Наскоро започнахме една поредица за важна част от фотографското оборудване, малко подценявана фотографите, а имено монитора. Споменах, че монитора всъщност е съвременният фотоувеличител с помощта, на който създаваме крайното изображение преди да го пуснем в мрежата или още по-добре да го разпечатаме.
След някоя и друга седмица ще споделя мнение за един 27 инчов монитор от висок клас на марката Asus, но днес ще си поговорим за опцията за преносим монитор пак на същата фирма – ASUS MB16AP
Като за начало това е втора версия на предходният модел ASUS MB16AC, но с радикално ново допълнение – батерия. Да, предходният модел нямаше батерия, което доста го ограничаваше с оглед на това, че ползваше по съвместителство батерията на лаптопа към който е включен и нямаше опцията да се включва към мобилни телефони.
Всъщност пълното име на монитора е: ASUS ZenScreen GO MB16AP, но мисля да се огранича с по-краткото, за да ми остане повечко време за кафе или есенна разходка.
ASUS MB16AP е създаден, за да бъде лесно преносим и в повечето случаи допълнителен монитор към лаптопи 13 или 15 инча, а след като има собствена батерия и към телефони с Android операционна система. Както се казва до приключване на броя не можах да намеря начин да го свържа с iOS било то на iPhone, или iPad, от което съм леко нещастен с оглед на това, че съм 100% Apple потребител…
Бутвам кратки техно характеристики и се връщам след минутка:
Тип на монитора | Широк екран 15.6 in (39.6 cm) 16:9 |
Тип на дисплея | IPS, без трептене |
Реална резолюция | 1920 x 1080 |
Размер на дисплея (H x V) | 344.16 mm x 193.59 mm |
Покритие | Гланц |
Размер на пиксела | 0.179 mm |
Яркост | 220 cd/㎡ |
Контраст | 800:1 |
Режими | 9 режима (sRGB Mode/Scenery Mode/Theater Mode/Standard Mode/Night View Mode/Game Mode/Reading Mode/Darkroom Mode/ECO mode) |
Намалена синя светлина | Да |
HDCP поддръжка | Да |
Авто въртене | Да |
Тегло | 0.85 kg 1.29 kg с калъф |
ASUS MB16AP е 15,6-инчов Full HD IPS монитор с добра точност на цветовете и магнитен смарт капак, който го обхваща отпред и отзад, за да го защити и да бъде негова поставка в работен процес.
Подобно на смарт опаковките на таблетите и тук има опция за събуждане и заспиване на дисплея, както и няколко варианта за различно разполагане на монитора – няколко в изправено положение и вариант за полу легнало.
При желание (с цел да направи монитора по-плосък и удобен за пренасяне) може да се възползвате вместо опаковката да използвате химикалката, идваща в комплекта и дупката, която е разположена в долната дясна част на монитора.
Честно казано малко ми е странна тази идея, а и по писалката първоначално помислих, че ASUS MB16AP има управление с докосване на дисплея, но уви не.
За мен по-добрият и надежден вариант е да използвате постоянно опаковката, с която идва.
Дисплей
IPS матрица Full HD – 1920 х 1080 пиксела като повърхността за мое съжаление е гланцова. Все пак това не е дизайнерки уред, насочен е към любители предимно, а те се радват на по-сочни цветове, каквито гланцовият дисплей би им дал.
Тъй като е оборудван с батерия или работи с източник с батерия, не се наблюдава шум или треперене на изображението.
Батерия
7.800 mAh, която стига за… около 4 часа (зависи от яркостта, на която се ползва). Зарежда се относително бързо ако използвате да речем 15W USB зарядно, каквото за съжаление не е включено в комплекта… всъщност в комплекта няма включено никакво зарядно с оглед може би, че така или иначе съвременният потребител е залят от зарядни.
Като се замисля… комплекта който тествах не бе чисто нов и може да се окаже, че зарядно е имало, но е зачезнало при някой друг тестманиак.
Ще се върна на батерията още веднъж по-надолу в статията.
Свързване към компютър
ASUS MB16AP се свързва директно към лаптопи или компютри работещи по USB-C стандарт. Ако имате по-стара машина, която няма вграден такъв порт се налага да използвате адаптера USB-C към USB-A (включен в комплекта), или пък като мен оригинален кабел със съответните накрайници.
Ще вметна, че е нужно кабела да е високо качествен, защото с някой кабел от магазин за “леФче” може и да не тръгне (споделям от личен опит).
При директно свързване на монитора към устройство на USB-C няма нужда от драйвери, но ако както казах имате по-стара машина на USB-A, ще е необходимо да се разходите до съпорта на Asus за да си изтеглите драйвер спрямо операционната система. Общо взето поддържа всичко актуално в момента.
Следвайте точно стъпките (тук говоря за макаджиите, защото не съм го пробвал на Win и не знам точно как е там) по инсталация, за да не се лутате 2 часа защо аджеба не тръгва таз пущина.
Свързване към смартфон
Благодарение на вградената си батерия ASUS MB16AP вече може да се свърже като външен монитор към някои Android базирани смартфони, стига да са с USB-C порт. Необходимо е да се изтегли приложението DisplayLink и да стискате палци вашият телефон да се окаже от съвместимите. Принципно от ASUS са тествали някои модели и ги има описани ето тук, но не ви пречи ако вашият смартфон е с Android минимум 5.0 версия и USB-C, да пробвате дали ще тръгне.
Всъщност именно връзката към смартфон е най-големият жокер на ASUS MB16AP.
Настройка
След като сте свързали ASUS MB16AP към компютър или смартфон, може да се възползвате от някои настройки като яркост, контраст, различни профили и така нататък. Не са много опциите, а и докато свикнете да ги управлявате с двата бутона, ще отнеме известно количество време.
В момента, в който включите монитора към компютър или смартфон, той веднага ви задава важният въпрос: от къде да черпи енергия – от своята батерия или от включеното устройство.
Разбира се най-добре е да се възползвате от вградената батерия, за да не изхабите бързо батерията на другото устройство (освен ако разбира се другото устройство не е на ток).
Калибриране
Възможно в случаите, в които ASUS MB16AP е включен към компютър или лаптоп.
Макар този монитор да е насочен предимно към лаптопи, за да имам константност го включих към iMac 2015, който макар и модел на 4 години все още държи 100% sRGB и събрани 3 те RGB линии в една. Както се казва ежедневно работя на много и не малко снимки за печат са преминали през дисплея му.
Калибриран е към видеокартата с i1Display Pro + i1Profiler Software, но за теста го прекалибрирах с DisplayCAL – алтернативен софтуер с доста повече възможности от i1Profiler и не само това, но и подробни отчети за стойности на цветовете по различни скали, като Delta-E (dE) например.
Използвани настройки: цветна температура 6500К; 120 кандели, гама 2.2 – тоест стандартните настройки за фотографско калибриране. Максимално прецизно измерване, което отнема около 40 минути и резултатите:
- Покритие на sRGB – 62.2%
- Покритие на Adobe RGB – 43.0%
- Delta-E максимално 2.09, осреднена стойност 0.79
- Контраст – 791:1 (според заводски спецификации е 800:1)
- Яркост – 133.68 (според заводски спецификации е 220)
- Има леко разминаване на RGB кривите (не са в една линия)
- Максимална яркост около 133.68 кандели в центъра, тоест постижимите 120 кандели са на около 92% от яркостта на монитора. По подразбиране контрастът е на 50%.
Да ASUS MB16AP не покрива добре дори sRGB спектъра, което по подразбиране не го прави основен монитор и сериозна обработка на снимки.
Има пикове от до 2.09 Delta-E, но според софтуера те са изключително само в най тъмните нюанси на цветовете. Осреднената стойност е 0.79, което показва, че дисплеят има много точно цветопредаване, макар и да покрива голям спектър.
Има разминаване със заводската яркост и то сериозна. Въпреки това постига 120 кандели, макар и при 92% яркост.
Равномерността на подсветката е в стойностите на допустимото с по-видими отклонения към края, където при максимална яркост стойностите като кандели могат да спаднат до около 117.
Има ли смисъл от калибрирането? Да. Макар и леки може да видите промяна в тоналната градация на червената и бялата снимка по-долу в галерията.
Пак за смартфона
За съжаление калибрацията на монитора е към съответната видеокарта на компютъра и няма как се прехвърли в ASUS MB16AP. Включвайки го към смартфона ви единствено може да запазите измерената яркост, ако желаете да използвате този монитор за мобилна обработка на снимки.
Препоръчвам да използвате sRGB профила, както и да не се възползвате от опцията “EyeCare” защото тя засилва топлия ефект (намалявайки вредните сини лъчи), но променя цялостното възприятие.
ASUS MB16AP при настройки по подразбиране има сходни цветове като при калибрирана настройка, затова ако ще се възползвате от опцията за фото обработка… както казах по-горе настройте само яркостта.
Споменах за батерията и че е основен жокер, защото ASUS MB16AP може да послужи като много добър помощник на пътуващите фотографи при които теглото на багажа е от значение. Не се налага да мъкнете лаптоп, а батерията позволява до 3-4 часа работа без да съсипва допълнително батерията на телефона ви.
Може да уплътните времето докато пътувате да селектирате и обработите първоначално снимките си използвайки смартфона си и ASUS MB16AP.
Например: качвате снимките в облака на Adobe и с мобилната версия на Adobe Lightroom може да направите селекция или първоначална обработка на кадрите си, която обработка в последствие може да продължите у дома с доизпипване на големия професионален монитор.
Аз го пробвах с малко стара версия смартфон, при който дисплея макар и флагман (на 4 години) бе определено с по-лоши показатели, сравнено с ASUS MB16AP и след като свикнах да гледам едновременно в големия монитор и в дисплея на телефона, където са контролите, успях да “пипна” доста кадри за малко време.
Тук искрено съжалявам, че този монитор няма “тъч” функция.
Основно мисля потребителите на смартфони биха използвали ASUS MB16AP за да гледат филми или телевизия когато са на път. Мониторът е превъзходен за тази цел и така цялата компания може да гледа например стар от Formula 1 на голям екран вместо забили поглед е един 5 инчов смартфон.
Пак за лаптопа
ASUS MB16AP е както казах идеален 2 ри екран и за пътуващи с лаптопи 13 или 15 инча.
Връзвайки го към моя 13 инчов MacBookPro той ми осигурява изнасяне на управляващият панел на PS докато на целият висококачествен (но малък) дисплей на лаптопа си обработвам снимката… или видео.
Често го ползвах и като дисплей, на който следя браузера с пуснат Facebook например, докато работя, защото като интернет медия, голяма част от времето ми минава в следене на социалните мрежи.
Тънкият му дизайн ми позволява да го нося в чатната на лаптопа, без да се усеща драстично отесняване или натежаване.
Да, липсва функция за управление с докосване, но това олекотява цената, а и подочух слухове, че се очаква модел и с тази функция.
Финално
ASUS MB16AP ми допада като лесно преносим монитор. Малко е поорязан като екстри (например няма HDMI порт, който да ми позволи да го включа към фото или видео камера) и не покрива пълният спектър на sRGB, но има много точно цветопредаване и лесно допълва вашият лаптоп или смартфон. Може да го намерите при партньорите ни от Вали Компютърс.