25 години… толкова минаха от първото издание на форума за компютърни изкуства Computer Space („Компютърно пространство“) – www.computerspace.org
За наша радост и тази година форумът ще приема посетители напълно безплатно, а организаторите от Студентско общество за компютърно изкуство и техните партньори са се погрижили програмата да е все така интересна и много разнообразна. Ако си падате по изкуство и технологии няма да търсите дълго, за да намерите поне нещичко, което ще ви развълнува. Програмата на фестивала е вече публикувана на www.computerspace.org
На 31-ви октомври (петък) от 10.00ч Център за култура и дебат „Червената къща“ (ул. „Л. Каравелов“ 15), едно от най-артистичните места в София, ще отвори врати за събитието и няма да ги затвори чак до 18.00ч в събота, а във всички зали определено ще има много за слушане и разглеждане като започнем със следните семинари:
- „Триизмерно принтиране“ – споделяне на интересни проекти и възможности на 3D принтирането, както и демонстрации с „живи“ принтери от професионалистите SolidFill и 27th Cube, както и от младия Дани Георгиев;
- „Предприемачество“ – колко провала и упоритост всъщност са нужни, за да успеете най-накрая да реализирате идеята си – това ще разкажат Стоян Ангелов (Start It Smart) и Владо Алексиев – един от основателите на Perpetto.com;
- „Интуицията в науката и изкуството“ – какво е общото между изкуство, математика и психология? Нищо? Проф. Йордан Табов от ИМИ-БАН, проф. д-р Петер Цанев от НХА и д-р Катерина Гаджева от НБУ ще разбият представите ви и ще докажат, че тези области не са чак толкова далечни.
- „Магията на черно-бялата фотография“ – известните фотографи Коко Трейман, Иван Масларов – Джъмбо от Фото Кафе и Енчо Найденов ще закрият петъчната семинарна програма с много полезно практическо събитие, насочено към млади и стари любители на фотографията.
Ами изложби? А анимации?
Има – и още как! През целия ден ще може да разглеждате изложбата „Компютърна графика“, както и да си закупите някоя от графиките на специални цени.
Десетки модели на компютри Apple, описващи историята на компанията и развитието на технологиите, ще пазят зорко зала „Гъливер“. В същата зала Олимпус България ще ви зарадват с най-интересното покрай новите им устройства.
За любителите на анимационните филми пък организаторите са подготвили специално кътче, където ще бъдат пускани проектите от конкурса.
Ето, че идва и събота! А презентациите и изложбите не спират. Програмата за деня включва семинарите:
– „Роботика“ – Симеон Янчев от Robotev и Иван Божилов от Robopartans ще бъдат там, а любителите на Lego и Arduino със сигурност знаят кои са;
– „Фантастични светове – 3D графика и дигитално изкуство“ – най-мащабното събитие в програмата, изцяло с чуждестранно участие. Страхотни артисти като Brajan Martinovic, Stefano Tsai, Richie Mason и за финал – завладяващият Michal Kus от EA Games (Skyrim, Mirror’s Edge, Dr. Who) ще показват тонове концептуални разработки от игри и филми, модели на роботи, сгради, кораби и оръжия на бъдещето. Brajan Martinovic няма да пропусне да покаже и опита си в разработката на игри и възможностите на UDK и Unreal Engine 4.
Следобедът е посветен на участниците в конкурса – Budhaditya Chattopadhyay, Дания, който ще покаже страхотната си аудио-видео инсталация “Decomposing Landscape”, високо-оценена от журито на конкурса, както и Anna Khmelevskaya с анимационния си филм „The Centipede and The Toad“, награден с Award for the best animation for youths на международния фестивал за анимация в Щутгарт.
Семинарите завършват с представяне на два проекта, касаещи връзката между технологии и културно-историческо наследство, представени от Студентско общество за компютърно изкуство. Това са безплатното мобилно приложение „Invisible Serdica“ (www.invisbleserdica.org), налично за iOS и Android платформи, което съдържа истории и легенди, 3D модели, видео и снимков материал за множество обекти от древна Сердика, както и BBinding (www.bbinding.org) – проект, включващ създаването на 3D CAD инструмент за превизуализация на книги, както и система за онлайн обучение, които ще улесняват работата на книгоподвързвачите и реставраторите.
Кой ще се радва на статуетките и купищата други награди пък ще разберем на 2-ри ноември (неделя) от 17.00ч, когато започва Церемонията по награждаването на участниците в конкурсната част. Тя ще се състои в зала „Концертна“ на Централен военен клуб.