаване (Delta-E <2) и голям зрителен ъгъл.
Вече съм изпробвал по-големият му събрат BenQ SW2700PT, за който може да прочетете тук и на база проведените тестове с BenQ SW240 ще кажа, че са почти идентични, и разликата е общо взето в размера.
Все пак няма да му се размине само с прочетете другата статия и намалете монитора до 24 инча… има някои дребни неща, в които се разминават.
Тип панел
BenQ SW240 е с IPS тип панел със задно осветяване от бели LED-ве, създаден на базата на AHVA (IPS) технологията от известния производител AU Optronics и подържа 10 битов цвят (8 бита + FRC).
Макар и 10 битов, LUT таблицата на монитора е 14 битова, което донася за още по-точно цветопредаване.
Съкращението AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angles) показва, че панелът има зрителен ъгъл до 178 градуса във всички посоки. Покритието на панела е сатенено матов – предпазва от нежелани отблясъци, но запазва до голяма степен сочността на цветовете видими при гланцовите монитори.
Резолюцията е 1920 х 1200 тъй като съотношенията на страните са 16:10 вместо стандартните 16:9 като по този начин дава допълнителна площ за случаите, в които например работите с електронни таблици или документи.
Дизайн.
Идентичен за цялата серия, но BenQ SW240 печели награда на TIPA за 2019 и изглежда малко по-различно от големия модел. Тук имам е по-ясно изразен безрамков дизайн позволяващ да се работи с два монитора едновременно, както аз харесвам.
Не е с най-тънкия дизайн, но пък тънките дизайни носят след себе си повечко пари… скъпо е да си гъзар. Е за съвременен монитор е нормален като размери това, че има някой сантиметър в повече не разваля хубавият му външен вид.
Постамент
Състои се от два отделни елемента свързващи се само с един болт и изключително лесно се поставя и сваля от монитора.
Позволява да вдигате и сваляте монитора (почти до ниво маса), както и да го завъртате на 90 градуса като тук не се налагат сложните упражнения от 27 инчовите модели (мисля, че причината е, че постамента за 24 и 27 инча е еднакъв). Може да се накланя напред или назад, но в диапазона 5 градуса напред и около 20 градуса назад (удобно когато се калибрира).
Налага се да приложите леко усилие, за да вдигнете, свалите, или завъртите монитора, освен това от самия постамент да го завъртате наляво или надясно.
Управление
Бутоните са големи и са изнесени в долната дясна предна част на монитора. Харесвам такова разположение, защото не се налага да опипвам страничната, или още по-зле задната част на монитора, при нужда да избирам различни профили, или настройки. Когато работите на два или три монитора е още по неприятно.
Портове
DVI-D тип порт – ако имате достатъчно стар компютър с видеокарта, която поддържа този формат. Монитора идва с такъв кабел, като окомплектовка
HDMI порт – освен, че може да го включите към видео карта с HDMI, но може да приема картина от видео или фото камера. Трябва да инвестирате в кабел, като обърнете внимание да е версия 2.0, защото BenQ SW240 е 10 битов и по-стара версия кабел може да не покаже пълните му възможности.
DisplayPort порт (има кабел в комплекта) за включване към компютри с наличен Thunderbolt V2.
USB-3 порт (има и наличен кабел в комплекта) служи за две неща основно – ако искате да направите хардуерна калибровка и да изпратите ICC профила директно в LUT таблицата на BenQ SW240 (освен във видео картата на компютъра), или да захраните два USB порта от лявата страна на монитора, където може да откриете и SD четец, за карти памет.
Вход за слушалки, за да слушате музика докато обработвате снимки, за съжаление вградени колонки не открих.
Заводски спецификации
Размер / Резолюция
|
24.1 Inch 16:10 – 1920 x 1200 – 94 ppi | |
Тип панел
|
IPS бял LED (сатенено матов) | |
Задно осветяване | LED | |
Gamut | > 99% Adobe RGB, 100% sRGB, 100% Rec709 | |
Зрителен ъгъл | 178 на 178 градуса | |
Яркост / Контраст
|
250 Cd/M2 / 1000:1 | |
LUT table
|
10 bits / 14 bits | |
Време за реакция | 5 ms | |
Размери на екрана
|
653 x 567 x 323 mm | |
Широчина на рамката | 20 mm | |
Софтуерна калибрация | Palette Master Element | |
Свъързване | DVI-D + DisplayPort 1.2 + HDMI + Hub USB 3.0 |
Винаги имам разминаване между заводските и измерените при мен стойности. Възможно е заради уредите с които го правим.
Когато отворите кашона с монитора в един джоб ще намерите разпечатка с описание на калибрацията на монитора. Там виждам, че се използва уред на Konica-Minolta, докато аз работя с i1Display PLUS на X-rite.
Калибрация
Този път реших да изпробвам 3 програми за калибриране: DiplayCal, iProfiler и Palette Master Element, който е собственият софтуер на Benq, всички с актуални версии.
Монитора бе вързан към MacBook Pro посредством Thunderbolt кабела, с който дойде компютъра. Като за начало започнах с DisplayCal софтуера, защото от него мога да извлека информация за RGB пространствата, както и повече подробности за Delta-E и равномерността на монитора. При другите софтуери тази любопитна информация, кой знае защо не е налична, или е силно орязана.
Използвани настройки: цветна температура 6500К; 120 кандели, гама 2.2 – тоест стандартните настройки за фотографско калибриране. Максимално прецизно измерване, което отнема около 40 минути и резултатите:
Покритие на sRGB – 95.3%
Покритие на Adobe RGB – 95.3%
Delta-E <2 (1.29)
Контраст – 695:1 (според заводски спецификации е 1000:1)
Яркост – 194 (според заводски спецификации е 250)
Има леко разминаване на RGB кривите (не са в една линия) идентично с модела Benq SW270PT
Максимална яркост около 181 кандели в центъра, тоест постижимите 120 кандели са на около 59% от яркостта на монитора. По подразбиране контрастът е на 50%.
По заводски спецификации BenQ SW240 покрива 99% Adobe RGB и 100% sRGB. Мисля, че отклоненията са минимални и не са от съществено значение, а и трябва да призная, че DisplayCal все още не разпознава по-новия и добър i1Display PLUS, а работи с алгоритъм за i1Display Pro.
Извърших същата операция и с iProfiler – оригиналният софтуер на X-rite. Получих почти идентични резултати за контраст, Delta-E, и лекото разминаване на кривите (може да се види в галерията), като веднага ще отбележа, че цветовете получени с калибрацията с оригиналния софтуер, са почти идентични с цветовете на MacBook Pro (а знаете, те са с монитори от висок клас).
При използване на DisplayCAL получих усещане за по-скоро слабо червеникаво от колкото неутрално изображение, каквото имах с iProfiler. Мисля, че новата PLUS версия, която е оптимизирана да работи с HDR монитори разчита по-добре 10 битовата матрица на BenQ SW240.
От любопитство изпробвах и Palette Master Element, който е още по стиснат на тема резултати за монитора, но все пак има някакви, по които може да се ориентира потребителя. Този софтуер също работи с алгоритъма за i1Display Pro и не се възползва от пълните възможности на PLUS версията.
Какво е интересното при използване на фирмения за монитора софтуер. Той записва калибрацията директно в самия монитор и той може да бъде закачван на различни компютри без нуждата от повторно калибриране. Автоматично наглася нужните стойности на яркост и контраст, така че от вас не се изисква нищо освен поставяне на уреда, който мери върху екрана.
Интересното е, че като превенция опциите за промяна на яркост и контраст са блокирани с цел да не промените зададените параметри. Както казах по-горе нужно е да включите USB кабела който идва в комплекта на монитора, за да се възползвате от тази екстра.
Хубавото е, че калибрацията с Palette Master Element и iProfiler е идентична като цветове.
Добре е да знаете
На монитора има изнесен нарочен бутон, който превключва между 3 профила: Adobe RGB; sRGB и черно-бял режим. Това са заводски профили и първите два се влияят в случаите, когато използвате калибрация към видеокартата на монитора. Налага се ръчно да настройвате яркост и контраст според това, което ви казва програмата и монитора ще има калибрация само към конкретния компютър.
Ако сте използвали софта на Benq то той записва калибрацията на друг профил, който се избира от подменютата на монитора и в момента, в който превключите на заводските профили, то яркостта и контрастът е възможно да се променят.
Затова, ако често превключвате от Adobe RGB на sRGB, то използвайте калибрация и настройка към видеокартата на компютъра.
Delta –E
Говорили сме за Delta-E в друга статия на Photo Cafe и накратко човешкото око не различава разлика в цвета под 1. При BenQ SW240 след тестване с три калибриращи софтуер се появиха резултати показващи около 94% стойности под 1, а максималната измерена стойност като разлика е едва 1.29.
Правейки тестване с iProfiler софтуера, който ползва по-малка матрица (24 цвята) за определяне на Delta-E, за първи път (а аз съм калибрирал може няколко стотин монитора) виждам как всички измерени цветове имат резултати под 1 – обикновено има поне 1-2 квадратчета оцветени в жълто показващи разлика над 1. (снимка в галерията)
Еднородност на дисплея
Разделих монитора на 49 зони и измерих всяка една от тях (може да видите стойностите на снимка в галерията). Адски досадна работа честно казано и макар да го предлагам като услуга в Photo Cafe, до сега никой не се е възползвал, а по този начин може да се разбере в кои части на монитора имаме точно цветопредаване и добра яркост.
BenQ SW240 има много добра еднородност на дисплея като само в някои най-крайни части показва по-малка яркост и по-високи стойности на Delta-E Уточнявам, че калибрирането и меренето на Delta-E се извършва в централната част на монитора, която се смята за най-добра. Хубавото е, че няма зони, оцветени в червено, а по таблицата може да се ориентирате в коя част на монитора може да имате разминаване в цветовете.
Ако бях използвал по-малко зони за мерене щях да получа още по-добри резултати с оглед в колко малко зони има някакви проблеми и то при пълна яркост, а за този монитор работната яркост, както казах е около 59%
Накратко BenQ SW240 има минимално по-добри показатели сравнено с по-големият му събрат Benq SW270PT
За финал
Определено BenQ SW240 е монитор за професионални фотографски цели. Дизайнът му позволява да се работи с два, или три монитора едновременно. Аз лично предпочитам да използвам два 24 инчови монитора вместо един 27 инчов, макар да излиза по-скъпо, но пък площта за гледане е и доста по-голяма.
Около 55 вата е консумираната мощност което го слага в клас А+
Като единствен недостатък, ще отбележа, че за да е по-изгоден като цена сенници не са включени в комплекта (както при 27 инчовата версия) и те трябва да се закупят отделно, ако желаете.
Мястото, от където може да го вземете е нашият партньор Вали Компютърс, а при следващата ни среща ще си поговорим за 24 инчово предложение от Asus.