Имах възможността да изпробвам за няколко дни един от новите членове на фамилия NEX. Всъщност от Sony престанаха да използват това име и вече всички камери са Alpha. Времето не бе с мен и затова галерията снимки се получи малко мрачновата, но пък камерата ми показа как се държи на високо ISO тъй като част от снимките бяха след залез слънце… други направо си бяха нощни а статив под ръка нямах. Sony A5000 e най-компактната и лека без огледална камера с размер на сензора APS-C, сменяема оптика и вграден Wi Fi. Тя е пряк наследник на фото камерите от серията NEX3. Запазва традицията да дава качество като на голям DSLR, но в джобни размери.
Основни акценти:
- APS-C тип (23.2 x 15.4mm) „Exmor“ APS HD CMOS сензор с около 20 ефективни мегапиксела
- BIONZ X процесор
- Подвижен до 180 градуса нагоре дисплей за случаите в които решите да си направите автопортрет.
- Леко и компактно тяло с вградена светкавица.
- Wi Fi управление и споделяне (смартфон или компютър)
- NFC управление с едно докосване / споделяне с едно докосване.
- PlayMemories Camera – за допълнителни приложения
- Показване на 4K телевизори
- Подобрено видео, възможност за използване на „зебра“
Както казах по-горе Sony A5000 е наследник на Sony NEX – 3N с по-малки размери и с добавени екстри, за да е в крак със съвременните очаквания на потребителите. Тази камера е насочена към ентусиастите снимали до сега със “сапунерка” и са решили да заложат на качество запазвайки компактността
Може би е добре да се прочете ревюто за Sony NEX – 3N, защото както казах камерите са доста сходни и тук ще се опитам с няколко думи да кажа за разликите и новостите в Sony A5000
Sony A5000 е с размери 110 х 63 х 36 mm. така, че лесно ще се побере в повечето джобове на връхна дреха или дамска чанта, дори и с монтиран китов 16- 50 mm f/3.5-5.6 обектив. Теглото и е около 269 гр с батерия и SD карта. Всичко това я прави добре предложение за ежедневна камера.
Започвам със сензорът в A5000. Той е 20.1 – мегапикселов сензор APS – C тип, който се появи DSLR – стил камерата A3000.
Камерата е оборудвана с актуалният процесор Bionz X, който също се появява и в по високият клас камери като: Sony Alpha A7 и RX10. Тоест Sony за разлика от други компании не икономисват мозъка на камерата. Благодарение на този процесор, обработката на детайлите, технологията за намаляване на дифракцията и намаляването на шума е до 3 пъти по-бързо сравнено с предшествениците.
Интелигентната 1200 зонова система за оценъчно мулти мерене е намерила място в Sony A5000. До сега тази система бе запазена за по-високият клас NEX и SLT камери. Не са пропуснати и класическите: централно претеглено и точково измерване.
За фокуса – контрастно детекторен има няколко режима на работа: освен следящ и единичен, може да фокусира по централна зона, избираема из между 25 зони от фотографа или да се избира от самата камера. Не забравям и фокуса по лице. Една съществена разлика сравнено с предшественика. В режим свободно избираема зона, може да избирате из между 3 големини: L, M, S в зависимост колко прецизно искате да фокусира камерата. За мен установих, че досегашният размер (имам предвид този от предишните модели) М е най-оптимален за повечето ситуации. Не може да се похвали с мигновен фокус, но и не се виждат отчетливи колебания и бавене при фокусиране.
Sony A5000има същия 3 инчов, 460 000 – точков LCD дисплей – които може да се обръща на 180 градуса, както и при NEX – 3N, за случаите, когато искате да си направите автопортрет. Искате да направите снимка от висок ракурс, а виждаме как дисплея не се накланя надолу? Просто я обърнете надолу с главата, сензорите за ориентация ще завъртят автоматично изображението и ще може спокойно да снимате с протегнати над главата си ръце (някъде в галерията има такава снимка). Вярно екрана не е с резолюция, каквато би трябвало една съвременна камера да има – поне 900 000 точки, но пък е с “анти” слънчево покритие, което позволява кадрирането и в доста ярък ден.
Камерата вече има интегрирана NFC и Wi Fi свързаност. Тази функционалност позволява Sony A5000 да бъде контролирана през смартфон или таблет с помощта на софтуера PlayMemories App Sony (безплатно). Освен това вече се предлага връзка към магазина за приложения където има безплатни и платени програмки които да подпомогнат работата на потребителите.
Сензора в комбинация с процесора осигуряват добро качество при снимки на високо ISO може спокойно да държите камерата си на автоматично ISO в диапазона 100 – 800 без да се притеснявате за проблем с качеството. В по-тъмни ситуации може да се доверите на 1600 или 3200 ISO. Максимално камерата достига до 16 000 ISO. Там обаче има видимо изразен цветен шум и загуба на детайл. Може да избирате между две настройки за чистене на шума: ниска и нормална (аз предпочитам ниска за да запазя максимално детайла).
Менюто е от нов тип познат от камерите RX и А7. Като камера от базов клас липсват потребителски бутони, които да се настроят със собствени функции. Всъщност има един със символ въпросителна, който може да се пренастрои, но за останалото трябва да се обръщате към менюто.
На Sony A5000 липсва мулти функционалното гнездо, но като се замисля и на предшествениците от този клас нямаше интегрирани такива. Има вградена изскачаща светкавица. Тук има едно леко неудобство ако си правите автопортрет с вградената светкавица и обърнат екран… няма да видите почти нищо от екрана, защото светкавицата удобно заема по-голямата част от него.
Не е забравен и видео режима – Full HD видео в MP4 или AVCHD формат със стерео звук. Достъпно с едно натискане на специален бутон Movie, достатъчно добре позициониран, за да не се натисне неволно. Видеото е достатъчно добро за такива неща като семейни тържества, ваканционни мигове и видео блогове.
Като начин на работа не мога да усетя голяма разлика с предшественика. Удобството да управлявам камерата през мобилният си телефон за мен е много голямо предимство. Новият сензор дава по-детайлна картинка и това не е за сметка на по-ниско използваемо ISO. Сравнявайки с ежедневната ми камера – Sony RX100 II тя е с малко по-голяма най-вече заради китовия обектив, но пък определено дава по-високо качество, а и предимството да използвам набора си от Е тип обективи – изкушаващо след като установих колко е удобно да си с две камери – едната с широк, а другата с някой твърд (50/1.8) обектив.