Canon EOS M50 Mark II се появи октомври 2020 година в разгара на поредната Ко вълна, като мисля камерата първоначално не бе насочена към европейския пазар, но явно японците размислиха и ето вече е в Европа, а България си е в Европа.
За Canon EOS M50 който се пови мисля… февруари 2018 година направих не една, а две статии, защото за времето си тази камера се оказа много добра за фотографи, или влогъри, а и бе с добра цена.
Днес няма да правя обстойно ревю на Canon EOS M50 Mark II, а по-скоро ще споделя какво ново като възможности има новата камера. Всъщност от Canon решиха да не залагат само самостоятелна продажна на камерата, а с оглед на актуалните тенденции направиха и два комплекта, насочени към създатели на видео съдържание съответно за влогъри и стриймъри.
Преведено на български: създаващи дневник с използване на заснето видео и излъчващите видео в интернет пространството. Ок, ще се пречупя. Радетел съм на чистотата на родния език, но ще използвам влогъри и стриймъри.
Имах на разположение и двата комплекта, но мързеливо избрах да взема само единия и да спомена с две-три думи за втория. Спретнах един класически изважданинг, в който обещавам, че ще си кажа всичко, но в последствие се оказа, че съм монтирал дубъла, в който забравям някои неща.
Гледайте видеото. Този път е кратко, а след това ви чакам тук, за да си поговорим за какво ново в Canon EOS M50 Mark II.
Добре дошли отново, таман имах време за една кубинска кафеварка.
Нещото, което забравих е да кажа с какво влогърския комплект се различава от стриймърският. Във влогърския няма HDMI кабел, преходника на Atomos, който преобразува HDMI сигнала в такъв, който може да мине по USB и няма постоянно захранване, защото влогърите обикновено са активно движещи се и по-често заснемат светът около себе си, вместо да седят на едно място и да излъчват в “тубата”.
Нещо, което го има във влогърския комплект – карта памет 32 GB… на стриймъра за какво му е…
Ясно е, че днес акцент освен разликите межди двете поколения Canon EOS M50, ще бъде и опцията за стриймване, защото от една година насам това стана по-силно от Ко вълните, които ни заливат.
Какво ново
Дизайнът на първо четене е мисля почти непроменен. Физическите размери, както и теглото са идентични. Единствената разлика, която открих е, че на корпуса на едната камера пише: Canon EOS M50, а на другата Canon EOS M50 Mark II.
Canon явно са фенове на Porsche и са решили да използват добрата каросерия на предходния модел, а да сменят двигателя и да добавят още някоя екстра.
Новото е най-вече в областта на видео възможностите с оглед на това, че в социалките има все повече видео съдържание.
- Информация, че видеото е заснето вертикално
- Фокус по око в следящ режим при снимане на видео
- Бутон за запис на дисплея
- Самоснимачка при снимане на видео
- Опция за избиране на обект за фокус с докосване на дисплея
- Прекодиране на видеоклипа при трансфер през Wi-Fi
- Излъчване в интернет – Live Streaming
- Чист HDMI изход
- Фокусиране на тъмно: -4EV вместо -2
- Измерването работи на по-тъмно: -2EV вместо 0
- Минимално разширение на буфера с кадър – 2
- По-икономичен на енергия: батерията издържа с до 15% повече
Това е новото, а за всичко останало като фото и видео възможности, както за стабилизация, особено за стабилизацията, защото има важни неща които е добре да знаете, та за всичко това в статиите за Canon EOS M50, които сложих като линк по-горе.
Още за видеото
Вижда се, че има доста новости, като започнем със следящия фокус и неговата възможност да открива око по време на видео заснемане. Освен това вече само с докосване на дисплея, независимо дали гледате по дисплея, или през визьора, може да докоснете и да изберете обекта, който искате да следите. Да това не е ново, но Canon EOS M50 Mark II е базов клас фотокамера, а това е “скъпа” екстра.
Пробвах да заснема вертикално видео, много модерно в Tik tok видеата и адски досадно за мен, защото най-често гледам социалките на таблета си в хоризонтално положение.
Отваряйки видеото на компютъра, да възпроизвежда се във вертикално положение както е заснет и софтуера за монтаж го възприема, така. Иначе ако ще го монтирам, така или иначе мога да си го врътна, но принципно си е улеснение.
Самоснимачката за видео също е улеснение… макар и малко. Идеята е да не се налага да режете началото на видеото, а да изберете отложен старт с 2 или 10 секунди и така да застанете пред камерата. Както при фотото, но с единствената разлика, че така или иначе за край на видеото пак трябва да излезете от кадър и да тичате да спрете камерата, тоест ще режете края…
Тъй като не открих опция за рязане в самата камера, ще се наложи да направите това след експортване в смартфона си, преди да го споделите.
Хубавото е, че при прехвърляне към смарт устройство, видеото може да се прекодира, за да стане “смилаем размер” за интернет.
Две от най-важните екстри
Чистият HDMI изход и възможността за директно стриймване в YouTube.
Чистият HDMI дава повече възможности за потребители като мен, които често правят живи предавания било то в YouTube, или Facebook. Разполагам с пулт, към който мога да включа до 4 камери и благодарение на него да си правя предаването. Базовият клас фотокамери нямат тази опция и се налагаше да инвестирам в по-скъпи такива, защото предполагам нямаше да ви е приятно на вас като зрители да виждате на екрана непрекъснато информация за снимачния режим на камерата, както и непрекъснато следящата ме АФ зона.
Чистия HDMI ми осигурява картина, без никаква служебна информация по нея. Понякога използвам външна записвачка за видео и ето, че сега мога да я използвам и с Canon EOS M50 Mark II.
Възможност за директно стриймване в YouTube. Интересна опция макар и не нова за Canon. Мисля, че Canon G7X III също има такава възможност, но там говорим за камера с едноинчова матрица и несменяема оптика. Тук се изкачваме със стъпало нагоре като качество.
Благодарение на тази опция ние може да излъчваме видео без да използваме компютър стига да имаме добър Wi Fi с поне 6Mb в секунда трансфер.
Хубаво е да споделя, че все пак има някоя и друга условност, на която трябва да отговаряме.
На първо място вашият канал в “тубата” трябва да има поне 1000 последователи. Това не е ново правило и по принцип се отнася за всички искащи да стриймват през мобилно устройство (все едно през смартфон). Може да прочетете за това тук
Ако отговаряте на това условие, то трябва да имате, или да си създадете акаунт в image.canon от който акаунт всъщност се стриймва в YouTube.
Ползата да имате акаунт в image.canon дори и да не се занимавате със стриймване е голяма, но ще оставя на вас да се запознаете по-подробно.
Друга условност е, че макар да не ви трябва компютър да стриймвате през него, все пак трябва да насрочите лайфстрийм предварително. Пробвах през мобилен телефон и не се получи. Трябва да го направите през компютъра. Да влезете в канала си в YouTube и да насрочите лайф за определен избран час. Може да насрочите няколко лайфа, ако например сте репортер и трябва да отразявате няколко събития през деня и си знаете програмата.
И за десерт. Камерата иска Wi Fi точка за свързване, както казах вече с добра скорост (тоест да няма накачени 1000 майм.. ааа потребители). Може да създадете Wi Fi мрежа, като направите своя смартфон „Хот Спот“ (или пък да използвате „бисквитка“)и така да имате трансфер към мобилната мрежа, но ви трябва минимум 4G покритие и то реално за да имате нужната скорост на данни.
Поточно видео през компютър
Livestream или поточно видео през компютър ще ви даде повече свобода. Комплекта, който изпробвам е точно за потребители, които ще правят по-сериозни лайфове и първоначално нямат бюджета да си закупят пулт за такъв тип дейност.
Покрай Ко драмата, която започна преди 14 месеца фото фирмите пуснаха софтуери, които позволяват на някои от техните камери да бъдат включени с USB кабел и да бъдат разпознати като уеб камери, съответно да се осъществява връзка със Skype, Zoom и други чат програми.
Програмата на Canon е EOS Webcam Utility, за която имах намерение да пиша, но тя е твърде лека и почти няма какво да се прави с нея освен да включите някоя от списъка камери и да имате просто по-добро видео, сравнено с уеб камерата на компютъра ви.
Недостатък е, че по USB върви само видео, без звук и трябва да разчитате на микрофона в слушалките (препоръчвам), или на компютъра, а и резолюцията мисля е 1024 пиксела, тоест дори под HD формат.
Решението
Предаване на поточно видео през HDMI порта на камерата. Да, но компютрите имат HDMI изход и няма как да включите там своята камера.
Тук идва момента на Atomos Connect, който идва в комплекта за стриймъри. Това е джаджа, която конвертира максимално 4К 30р видео в по-поносимо за стрийм 1080р 60, като входа е HDMI, а изхода USB 3.
Включвате HDMI кабела, който идва в комплекта към конвертора на Atomos, а конвертора в USB порта на компютър и получавате управляема уеб камера с резолюция от Full HD и звук в едно.
От тук насетне може да стриймвате директно в YouTube (Full HD) без да имате ограничението от минимум 1000 абоната. В случай че искате още по-добро представяне може да използвате специални програми за стриймване като OBS (тотално не я харесвам) Vimix, или Ecamm (каквато използвам аз).
В изважданинга споменах какви са предимствата да използвате програма, но за тези, които не са го гледали ще споделя отново: стрийм в различни платформи например Facebook, YouTube и някакви незнайни по нашите ширини, или пък паралелно стриймване в две платформи.
Освен това възможността да споделяте мултимедия била тя снимкова или видео, или да включите някой паралелно по … Skype да речем (за някои програми). Накратко повече опции да сте атрактивни.
Постоянно захранване CA-PS700
Разсъждавайки от моята камбанария не ми е нужно. Разсъждавайки от мястото на един лектор в тази Ко пандемия… всъщност е абсолютно наложително.
Моите лайфове за са по час максимум 2, а батерията на Canon EOS M50 Mark II държи без никакъв проблем толкова, че и още 15-20 мин. над 2-та часа
Шефа на кафето кара преди няколко седмици кара един онлайн курс дето бе 2 дни по 8 часа, а лектора си бе непрекъснато в ефир и не разчиташе на камерата на компютъра.
Освен това се замислих, че ми отпада задължението да мисля преди всеки лайф “заредих ли батериите?!”
Да, ама ако спре тока, камерата ще угасне веднага… че то интернетът ще ми спре веднага, та за угасналата камера ли да се тюхкам.
Звук
Много пъти съм повтарял, че е от изключителна важност звукът да е добър. Често пъти хващам познати да слушат лайфовете ми докато вършат някаква домакинска работа (часът на излъчване 18 е точно, като си правиш вечерята) пък и аз не съм кой знае колко секси, че да ме гледат непрекъснато.
В комплекта идва един микрофон на RODE – Videomicro. Това е малък компактен тип “пушка”, или насочен микрофон с антивибрационна стойка и допълнителен ветробран “лисича опашка“ (за моментите, в които сте влогър).
Мисля, че е почти идентичен с един подобен микрофон за смартфон, за който съм правил ревю преди някоя и друга година.
Ако камерата е на повече от метър от вас, то аз бих препоръчал да си вземете по-дълъг кабел стерео жак към стерео жак 3.5 mm и да го поставите близо до себе си… например на стойката Joby Gorillapod 1K, а самата камера да я позиционирате на стандартен фото, или видео статив.
Joby Gorillapod 1K
Подходящ да позиционирате камерата заедно с микрофона на масата пред вас, когато правите лайф, или пък за влогъри е подходящ при ходене и снимане с притегната пред самоснимащият се.
Още няколко думи
Canon EOS M50 Mark II макар и с малко има ценни придобивки сравнено с предшественика си. Мисля, че се явява и първата камера на Canon от базов клас която има и пълно дистанционно управление през Canon EOS Utility – удобство за снимащите предметна фотография например.
Комплекта за стриймъри, определено е добра идея, ако сте решили да се занимавате по-сериозно с лайфове, а и лесно се трансформира в такъв за влогъри.
Ще се опитам самия аз да направя един допълнителен лайф, където да поговоря за различните варианти за стриймване, а ако имате въпроси то може да пишете в следващите 10 дни на мейла на Photo Cafe – cream(маймунка)photocafe.bg, а после ще кача лайфа и в статията.