Забелязвам една тенденция във Фото кафе. Началото на лятото се занимавам с висок клас техника, а есента, когато го карам по-лежерно някак си ми се насъбраха да си играя с малко по-олекотени версии на това, което пробвах през пролетта. За какво иде реч? На гости в лабораторията е новото Fujifilm X-T10. Тази фото камера е олекотена версия на флагмана Fujifilm X-T1, за който ви разказах преди няколко месеца.
Двете камери доста се припокриват, затова днес няма да правя щателен анализ, затова е добре да си отворите в друг прозорец статията за Fujifilm X-T1 и като кажа: еднакво както при флагмана, то отивате и прочитате там. Хитро нали.
Като за начало спретнах едно кратко видео обръщение, подобно на президент в навечерието на нова година. Предлагам да му хвърлите един поглед, а после ще се опитам да спомена основните разлики и прилики между Fujifilm X-T10 и Fujifilm X-T1.
Започвам с основните прилики.
- 16MP X-Trans CMOS II APS-C сензор
- EXR Processor II
- Магнезиев корпус
- Затвор – от 30 секунди до 1/32 000 (електронен + механичен)
- Експонометър – 256 зони
- Подвижен дисплей
- Меню
- Скролери – преден / заден
- Фокус и фокусна система (при версия 4 на фърмуеър за Fujifilm X-T1)
- Wi-Fi свързаност
- ISO 200-6400, плюс 100 – 51200 разширяемо (само в JPEG)
- Full HD видео клип (1080/60p, 36Mbps)
Малко по-разширено.
Камерата разполага със същия сензор и процесор както и флагмана Fujifilm X-T1. Разглеждайки заснетите кадри не можах да открия никаква разлика в качеството, а то високо. Когато пробвах флагмана, още не бе излязъл новият фърмуеър 4.0 и тук там имах проблеми с фокуса. При Fujifilm X-T10 фокуса е страхотен и единствено капризничи при много ниска осветеност особено където светлината идва от стандартни битови крушки.
Затворът е идентичен с Fujifilm X-T1 – може да прочетете статията, припокриват се на 100% и като възможности и като функции.
ISO – абсолютно идентично (може да погледнете в статията за Fujifilm X-T1 примерите за шум на високо ISO). Динамичен обхват, филтри, готови режими… да, 1:1
Какви са тогава разликите? Споменах по-компактният размер (макар и с малко) на Fujifilm X-T10. Освен това не разполага със защита против влага и прах. Визьорът е със същата резолюция, но увеличението му е по-малко. Добрата новина, че, има вградена светкавица вместо вечно липсващата мини външна такава.
Споменах и за контролите, кои ги няма или кои са подобрени сравнено с флагмана. Да липсва ми скролера с ISO, но пък много ми харесва подобрената функционалност на управляващите скролери – хем се въртят, хем с натискането се изпълняват още функции. Много бързо се свиква с тази екстра.
По дизайна мисля това са разликите.
Серийно снимане – тук осезаемо се усеща разликата с флагмана. Буферът е малък и бързо се пълни, като се има предвид 8 те кадъра в секунда, с които разполага камерата. Ако искате повече заснети кадри, то единственото решение е да се снима в JPEG – може да направите до 14 кадъра на пълна резолюция със скорост 8 к/sec. След това, ако сте сложили хубава бърза карта може да продължите да снимате но с около 3 кадъра в секунда. При снимане в RAW буфера се запълва и спира при около 5 кадъра.
Няма възможност да се закача вертикален спусък. Тази привилегия е запазена за флагмана.
Fujifilm X-T10 идва с по-евтин китов обектив, казах го вече, но е хубаво да го повторя. И ще прибавя… 2 милиметра (ха да видим кой е внимавал в обръщението). Общо взето тези малко поорязани функции позволяват цената да бъде сведена до по-широк потребителски кръг.
Как се снима с Fujifilm X-T10?
Признавам малко ми липсва по-големият корпус на Fujifilm X-T1, особено с удобния грип за ръка. От Fujifilm не са се престрашили да сложат свободно въртящ се екран във всички посоки. Казвам го защото се надявам да има ефект от мрънкането и в някой следващ модел да се появи. А, да… тук дисплеят е с малко по-малко точки (някъде към 920 000 (срещу 1 040 000)), но не се отразява глобално на това, което се вижда.
Относно снимачните режими малко трудно се оправих първоначално. Отчасти вина за това има евтиният китов обектив, на който нямаше гривна за управление на диафрагмата, или поне превключвател за А режим. За да снимам на Р режим (който много харесвам) е нужно да превъртя управляващият скролер до А (и да съм поставил на диска със скорости на А). Ок, какъв е проблема, някой би политал… Проблема е в това, че много лесно мога да мина от Р режим на А режим с едно неволно “врътване” на скролера за управление. Това го казвам като наблюдение в процеса на снимане.
По отношение на снимките. Както написах по-горе няма разлика като качество и динамика сравнено с Fujifilm X-T1. Може да прочетете подробно описаното мнение, заедно с примери.
RAW или JPEG? За себе си реших да не се изкушавам, а да снимам само в RAW формат, защото после в Adobe Lightroom мога да извадя много повече детайли и подробности от колкото камерата с нейните динамични режими и готови пресети в JPEG. За търсещите максимално качество – RAW. Не пренебрегвам настройките които предлага Fujifilm X-T10 в JPEG. Признавам камерите от серията на Fujifilm X дават един почти перфектен JPEG файл, който много любители няма да видят причина да обработят.
Батерия – не мога да си обясня защо при Fujifilm X-T1 батерията ми свършваше бързо, възможно е да е била доста използвана. При Fujifilm X-T10 с чисто нова батерия ще си призная, че снимах доста преди да се изтощи, осезаемо повече. Все пак не забравяйте за резервна батерия. Няма да ви натежи в чантата.
Защо Fujifilm X-T10. Камерата не е драстично орязана сравнено с флагмана. Дава идентично качество на изображението, като само тук-там липсват някои екстри..
Честно казано като техно маниак винаги, че гледам към Fujifilm X-T1. Ако съм пресметлив за разликата в цената на Fujifilm X-T10 ще се оборудвам с някой добър твърд обектив и ще съм по-напред с материала.
За десерт, установих, че Fujifilm X-T10 е по-симпатичен на нежната половина от човечеството. Както чух коментари: по-приятен, фин и лек дизайн. По-лек и компактен сравнено с Fujifilm X-T1.
Купих си xt10 . Страхотно. Малък прибран удобен.Прибавих му грип собствено производство и стана перфектен. След едно пътуване дойде и малко разочарование. Перфектни снимки включително с ефтиния китов обектив, но всички гумени облицовки се разлепиха и китовият обектив започна да изключва /не дава контакт на пъпките/ . С другите обективи нямам такъв проблем. И следващото разочарование – гаранционният ремонт ще трае 30 работни дни /т.е. месец и полвина/ при положение, че няма да поръчват части. Това така ли е с другите сервизи, месец и полвина ще стоя без фотоапарат.