Това, което го четете всъщност не трябваше да го пиша, обаче нещо не ми се получи видеото, или по-скоро получи се, ама на 63,76234% и за това се налага да понапиша някой и друг ред.
Както се вижда от заглавието ще си говорим за осветление и по-точно за LED осветление, или диодно… както сте свикнали да го казвате. Принципно за мен думата лед ми носи спомени за тракане в стъклена чаша посред лято, но пък напоследък придоби и друго значение.
Да се върнем на осветлението, а именно – LuxPad 43H, което е наследник на модела LuxPad 43.
Това е студийно, или мобилно осветление тип панел с възможност за контролиране силата на светлината, както и на цветната температура. За съжаление дори и максимално намалено се оказа доста силно и не можах да покажа точно разликата в промяната на цветна температура, както и структурата на изграждане.
В студиото на Фото кафе, за тези, които са запознати знаят, че имам няколко NanGuang осветителни панела тип Combo 100, но тяхната мощност се оказа недостатъчна да осветят цялото студио с мен в него и да преборят новото поколение осветление на NanGuang.
Затова предварително се извинявам, че не можахте да видите разликата при 3200 или 5600 Келвина цветна температура, а колкото до строежа на панелите… всъщност изгледайте видеото и след това ще продължим да си говорим за LuxPad 43H
Добре дошли отново както казват по телевизионните предавания след прекъсване за реклами.
Да взема сега да доошкуря ревюто и като за начало, нека има написани основни…
Технически спецификации:
- Мощност: 1m – 930lux; 2m – 232lux
- Цветна температура 3200°К – 5600°К – Bi color (регулиране посредством димер)
- Регулиране на мощността посредством димер
- Захранване: 220 волта през трансформатор (включен в комплекта), или 2 х Sony NP-FM, NP-F тип батерии (не са включени в комплекта)
- Размер: 350 х 240 х 32 mm
- Тегло: 1 кг.
Споменах, че съм измерил 1000 лукса, което се различава малко с официалните 930, но пък както казва мечо Пух “колкото повече, толкова повече”, а и е по-добре като новина.
Сравних LuxPad 43H с една наличните Combo 100 в студиото, която е два пъти по-голяма като размерно и с около 2 години по-стара като модел. За да са равни резултатите като мекота на светлината, сложих дифузьора на Combo 100 и резултатите на един метър бяха 1400 лукса за “комбото” и 1000 за LuxPad 43H.
Да, може би е редно да го сравня с най-новия модел “Combo” , но признавам си нямах такъв под ръка.
Идеята на теста бе за да видя с колко е напреднала технологията при създаването на LED панели.
Няколко думи и за структурата на панела. С всяка година се подобрява и вече не можем да забележим отделните диоди, а имаме равномерна светлинна повърхност, което е особено важно при снимане на гланцови повърхности.
Може би в ревютата забелязвате, когато обърна някой обектив или дисплей към някой от сегашните ми осветителни тела, как се вижда мрежата от диоди…
При LuxPad 43H имаме може би 100% чист екран – все едно съм взел висококачествен софтбокс поставил съм го на прожектор или светкавица и съм получил перфектната дифузна светлина.
LuxPad 43H съчетава в себе си лесна преносимост и снимане на терен, без да се подценява възможността му за използване в студио.
Идеално е както за предметна фотография, портрети или снимки на бебета, така и за домашно влогване или дори и за репортерско осветление. Да малко е далече като размер от осветление което сме свикнали да виждаме закачено на камера, но с две такива тела с леки компактни стативи може да направим перфектно осветяване на репортер излъчващ някъде на живо от някой конгресен център, изложбена зала или дори при нощен репортаж.
Напоследък следвайки модната тенденция за снимане на плитък доф се оказва, че един такъв панел всъщност ми дава много светлина.
Какъв е смисълът от промяната на цветната температура?
Преди години, когато тази система с “bi-color” струваше доста… адски не бюджетно и ми бе по-лесно да използвам цветни гелове, за да коригирам температурата до нужните ми стойности. Сега технологията поевтиня и оценявам удобството на този плавен преход от дневна към топла светлина.
Пример: често се налага да снимам в обстановка, където фоновото осветление е “топло” и се получава силно “изжълтяване” около обекта, който снимам.
Сега просто въртя потенциометър докато изравня моето осветление с цвета на фоновото и получавам перфектен бял баланс. За репортажни цели опцията е много важна.
Споменах за батериите. Моите са не са Sony, но отговарят на 7 ма серия, а мисля най-големите бяха серия 9. Задължително работи с две батерии. за съжаление не ми хрумна да тествам колко време ще издържи с един комплект батерии и поради липса на камина си посипвам главата с прах изпод радиатора.
В Dynaphos, които ми предоставиха LuxPad 43H за тестване не видях да има налична чанта, която да събира точно този панел. Кутията обаче осигурява висока надеждност за пренасяне на панела и прилежащото му оборудване, а кутията, или кутиите (2-3) лесно влизат в големите пликове “Jumbo” и от там дали кола, или грАдски транспорт всеки според възможностите.
LuxPad 43H е бюджетно осветление с променлива осветеност и цветна температура и може би е добро решение за първо влогърско или сток фотографско осветление.