Преди няколко месеца се появи наследник на Canon EOS 1Dx – камера, която в продължение на 4 години устоя на капризи на времето и технологиите. Логично името на новия флагман да е – Canon EOS 1Dx Mk II. Той носи в себе си всичко добро и изпитано вече от своя предшественик (който струва ми се няма да сдаде лесно първенството), както и няколко добавки и технологии, които се появиха през изминалите 4 години.
На първи поглед трудно ще се различат двете камери, освен малко по-голямата височина на Canon EOS 1Dx Mk II, заради… е защо ще разберете във видеото, което заснех наистина много на бързо, защото бе малко тайно. В продължение на няколко дни имах предпродъкшън бройка на Canon EOS 1Dx Mk II и успях да си поиграя няколко дни. От известно време насам снимам с Canon EOS 1Dx, то някак си долових някои малки разлики (например мини джойстиците за управление на АФ зоните са нараснали като размер), които се постарах да спомена, тук там с някой лапсус.
Видеото е малко дълго, импровизирано и на един дъх и ако не се появя в следващите няколко месеца на екран, то значи собственика (близък приятел) е разбрал какво съм правил с камерата му в негово отсъствие и… това в кръга на шегата. Заредете с нещо за хрупане (да ви държи будни) и приятно гледане.
Няма начин да не забравя нещо или пък времето да ме притисне. След като изгледах видеото, надявам се и вие, си направих 3 листа записки какво не съм споменал. Вметвам едно бързо уточнение: когато споменах за 120 те кадъра във Full HD, имах предвид „забавен каданс“ вместо „покадрово снимане“. Случва се когато вършиш бързо разни тайни неща.
Като за начало, нека да спомена новата система за измерване на светлина. Подобно на най-актуалните модели и тук има RGB сензор с 360 000 пиксела и чувствителност към IR. Визьора на Canon EOS 1Dx Mk II е хибриден и в него има различни индикации, една от които е в случаите в които снимате на луминесцентна светлина. Веднага започва да примигва индикация и трябва да имате едно наум, че има вероятност камерата да не сработи в точната милисекунда, в която натиснете спусъка, а да забави до момента, в който примигващата луминесцентна светлина ще е в своя пик. Така си гарантирате винаги точно експониран кадър.
За снимащите в JPEG или в RAW и използващи софтуера за обработка DPP на Canon, могат да се възползват от опцията за корекция на хроматични аберации и дисторзия за голяма гама обективи Canon, които са вградени в самата камера. Отваряйки RAW файла в Camera RAW или Lightroom, то трябва да се възползвате от адобското предложение за корекции, защото не чете настройките зададени от камерата.
Ако снимате в серия и сте на JPEG, то Canon EOS 1Dx Mk II ще спре да снима чак когато се запълни картата памет. Липсва ми вграден Wi Fi модул. За да имате без кабелна връзка е необходимо да закачите външно устройство. Иначе може да откриете и тук, както при предходният модел, RJ45 връзка за директна връзка по кабел с етърнет или интернет мрежа.
Хм… оказа се, че не са 3 листа. Това ме навежда на мисълта, че ред за 2-ро кафе и време за малко релакс.