София, България 29 януари 2026 г. – Canon днес обявява решението Multi-Camera Orchestration (MCO), което позволява професионалните многокамерни продукции да се управляват от един потребител. Проектирана за среди с излъчване на живо като подкасти, новини, токшоута и студийни продукции, системата MCO синхронизира множество PTZ камери към една основна камера, автоматизирайки движенията и опростявайки сложните работни процеси.
Чрез конфигуриране на една камера като основна подчинените камери автоматично следват движенията за въртене, накланяне и варио, като същевременно запазват предварително дефинирани роли. Това позволява на операторите да изпълняват координирани движения на камерите и да сменят ролите мигновено без ръчно препрограмиране по време на предаването на живо.
MCO осигурява надеждно проследяване на обекта с помощта на горно монтирани камери, осигурявайки прецизна работа дори при бързо движение и големи увеличения. Камерите автоматично се връщат в позицията на обекта без нулиране, поддържайки непрекъснатост на картината във взискателни снимачни сценарии на живо.
Камерите с картина в ефир могат да бъдат заключени мигновено, за да се поддържа стабилно кадриране и да се елиминира нежеланото движение на камерата, а операторите могат също така да дефинират зони без проследяване, за да предотвратят разсейване и да гарантират, че камерите се фокусират само върху ключови зони от сцената.
Ключови предимства:
- Управление от един оператор на професионални многокамерни продукции
- Основна камера с автоматично синхронизирани подчинени камери
- Предварителни настройки, базирани на роли, за незабавно превключване на поведението на камерата
- Автоматизирани алтернативни ъгли и групови кадри
- Точно проследяване чрез разпознаване на обекти над глава
- Заключване на позицията за стабилни предавания на живо без разсейване
- Програмируеми зони без проследяване за предвидимо поведение на камерата
- Намалява времето за настройка на работни процеси за виртуални продукции
Създадена за среди с излъчване на живо, системата MCO намалява изискванията към екипа, като същевременно осигурява висококачествени и динамични визуализации, трансформирайки многокамерните продукции в ефикасен работен процес, управляван от един човек.
MCO е платено решение и ще бъде демонстрирано на щанда на Canon на изложението ISE 2026, което ще се проведе във Fira de Barcelona, Испания, от вторник, 3 февруари, до четвъртък, 5 февруари, 10:00 – 18:00 часа, и петък, 6 февруари, 10:00 – 16:00 часа.
За повече информация моля посетете:
https://www.canon-europe.com/ptz-cameras/multi-camera-orchestration-mco/







