Godox V1 е първата системна светкавица с кръгла глава на вече известният китайски производител Godox. Да, не е първата в света с оглед на това, че Profoto пуснаха светкавица с такъв дизайн.
Докато вие разпускахте в августовската жега, то аз се забавлявах няколко седмици да тествам Godox V1, която си отмъкнах от партньорите от Dynaphos, а сега на септемврийски хлад, ще може да прочетете и видите резултатите.
По-рано през лятото направих един “класически” изважданинг и описах какво има в кутията като за максимална използваемост на светкавицата се снабдих и с комплект аксесоари за нея.
Всъщност силата на Godox V1 са точно допълнителните аксесоари, които се появиха малко по-рано за добре познатата Godox AD200 чиито глави се подменят. В последствие се появи адаптер, който може да се постави на системна светкавица с правоъгълна глава, но не съм сигурен, че има идентична използваемост както с новата Godox V1.
Както всички останали модели на производителя и този се предлага в няколко модификации за различните марки фотокамери. Разликите са контактните понове намиращи се в основата на крачето на светкавицата и в TTL протокола, който както знаем е различен за повечето марки (с някои изключения). Предлага се мисля за всички актуални марки като: Canon, Nikon, Sony, Pentax, Fujifilm и понеже Panasonic и Olympus имат еднакъв TTL протокол и контактни пинове (мисля, че е валидно и за Leica), то ползват една и съща като управление светкавица.
Няколко думи за дизайна.
Класически, от главата надолу (както би казал поета) голям информационен дисплей с ротиращ мултифункционален скролер и набор от бутони.
Промяна има в начина на закрепване. Вече има система с лесно заключване с едно движение, вместо досегашния винт. Добре се затяга в гнездото на камерата и дори се налага леко усилие, за да се отключи, което ми харесва. Излишно е да споменавам, че столчето за закрепване е от метал.
Батерия
Godox V1 работи с презареждаема литиево йонна батерия, която по тестови данни на производителя дава около 450 импулса на пълна мощност. Лично на мен биха ми били достатъчни за една сватба, но като знам в момента някои колега с колко снимки се връщат, то инвестицията в резервна батерия/и не е лоша идея.
Батерията се зарежда с накрайник създаден за нея имащ USB-C в основата си и може да го включите от там насетне към всяко едно USB зарядно с уговорката колкото по-мощно, толкова по-бързо ще зареди. Стандартното зарядно в комплекта зарежда за около 2 часа, а то е 10 вата.
Благодарение на тази батерия, светкавицата зарежда за около 2-3.5 секунди при пълно разреждане, което за мен си е добра скорост. Аз снимам предимно в TTL режим на високо ISO за да изравнявам наличното осветление и в такива моменти светкавицата доста пести от импулса, защото светва само леко колкото да допълни, а това означава, че е постоянно заредена.
Тъй като не успях да разредя отново цяла батерия, не съм пробвал за колко време ще се зареди с 15 ватово.
Времето за заряд означава, че при събитие в ресторант (сватба стандартно трае около 5 часа) може спокойно да въртите 2 батерии.
Меню
Менюто и управлението е интуитивно и може би не се налага да четете чак толкова упътването за употреба. Godox V1 разполага с 3 основни режима на работа: TTL, който варира според това за каква марка е (iTTL; E-TTL и т.н.), ръчен с диапазон от пълна мощност до 1/256 част от импулса и стробоскопичен режим.. за случаите в които ще правите някакви ефекти.
На мен ми липсва класическият А режим. Така или иначе се използва от малко и сигурно дърти фотографи, затова в съвременните светкавици вече не го слагат.
Притежава опцията за високоскоростен синхрон и без проблем снима на 1/8000 част от секундата като на дисплея ви показва на какво разстояние може да бъде сниманият обект (колкото по-висока скорост, толкова по-близо трябва да сте до обекта).
Радио
Почти всяка светкавица от среден и висок клас на Godox има вградено радио, което позволява безкабелно управление на една или грапа светкавици. Няма да се спирам на тази функция, защото това си е за отделна статия и то никак немалка.
Харесва ми това, че в момента, в който Godox V1 мине от управляваща в подчинена светкавица, подсветката на дисплея от хубава бледо синя светлина минава в сигнално оранжева, за да напомня, че тази светкавица вече се управлява от друга.
Мисля е излишно да казвам, че безкабелното управление е с много възможности.
Глава
Интересната част на Godox V1 е както казах главата. Тя е кръгла, не леко овална, а кръгла. В основата се вижда диод, който може да използвате, като снимате видео… мммне, не става, по-скоро е пилотно осветление в случаите, в които използвате Godox V1 като студийна светкавица и подреждате осветление.
Диода не е много силен, за да щади батерията, затова може да го използвате само в средно светли помещение, а отделно може и да се регулира с до 10 стъпки.
В предната част на главата има фина френелова леща, която дава равномерна светлина, но затова малко по-късно.
Около френела има метален пръстен, благодарение на който се закрепват аксесоарите, за които ще говорим в предстоящото видео.
Главата се върти наляво или надясно както нагоре и леко надолу. Няма заключваща система, но е с добро съпротивление, та хем да я въртите спокойно, хем да не се върти сама като снимате и препозиционирате камерата от портрет в пейзаж.
Интересното е, че не стига само до класическите 90 градуса (тоест максимално изправена), а ляга доста назад за тези фотографи, обичащ да снимат с насочена назад светкавица… защо го правят… идея си нямам, но щом им харесва и става масова практика… ок.
Накратко не се налага да въртите главата по хоризонтала, ами по вертикала ляга достатъчно назад.
Иначе цялата светкавица, както всяка друга системна, е изработена от пластмаса, но достатъчно здрава, за да не остават следи при използването. В предната част има илюминатори, зад които се крият АФ лампи, но те са активни само при DSLR фото камерите.
Сега следва видео, в което ще споделя каква е идеята на кръглата глава и какво може да донесат аксесоарите, които може да си вземете към Godox V1.
След видеото се връщаме за още малко текст и по-подробни обяснения за разликата в кръглата и правоъгълната глава.
Направих тестова схема, за да видя какъв е рисунъкът на кръглата глава. Поставих светкавицата на метър от фона и заложих позиция на зума на 105 (максимална). Защо толкова близо? Като се замисля сега бях почти на границите на фона, представям си ако бях на минимална позиция на зума, сигурно ще ми трябва павилион.
Както се вижда от галерията по-долу, Godox V1 наистина прави кръгово петно идентично с това на студийна светкавица с рефлектор. Сравнявайки със системна светкавица с правоъгълна глава, светлинното петно е доста по-голямо и равномерно за разлика от това което идва от правоъгълна глава.
Да, при правоъгълната глава има по-малко разпиляване на светлина, но границите от центъра към кадъра не са толкова равномерни, както при кръглата глава на да Godox V1.
И при двата вида глави имаме френелова леща, но определено при кръглата нещата са по-добре направени.
Да се върна на тестовете
Във видеото (ако сте имали търпението да го изгледате цялото) споменах различните аксесоари, които може да закачите на Godox V1 и съответно да увеличите възможностите си за контрол на светлината.
Всеки сериозен фотограф би заложил на окомплектоване на своята Godox V1 с допълнителните аксесоари AK-R1 и както споменах вече те могат да прилегнат еднакво добре и на репортажен и на стробист фотограф.
Поставянето на аксесоари пред светкавицата освен че е изключително лесно и здраво (е да не съм правил оня откачен тест да проверявам дали магнитите ще издържат теглото на светкавицата…), но за съжаление често води и до загуба на част от светлината която отдава светкавицата.
В тестовата схема не разчитах на автоматиката, а на старият проверен в бой флашметър Sekonic.
С помощта на светломера нагласих мощността (около ¼ +0.3) на Godox V1 да ми дава диафрагма 16 (вече споменах, че е на 1 метър от фона и на позиция 105 на главата (защо 105? нямаше да ми стигне размера на студиото, ако бях сложил на максимално широка позиция)) и направих серия снимки с различните аксесоари, като поставях на измерената със светломера диафрагма. Под снимките има стойности на диафрагмата, както и описание на аксесоара.
Всеки аксесоар “хапва” различно количество светлина, но общо взето се въртят в рамките на около диафрагма.
Изключение правят клапите, защото там има значение какъв процеп правите. В допълнение, не затваряйте прекомерно клапите, защото просто в един момент престават да работя. Колко точно? Експериментирайте, аз за себе си намерих някакви използваеми отвори.
С риска да се повторя, пак ще упомена кои аксесоари за кой тип фотография стават.
Полусферата, дифузьора и отражателя ще свършат много добра работа на снимащите тип репортажно, било то сватбена или ежедневна фотография.
На закрито отражателя и полусферата, а на открито дифузьора за директна фотография или полусферата като мини софтбокс (дали директно, или наклонена на 45 градуса преценете сами).
За стробистите мисля, че всичко без отражателя би им свършило работа.
Коригиращите филтри за които говорих във видеото ще свършат работа на всеки фотограф, а с идеята която подхвърлих, ще може да ползвате и различни други ефектни филтри.
Май почна да става дълга статия. Спирам и само казвам едно нещо което не ми харесва в Godox V1 – отражателя… свикнал съм да го вадя от главата на светкавицата. Да този тук е по-голям, но имам усещането и че е по-лесен да се загуби или повреди, а и за да го имате трябва да си го купите отделно.
Ясно ми е че би развалил дизайна на светкавицата ако се интегрира в главата, но все пак на репортерите може да им липсва първоначално.
Мисля, че и други фирми ще последват идеята за кръгла глава, а до тогава Godox V1 я има за почти всяка марка.