Серията “versatile” на Benro печели награда за най-добра иновация през 2006 година. И има защо. Заслуга за това има неговата конструкция, която позволява бих казал пълна свобода с позиционирането на фотокамерата. Повечето фирми производители на стативи имат модели, при които централната колона може освен вертикално да застава и хоризонтално спрямо основата. Инженерите на Benro с едно хитро и просто решение са успели да раздвижат и да позиционират централната колона във всякакви ъгли спрямо основата, което от своя страна дава свободата на фотографа да разположи камерата си така както е най-удобно за него независимо дали се намира в студио или сред природата.
Всъщност точно и това направих. Излязох сред природата вземайки със себе си фото камерата и статив. Понеже до сега предимно за стативи говорим, мисля, че е редно да споделя какъв точно статив взех. Алуминиева основа Benro A298m8 комбинирана с ябълковидна глава Benro – B3. защо алуминиева при положение че Versatile серията разполагат освен с 4 типа алуминиеви но и с 4 типа карбонови основи? Отговорът е лесен. Ако алуминиевата основа издържи изпитанието то за карбоновата няма да има никакъв проблем поради факта, че е доста по издръжлива и вибро устойчива от алуминиевия си аналог. Освен това щях да ходя малко и със сигурност щях да издържа по-голямото с около 25% тегло на алуминиевата основа (карбоновата е с около 600 грама по-лека, които при дълъг преход се усещат). Сега остава да споделя за избраният тип глава. Ябълковидните глави съществуват от доста години, но последните години получиха своето възраждане заради конструктивните новости, с които се сдобиха. Класическата ябълковидна глава се освобождава с един винт и е свободна да се върти във всички посоки включително и панорамното въртене. За панорамна снимка не можеше да става и дума, защото камерата не можеше да се позиционира стабилно в една равнина при положение, че е освободена цялата глава, тоест получава се доста хаотично движение. Да не говорим за това колко не прецизно бе кадрирането заради свободно движещата се ябълка.
Всички тези недостатъци бяха изгладени в новото поколение ябълковидни глави, при които има отделен винт с помощта, на който се настройва с какво съпротивление да се движи ябълката и така да се кадрира прецизно, както и отделна платформа с фиксиращ винт, която спомага за чисто панорамно въртене на главата. Тези нововъведения позволиха на ябълковидната глава да започне смело да измества традиционните три позиционни глави предлагайки прецизност, бърза работа и по-компактни размери. Всичко това ме накара да взема ябълковидна глава. А защо този модел? Преди време бях споменал различният номер глава за какъв тип основа паства най-добре. Всъщност това е заложено още от разработчиците от Benro. Общо взето първата цифра от номера на основата указва какъв тип ябълковидна глава е подходяща за него. Серията с номер 2 се чувстват най-комфортно с ябълковидни глави модел В2. Това е една здрава и товароносима глава. При Versatile серията обаче има много силно динамично натоварване на главата. Тя често се изнася в страни от основата и камерата упражнява доста силно странично натоварване на главата. Глава от типа В2 би издържала без проблем професионална огледално рефлексна камера, но верен на принципа си да се презастраховам предпочетох да взема по-голяма глава (В3), за да се чувствам спокоен, а и разликата в цената е минимална.
Както е видно централната колона на тази серия стативи може застава във всякакво положение за разлика от някои други марки, при които това е възможно само хоризонтално или вертикално. Позиционира се прецизно и здраво и дава големи възможности за снимки къде ли не.
Болта, който осигурява връзката между централната колона и стативната глава е 3/8 инча в единия край и ¼ инч в другия. Това позволява освен закрепването на главата, която е на 3/8 стандарт, директно, без да използваме глава да закачим фото камера (ако се наложи).
След като се постави и затегне главата към основата е добре тя да се фиксира с помощта на 3 болта разположени в плочата на централната колона (в комплекта има инструмент за затягане). Този тип фиксиране предпазва главата от случайно развъртане от централната колона.
Краката на всички стативи са снабдени с механизъм позволяващ им да се позиционират по вертикала в три различни положения: 24; 55 и 80 градуса. Тези ъгли могат да се избират за всеки крак по отделно.
Всяка основа има вграден нивелир и компас. Централната колона е снабдена с кука на която може да закачите чантата си докато снимане или противотежест.
Когато се снима сред природата много често вместо гумените крачета е хубаво да с поставят метални шпайкове, които да осигурят стабилно закрепване към меката земна основа… или пък дървесен дънер.
От тук нататък позиционирайте така както ви е удобно.
Ако ви трябва много ниска гледна точка то с обръщане на колоната лесно се решава този проблем. Забравих, че използвам серията “versatile” на Benro. Разкрачвам максимално краката за перфектна стабилност и с помощта на свободно движещата се колона имам перфектна ниска гледна точка.