18 февруари нямаше търпение да залее фотографската общност с технологични новини. Още в първите секунди след полунощ новините заваляха причинявайки ми добро недоспиване и приятно зачервени още на сутринта когато вместо сутрешно кафе изгълтах новината за новата камера представена от Canon – Canon EOS 80D, комплект с нов китов обектив – EF-S 18-135mm F / 3.5-5.6 IS USM.
Дочитайки последните редове телефонът ми иззвъня а час по-късно в ръцете си има мостра на камерата за която бях чел новината допреди малко – Canon EOS 80D и двамата се озовахме в Дигитална лаборатория Фото Кафе, под светлините на прожекторите (които всъщност са LED панели).
Облян от светлина и преди “тейлито” да светне направих набързо няколко тестове – фокус, скорост на снимане, огледах менюто, батерия и китовият обектив с разните му там нови приставки.
Червената лампичка на камерата примигна, поех си дъх и сега ви предстоят 20 минути първи поглед с новата Canon EOS 80D и EF-S 18-135mm F / 3.5-5.6 IS USM. Надявам се да се видим и след видеото за да допълня и може би тук там да коригирам някой и друг лапсус, или пък с информация от последният момент (като например за мотора в обектива)
Да припомня основните характеристики:
- Нова 45 точкова АФ система (всички точки са от крос тип).
- 27 АФ точки чувствителни към обективи с диафрагма 8.
- Интелигентен визьор покриващ 100% от кадъра.
- DIGIC 6 процесор.
- Подобрена Dual Pixel CMOS АФ система.
- Подвижен във всички посоки 3 инчов LCD дисплей.
- Wi-Fi и NFC за бърза връзка.
- Запис на видео в 1080/60p Full HD – MP4 формат.
Нещо което не споменах във видеото:
Автофокусната система има още една опция за разпределяне на АФ точките. Не е нова, но за сега бе запазена за камерите от висок клас. Фокусирането по централна точка може да стане и – 3EV – или както се казва достатъчна е лунна светлина (не се уточнява в коя фаза на луната ;).
Освен познатото: всички точки; групирани точки и единична точка, то може да разделите АФ точки на лява, централна и дясна зона, в зависимост от това къде приоритетно очаквате да бъдат фокусираните обекти. Скоростта на фокусиране с новият EF-S 18-135mm F / 3.5-5.6 IS USM наистина е осезаемо скоростна. Споменах, че е от STM тип. Може и да греша. Още нямам точна информация. Според Canon обектива е с нова технология мотор – Nano USM. Обещавам да проверя повече за тази нова технология и бъдещето и в обективите Canon.
Всъщност да, малко преди да пусна статията получих по-подробна информация относно Nano USM. Това е нова версия на познатите до сега USM и Micro USM мотори. Отличава се с изключителна бързина, тишина и плавност сравнено с предишните версии, като за сега може да управлява сравнително леки оптични групи (подобно на STM мотора).
Моторизираната приставка. Работи много тихо, вярно аз съм си малко глух, но залепяйки я до ухото си то не чувам да “бръмчи” осезаемо. Гледах и клип заснет с движение на вариото (и вграден микрофон) и пак не се чува. При поставяне на приставката, понякога се налага леко да се раздвижи гривната на вариото за да съвпаднат зъбците. Не съм пробвал колко могат да издържат един комплект батерии, но все пак е хубаво да си имате резервен под ръка.
Canon EF-S 18-135mm F / 3.5-5.6 IS USM заедно с моторизираната приставка е идеална комбинация за Canon C100 мк II например. Така или иначе тя също е с Dual Pixel (както и 7D мк II и други фото камери) и така че имате 100% видео камера с моторизирано варио и добър следящ фокус.
Надявам се скоро да мога направя един 2-ри поглед с истинска производствена бройка. Не очаквам големи изненади с оглед колко добре се държаха на 1600-3200 ISO миналогодишните модели Canon EOS 750/760D. Въпреки това очаквам по-добри нива на шум, все пак от Canon са имали година време да усъвършенстват матрицата.