Снимането с безогледалка ме разглези да ходя с малка фото чанта. Вярно големите матрици неминуемо носят след себе си големи обективи, но има и предложения за наистина компактни обективчета.
7Artisans е китайски производител, който от скоро се появи на пазара, опитвайки се да влезе в ниша с леки и компактни ръчнофокусни обективи за безогледални фотокамери. Минавайки тези дни през Photosynthesis, установих, че вече се предлагат и в България. Точно тествах една Z5-а и си казах “я да взема да и закача един 7Artisans 35 f/1.4 и да го пробвам”.
Ще си призная, че първоначално мислех, че този обектив е предназначен за APS-C камери. Сложих го на камера с 35 mm стандарт сензор от чисто любопитство, за да видя до колко покрива сензора. Защо? Някои 35 милиметрови обективи макар и правени за APS-C имат свойството с леко черни ъгълчета да покриват голямата матрица.
Тук с изненада открих, че 7Artisans 35 f/1.4 покрива безпроблемно цялата матрица и дори го споделих въодушевено с колеги от синтезиса… Отговорът не закъсня: “че той си е правен да покрива голяма матрица”.
Леко засрамен се сбогувах набързо отнасяйки и обектива с идеята да си поиграя няколко дни.
Дизайн
Признавам, че дизайна на обектива е добър. Леко ретро визия, прилича доста на Voigtländer, а и на пипане се усеща като такъв. Няма минимализма на съвременните безогледални обективи.
Изработен е от метал, с метален байонет. Гривната за фокуса също е метална с много плавно и леко движение, като е добре оребрена… е малко острички са ръбовете, но има добро сцепление. Достатъчно широка е за фокусиране, или за закачане на система за дистанционно фокусиране.
Има ринг за управление на диафрагмата в предния край на обектива, като стъпката е през 1, тоест нямаме опцията на високия клас обективи да е през 1/3. Това може да намръщи хората снимащи видео, защото скокът ще е твърде голям, а и освен това диафрагмата е “кликаща” което май ще направи този обектив чисто фотографски.
Макар и компактен обективът е около 300 грама, което се дължи на здравия метален корпус и явно на истинско стъкло за лещите.
Присъединява филтри на резба 46 милиметра, което ми подсказва да ви препоръчам да се снабдите с капачка захапваща резбата на 46 милиметра.
7Artisans 35 f/1.4 идва с хубава метална капачка, която придава луксозен вид на обектива. Проблема на тези капачки (които просто се нахлузват на обектива), че с времето се разхлабват и шанса да ги загубите е огромен, затова не дръжте капачката на обектива, когато носите камерата си през рамо, а я сваляйте и прибирайте в чантата веднага след монтиране на камерата.
В момента може да се намери за 3+1 байонети. Sony EF; Canon R и Nikon Z. Има го и за Leica M, но като гледам спецификациите макар и милиметрите и светлосилата, че и името да са еднакви, то има разлика между лайковия и останалите… а и е два пъти по-скъп.
Оптика
Споделих, че корпусът е здрав и солидно изработен. Оптичната схема на 7Artisans 35 f/1.4 се състои от 10 елемента разположени в 9 групи. На първо четене не видях да има специални стъкла, или специфични покрития.
Накратко, ако като механика е изключително здрав обектив, то като оптика си е малко назад с материала, ако гледаме съвременните тенденции. Усещам го като обектив от 60-70 години на миналия век.
Има острота на максимална диафрагма да, но е само в центъра. По краищата драстично спада и общо взето на каквато и да е диафрагма неможе да се докара рязкост по целия кадър.
Винетира си и то доста. Спада леко на по-затворени диафрагми, но не изчезва, дори на 16 се задълбочава.
Направо се връщам като оптика средата на миналия век…
Пускам няколко снимки на студийните таблици, за да видите, като прецених, че няма смисъл да показвам и четирите края на обектива, защото са напълно еднакви и ще покажа средата и да речем левия край.
Реших да тествам какво би било ако 7Artisans 35 f/1.4 се постави на камера с APS-C сензор. Тогава той че е един приятен “нормален” обектив с дължина от около 52 mm, тоест лек портретчик.
Пак ще пусна отсечка само от левия край, но ще може да се ориентирате.
Нещата седят доста по-добре определено.
Пробвах доста снимки срещу силна светлина, за да видя как се държат и покритията на лещите. Може да видите от снимките в галерията, че лесно се заслепява, има вътрешни отражения, флеъри и всякакви цветни петна… което, ако на някой съвременен техно маниак, че докара нервен срив то мен ме радва, защото това се оказва един добре рисуващ в собствен стил обектив. Нещо като пецвалите или хелиосите, които пак са на мода.
Дефокус и боке
7Artisans 35 f/1.4 както показва името му е много светлосилен обектив. Има много мек дефокус, а когато фона позволява и чудесно структурно боке.
Някои предпочитат кремообразното преливащо боке, но аз съм фен на “паричките” с остри ръбчета в кадър. Особено много се бих се радвал по нова година с боке от коледни лампички.
Бокето е променливо в зависимост от разфокусирането и дистанцията. За случаите, в които искате да снимате изцяло концептуално рисунъка на бокето, може да получите различни снимки само от това колко сте разфокусирали.
Трудно е за обяснение, мисля, че съм показвал такъв тип фотография е едно друго ревю.
Разбира се на голямата матрица дефокуса ще е много поизразен и недостатъците като липса на острота и винетиране се компенсират от приятната картинка.
Диафрагмата е 11 ламелна, но не заоблена, което ще рече, ако искате кръгло боке, то само на максимална диафрагма, от 2 нагоре вече се виждат зъбчета в бокето.
Как работи
Със 7Artisans 35 f/1.4 се работи леко и приятно. Безогледалките имат варианти за ръчен фокус: пийкинг или увеличение на изображението. Аз използвам първото.
Добре е да знаете, че този обектив няма автоматична диафрагма, както и електроника подсказваща на камерата какво и е закачено. Ако снимате с камера със стабилизирана матрица, задължително упоменете колко милиметра е обектива, за да имате добро стабилизиране.
Когато фокусирате, ако искате максимална прецизност: отворете на максимална диафрагма, фокусирайте и тогава затворете ма диафрагмата която сте избрали.
При по-затворена диафрагма заради по-дълбокото поле фокусирането може да не е съвсем точно.
За стрийтърите, могат да се ориентират към хиперфокално снимане. На обектива има добра скала за рязкостите и общо взето ще видите, че ако сложите на диафрагма 8 то от приблизително от 1.5 до безкрайност всичко ще е на фокус.
Обективът е приятен както за камери с големи матрици, така и за APS-C такива. Не бих го препоръчал за детайлни пейзажи, защото си му липсва рязкост по целия кадър.
Интересен е за снимки на полу-близки потрети или детайли с изявено боке, което както казах е приятно.
Бюджетен е и най-важното става директно за някои от актуалните безогледални системи без адаптер.