Безогледалните фотокамери все по-масово навлизат на пазара и то не само сред любителите, но и сред професионалните фотографи. Макар напоследък да забелязвам тенденция някои безогледалки от профи клас да наддават на обем, доближавайки се като размер до среден клас DLSR, то мнозинството са компактни и леки.
За работата си във Фото Кафе, една от задачките, които имам е да отразявам събития от фотографския живот, или накратко казано да фоторепортерствам.
Не ме притеснява да използвам светкавица, защото смятам, че мога хем да запазя реалната осветеност, хем да добавя светлина и да покажа по-ясно случващото се на събитието.
Редовните ни читатели знаят, че използвам един стар флагман на Olympus – OM D M1, а наскоро в стремежа си да имам наистина ежедневна фотокамера се сдобих и с Leica D-LUX (type 109), която всъщност близнак на добре познатият Panasonic LX100 (писал съм статия за него).
И Олито и Лайката нямат вградени светкавици, а и честно казано никак не е сериозно да се снима събитие с вградена светкавица.
Проблема е, че до скоро нямаше системни светкавици, които да отговаряха на размера на безогледалните фотокамери. Доста странно се чувствах, когато снимам с безогледалка и на нея седи огромна светкавица, предназначена за среден или дори топ клас DSLR.
Добрата новина е, че от 2-3 години производителите се съобразиха и направиха системни светкавици подходящи като размер за безогледалка. Може да откриете модели на фирми с традиции в областта като например Metz M400, който модел покрива на 100% изискванията за флагманска светкавица, но в много компактен размер. Може да откриете и бюджетни решения от китайски производители доказали се в производството на качествена техника като например Godox.
Точно една такава бюджетна светкавица взех за нуждите на Фото Кафе и днес ще споделя с няколко думи какво е усещането за работа с нея.
Godox TT350 е компактна и доста мощна светкавица. Произвежда се в модификации за почти всички известни марки фотокамери, било то безогледални или DLSR тип. Моята е 3 в 1 – става за Olympus, Panasonic и Leica (в скоби слагам, че става дума само за “Паналайките” тоест моделите, които са съвместно производство с Panasonic).
Имам своего рода късмет, защото не се налага да вземам отделни светкавици за Олито и Лайката.
Малко технически приказки, няма как да се мине без тях.
Godox TT350 има водещо число 36 при 100ISO при положение 105 mm на главата. Мисля, че това е най-мощната светкавица сред класа си и дори доближава флагмани създадени за безогледалки.
Импулсната лампа се движи в главата на светкавицата посредством мотор, като чете позицията на вариото и автоматично застава в рефлектора така, че да осигури максимален ъгъл на покритие. Диапазона е от 24 до 105 милиметра (за 35 mm стандарт матрица). Може да го включите и на ръчно управление в зависимост дали искате да се презастраховате и изберете по-голям ъгъл на разсейване.
Има вграден разсейвател, който може да повиши ъгъла на разпръсване до 14 милиметра. Освен разсейвател има вграден и бял отражател за случаите, в които снимате под ъгъл със светкавицата. В добавка и бял дифузьор, който да използвате при директно снимане или с в дигната глава.
Главата е подвижна от -7 градуса наклон надолу до 90 градуса нагоре и 270 градуса по вертикала. Няма контра, което може би е добре в случаите, когато бързате, но и не добре, защото се хващам, че понякога снимам с наклонена на -7 градуса глава надолу.
Три режима на работа: TTL, ръчен и стробоскопичен.
За TTL режимът е ясно – камерата управлява светкавицата, а вие единствено може да се намесите с +/- корекция до 3 EV през 1/3 стъпка.
Ръчният режим позволява снимането от пълна мощност до 1/128 през 1/3 стъпка.
За почитателите на високоскоростния синхрон Godox TT350 предлага такъв до 1/8000 sec. като е валиден само за TTL и ръчният режим.
Стробо режимът е с диапазон от 1/128 до ¼ и вече в зависимост от избраната мощност може да контролирате честотата и броя на импулсите, които искате да се направя и да съобразите всичко това с времето и… много математика стана.
Една от задължителните екстри, която почти всяка светкавица Godox има е безкабелното управление или подчинение на други светкавици или контролери от същата марка.
Godox TT350 има вграден 2,4 GHz предавател/приемник с помощта, на който може да управлява или да бъде управлявана. Възможностите за разпределение са в до 3 групи и до 16 канала, а обхвата до около 30 метра.
Освен по радио Godox TT350 може да бъде “палена” по оптичен път, като има настройка това става по първи или втори импулс… това за случаите, ако работите с някоя сапунерка, която няма гнездо за светкавица, а искате да използвате.
Голям информационен дисплей със за мое съжаление оранжева подсветка… нещо не ми харесва този цвят и бих предпочел бледозеленият, който имат повечето други светкавици, но…
Под дисплея се намират бутоните за управление и голям скролер за бързи корекции. Някои бутони са с двойна функция и ПРЕПОРЪЧВАМ да прочетете инструкцията за употреба вместо да се мъчите да откриете топлата вода.
Металното краче допълва солидно изработеният корпус на светкавицата. Усеща се от много твърда пластмаса без луфтове и на пипане създава усещане за качествени материали.
Ще си позволя да помрънкам, че не разполага с модерна система за заключване към гнездото, а е с класическа пластмасова гайка, но все пак има контра и дори и недобре затегната към гнездото няма да изпадне. Досадното е, че бая развиване пада докато свалиш светкавицата от камерата.
Няма АФ подсветка, или аз поне не открих такава. Червеният полупрозрачен панел в предната част всъщност крие сензорите за оптично управление. Честно казано липсва ми тази опция.
Godox TT350 се захранва само от 2 батерии АА тип. Това позволява по-слабо и елегантно тяло, по-леко тегло (около 200 грама), а не се отразява работата й.
Препоръчително е да използвате акумулаторни Ni MH батерии, заради по-бързото време за пълно презареждане. Разликата е от около почти 40% като време. Алкалните батерии зареждат за 6-7 секунди след пълен разряд, а акумулаторните за около 3-4 секунди. Това е при М режим и пълен разряд. При TTL времето за презареждане често е части от секундата, защото там не винаги светкавицата се изпразва до край.
Не съм си поставял за цел да видя колко светвания ще издържи с един комплект батерии. По спецификации с алкални батерии ги дават около 210, а аз ползвам акумулаторни и то с доста голям капацитет и не водя статистика. Като се изтощят си светва индикатор, подменям ги и готово, още повече, че сега нося само две резервни вместо 4.
Под капака за батериите има USB гнездо за евентуални последващи ъпгрейди на фърмуера. В момента мисля, че няма такива, но в бъдеще, ако се промени с нещо TTL протокола при някой нов модел камера, то Godox ще реагират със съответния ъпдейт.
Ползвам Godox TT350 от 3 месеца, както казах като репортерска светкавица, тоест снимам само и единствено на TTL режим. Да, чисто за теста съм пробвал и на ръчен М и на стробо, но мнението ми е при TTL.
Независимо дали я поставям на Olympus-а или на Паналайката получавам точно експонирани кадри или директно казано TTL-a работи добре.
Светкавицата е достатъчно мощна, за да си позволя да снимам с насочена под ъгъл 45 или 60 градуса поставен дифузьор или ако е висок тавана с изваден бял рефлектор. Почти не ми се е налагало да правя корекции, но е лесно – натиска се “set” и се върти скролера наляво/надясно и корекцията бързо се отразява.
Може би ми се ще да зареждаше по-бързо, но все пак е само с 2 батерии, а и вече не снимам чак толкова нервни събития.
Godox TT350 идва с калъфка, в която има джоб и може да откриете пластмасова стойка за маса, в чиято основа има метална резба ¼ инч за поставяне на студиен или фото статив в случаите, в които ще я използвате за отдалечена светкавица.
Би се харесала на стробистите, защото е компактна сравнено със стандартните системни светкавици, изисква по-малко батерии и въпреки това има всички екстри.
Нещото, което ми липсва е класическият А режим. Свикнал съм да работя с него на закрито и (мое мнение) на моменти се справя по-добре от TTL режима.
Определено предлага повече за парите си и някои неудобства могат да се преглътнат лесно.