От както от Apple зарязаха поддръжката на програмата за обработка на RAW файлове – Aperture, започнах да работя активно с Adobe Lightroom.
Никога не съм се занимавал активно с много “дълбока” обработка и резултатите, които ми дава “светлата стая” ме удовлетворяват. Не искам да влизам в спор коя от всички актуални програми за обработка на RAW е по-добра, затова ги има, а да може всеки да направи своят избор.
Признавам малко е досадно, когато имаш да обработиш голям масив снимки наведнъж. Точно затова и често съм оглеждал разни предложение за подпомагане на работата.
В началото някои предложения бяха базирани върху употребата на съществуващи музикални пултове. Други бяха предназначени само за Mac, или за PC, а се появиха и модулни системи при които потребителят сам си изгражда желаната от него система.
Loupedeck+ първият пулт който ми даде цялостна изградена система за работа с Lightroom. Друг жокер се оказа факта, че Dynaphos почнаха да го предлагат на БГ пазара и от там опцията да го пробвам.
С Loupedeck+ пулта работих повече от два месеца преди да седна да спретна това представяне и с добрите впечатления, които остави у мен, реших да инвестирам и да си го запазя.
За пулта може да се говори страшно много, защото разполага с големи възможности. Знам, че 15 минути видео са много, но като знам колко неща съм изпуснал да споделя, то направо е кратко.
Гледайте, ще се видим отново тук като свърши.
Здравейте отново на оцелелите след видеото.
Споделих, че според мен Loupedeck+ е създаден изцяло за работа с Lightroom и продължавам да си мисля, че е така с оглед на надписаните бутони и тяхната функционалност.
Да, може да работи с още няколко графични програми. От вас се изисква задачата да научите кой бутон за какво служи като за целта ви трябва фотографска памет или да си разпечатате и залепите пред погледа си за коя програма кой бутон какво прави.
Ако работите с няколко програми, шанса да запомните, кой бутон какво прави с всяка програма е…
Ето аз имах възможността да пробвам Adobe Photoshop, при който пулта не работи в Camera RAW, а само във Photoshop среда (това ми е странно защо са орязали опцията да си оправиш RAW кадрите…) и с Final Cut и ми бе малко трудно с оглед различната дейност на всеки бутон.
Докато с Lightroom там нещата са ясни повечето бутони отговарят на директна дейност в програмата и всеки, който седне пред компютъра лесно ще се ориентира.
Хубаво е, когато персонализирате пулта по свой вкус да направите един експорт на информацията си. Така в случай на преинсталация на приложението ще може лесно да вкарате обратно за миг своите настройки.
Всъщност, ако работите само с една програма активно, то мисля няма проблем да запомните функционалността на пулта. Ето например след 2 месеца работа с Loupedeck+ не се нуждая да го гледам, а просто знам кой бутон къде е, по подобие както се учиш да пишеш с 10 пръста…
Неща, които не ми допадат
Бих желал да има покривало за случаите, в които не работя. Ще ми се също така да не “клика” толкова силно когато се натиска бутона за ротиране на изображение. В тиха стая е дразнещо, да не говорим ако работите с още някой в стаята и той с досада изпухтява след 15 минути и си слага слушалки с музика на ушите.
Силно се надявам бъга с “изчезването” на основната функционалност на бутоните C5; C6 и Screen Mode да бъде коригирана. Да, аз си ги персонализирам с друга дейност, но и това, което правят по подразбиране ми се ще да го използвам, а не искам да преинсталирам често софтуера, за да ги възстановя.
Общо взето това ми е мрънкането по отношение на някои недостатъци. За сметка на това пък предимствата, както вече надява се сте се убедили са огромни… най-вече спестеното време.
Може да не е най-бюджетният аксесоар, но спестеното време, ще ви върне инвестицията.